Mészáros: A család nem olyan, mint egy gép, amibe ha bedobják a pénzt, kijön a gyerek

„A család nem egy gép. A család hálózat. Anyából, apából, gyerekekből és nagyszülőkből álló hálózat.” – mondta a Budapesti Demográfiai Fórumon Mészáros József, az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság főigazgatója.

A cikk több mint 3 éves. Tartalma elavult információt tartalmazhat.
budapesti demográfiai fórum
2015. november 07. Paulik András

„A család nem egy gép. A család hálózat. Anyából, apából, gyerekekből és nagyszülőkből álló hálózat.” – mondta a Budapesti Demográfiai Fórumon Mészáros József, az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság főigazgatója.


Néhány jelenlévő sokszor úgy beszélt a családról, mint egy gépről, amibe ha bedobják a pénzt, kijön a gyerek. Ez azonban nem állja meg a helyét – állítja a főigazgató. Véleménye szerint a család alapja az aktív generáció. Szükség van a nagyszülők segítségére például a gyermeknevelésben, de éppúgy a gyerekeink segítségére is, amikor megöregszünk. Egymásra épülő precíz rendszer a család. Ha kevesebb gyermek lesz, akkor ez az egyensúly felborul.

A migráció kérdésére térve Mészáros József úgy fogalmazott, hogy a magyarok, bolgárok, románok és más Európa szerte munkát vállalók is migránsok. Szűkebb értelemben véve. A szellemi tőkét a szűkebb értelemben vett hazánkban szerzik meg a fiatalok, de a fejlettebb országokba mennek, és ott fizetik az adókat, ott kamatoztatják a szüleik támogatásával megszerzett tudást. Ez felfordult állapot, hiszen így a hátrányból induló országok még nagyobb hátrányba kerülnek, és nem rajtunk segítenek a jobb gazdasági helyzetben lévők. A szegényebbek támogatják a központi országokat – mondta a főigazgató.

„A szellemi tőke a legfontosabb ahhoz, hogy stabil családpolitikát és stabil jövőt hozhassunk létre országainkban” – nyilatkozta Irena Kotowska a Zaktadi Demográfiai Intézet professzora.

A demográfiai változások Európában azt jelzik előre, hogy elöregednek az országok, kevesebb a munkavállaló. A statisztikai előrejelzések azt mutatják, hogy növekszik a termelés és így egyre növekszik a foglalkoztatottság, ennek az ellenkezője várható, és ez nagy hatással lesz az országok GDP-jére is.

Úgy véli a legnehezebb Kelet Európában a helyzet. Nagyon fontosnak véli az oktatás megerősítését és a humán tőke kiépítését, de ezek jelentősen egyelőre nem befolyásolják a közeli jövőt.

Márki László: „A gyerekek látják el az öregeket, ők építhetik a gazdaságot és a társadalmat. Gyerekek nélkül nincs jövő.”

Márki László, az Európai Nagycsaládosok Szövetségének elnöke szerint most elfogadott, sőt elvárt tény, hogy az állam gondoskodjon a családokról. Ez azonban zsákutca – nyilatkozta. Azt gondolják az emberek, hogy nincs szükség annyi gyermekre, de ha nem születik elég gyermek, akkor ki látja majd el az elöregedő társadalmat? – vetette fel a konferencia második napján a kérdést.

Úgy véli egyfajta hedonista életstílust élnek a mai fiatalok: “éljünk felelősség nélkül”-elvűt. A gazdaság azonban nem tud növekedni, ha nincs, aki dolgozzon. Nagycsaládosként úgy véli, hogy a gyerekek látják el az öregeket, ők építhetik a gazdaságot és a társadalmat. Gyerekek nélkül nincs jövő.

A gyermekeket felnevelő anyáknak pedig fontos, hogy az állam a nyugdíjrendszeren keresztül is támogassa őket. Ne érje megkülönböztetés azokat, akik otthon nevelik az 5 gyermeküket. A bölcsődében a pedagógus fizetést kap az 5 gyermek felügyelete után – említette példaként.

„Mind a gazdaság mind a demográfia egész valósága az emberekről szól” – emelte ki a konferencián Csíkszentmihályi Mihály, Széchenyi-díjas pszichológus, Magyar Érdemrend nagykereszt tulajdonosa.

Elégedettségi mutatókat mértek a különböző országokban: ki mitől elégedett? Nem egyértelmű, hogy az emberek csak akkor elégedettek és boldogok, ha megfelelő anyagi körülményeik vannak. Segíti az életet, de nem tölti el pusztán a pénz – a felmérésük szerint – maradéktalanul elégedettséggel az embereket.

Úgy fogalmazott: Sok út vezet a boldogsághoz: nem mind és közvetlenül függ a gazdasági jóléttől. „Döntéseink, cselekedeteink megváltoztatják a világot sok módon – ha van olyan eszközünk, ami változást hozhat, ami a kiegyensúlyozottabb, boldogabb jövőhöz és társadalomhoz vezet, akkor használni kell azt az eszközt” – nyilatkozta.