Hogyan ismerhető fel a pikkelysömör?

Világszerte 125 millió ember küzd nap, mint nap a pikkelysömör tüneteinek hiányos ismereteken alapuló, negatív megítélésével. Legyen szó akár az egészségügyi rendszerről, munkahelyi, iskolai környezetről, társas kapcsolatokról, betegségük hatalmas akadályokat gördít eléjük az élet több területén is.

A cikk több mint 3 éves. Tartalma elavult információt tartalmazhat.
tünet
2016. november 02.

A korlátok ledöntéséről szólt az október 29-ei világnap, melynek három fő üzenete: harc a megbélyegzés és a diszkrimináció ellen, a figyelem felkeltése a betegség jobb megismerésére és a megfelelő diagnózis, kezelés és életminőség javulás elérése.

Gyakoribb, mint gondoljuk

A pikkelysömör, vagy orvosi nevén psoriasis visszatérő, krónikus, nem fertőző, a világ lakosságának mintegy 2-3 százalékát érintő bőrbetegség. Testszerte pikkelyesen hámló, vörös foltok jelntkeznek, kéz- és lábkörmök is érintettek lehetnek. Nemek tekintetében nincs különbség, férfiaknál és nőknél egyaránt kialakulhat. Vincze Ildikó, a Dermatica bőrgyógyász-kozmetológusa elmondta, hogy az első tünetek bármely életkorban megjelenhetnek, de a leggyakrabban fiatal felnőttkorban, 15-25 éves kor között jelentkeznek. Gyakran a hajas fejbőrön észlelhetők elsőként, az egyébként a könyök és térdek területén is megjelenő foltok.

pikkelysomor

Nem fertőző, többnyire öröklés útján terjed

A betegség pontos okát nem ismerjük, kialakulásában genetikai adottságok, kóros immunfolyamatok játszanak szerepet, melyeket környezeti hatások provokálhatnak. Egy szülő esetén 10, míg mindkét szülő betegsége esetén 50 százalék az esélye annak, hogy a gyermeknél is megjelennek a tünetek.

A cikk még nem ért véget. Olvass tovább az Orientpress oldalán!