5 gyógynövény nyári bajokra

Nem kell vegyszerekhez nyúlnod, ha a lába elé szórja kincseit a természet. Az általunk javasolt gyógynövények többségét magad is megtalálod kirándulás közben. Élj vele!

A cikk több mint 3 éves. Tartalma elavult információt tartalmazhat.
egészség
2016. július 21. Vajda Boglárka

Nem kell vegyszerekhez nyúlnod, ha a lába elé szórja kincseit a természet. Az általunk javasolt gyógynövények többségét magad is megtalálod kirándulás közben. Élj vele!


Rovarcsípésre levendula
 
A rovarcsípés a nyár biztos velejárója, de a pókok télen sem adják fel. A legtöbb csípés viszket, van, amelyik fáj is. A viszketést a hideg csökkenti, ezért esik jól hideg víz alá dugni a megcsípett testrészt, vagy jégkockát szorítani rá. Ez az oka annak is, hogy általában mentolos kenőcsökkel csökkentjük a csípés kellemetlen mellékhatásait. Ha nem szeretnél gyógyszertári készítményhez folyamodni, és bízol a gyógynövényekben, készíthetsz magadnak levendulaolaj-kivonatot, amelyet kis üvegcsében mindig magadnál tarthatsz!
 
Keverj el 5 ml levendula olajat 25 ml 40%-os alkohollal, és öntsd jól záródó, cseppentős üvegbe. Csepegtess egy kis vattacsomóra néhány cseppet, és tedd a csípésre. Ha nagy a baj, akár negyed órán át is rajta tarthatod. Kiválóan enyhíti a fájdalmat, a viszketést.
 
 
Hogy oda se jöjjenek: citromfű
 
Ha a kertedben citromfű terem, biztosan picit mérges vagy rá, hiszen szinte kiirthatatlan vendég, nagyon könnyen terjeszkedik. De nézd a jó oldalát. Egyrészt hihetetlenül finom illata van, ha eldörzsölsz egy levelet a két ujjad között. Tehát bármikor “találkozol” vele, mindig kicsit jobb kedvre deríthet. Ha citromfű leveleket teszel limonádéba, sőt, akár egy kancsó hideg vízbe, máris finom üdítőital áll rendelkezésedre. És ha szeretnéd távol tartani a rovarokat, tegyél egy cseréppel az ablakpárkányra, vagy használj citromfű-olajat az olajmécsesedben. Ha kirándultok, a ruhádat is bepermetezheted citromfű-olaj és víz keverékével. Bőrre csak akkor kenj illóolajat, ha előtte egy érzékeny felület pici területén kipróbáltad, és nem vagy rá allergiás.
 
 
Hasmenés ellen lósóska
 
Ha szeretsz kirándulni, szinte biztos, hogy belebotlasz. Vagyis inkább nekimész ennek a magas, karcsú, útszélen, bokor mellett, tisztásokon növekedő növénynek, melynek magassága lehet akár két méter is. A levelének tényleg sóska íze van.
Szinte minden alkatrésze gyógyhatású, de hasmenés ellen a magokból készült tea hatásos. A termés antibakteriális hatása régóta ismert. Ihatjátok megelőzésképpen is, ha külföldre utaztok. 
Forrázz le egy evőkanál lósóska-magot 2 dl vízzel, hagyd állni 15 percig. A beteg óránként, kétóránként igyon belőle bőven.
 
Ha leégtél: orbáncfű
 
Természetesen a legjobb, ha nem égsz le, vagyis annyit tartózkodsz a napon, amennyit a bőröd egészségesen átvészel. A leégést megelőzheted a szokásos naptejekkel, de az sem rossz, ha már nyaralás előtt paradicsom tartalmú kenőcsöt használsz. Na, jó, leégés a legjobb családban is előfordul, hiszen olyan nehéz megálljt parancsolni és kijönni a vízből labdázás, hancúrozás közben. Ekkor jól teszed, ha orbáncfű-olajjal gyógyítod a fájdalmas testrészeket. 
Az orbáncfű gyönyörű, aranysárga virágot hoz. jellegzetessége, hogy ha megtörjük a szirmát, vörösre színezi az ujjunkat. Te is készíthetsz orbáncfű olajat. Tölts meg egy üveget orbáncfű virágával, majd töltsd fel olívaolajjal. Napos helyen egy-két hét alatt színe pirosra változik. A leszűrt olajat sötét üvegben tárold!
 
 
Hányinger helyett gyömbértea
 
Biztos javasolták már várandósságod alatt a gyömbért, hiszen hatékonyan csökkenti a “reggeli rosszullétnek” nevezett egész napra kiterjedő állapotot.
Ha utazás közben bármely családtag hajlamos a rosszullétre, neki is készíthetsz gyömbérteát, akár filteres változatból, akár friss gumóból. Az utóbbihoz le kell reszelni egy teáskanálnyi gyömbért, és ráönteni két deci vizet. Tíz percig hagyd lefedve állni, hűtsd le, majd kínáld a delikvensnek. Ha az útra kandírozott gyömbért vagy gyömbéres sütit visztek, az is segíthet.