Ösztöndíjjal külföldre – te hol tanulnál szívesen?

A magyar főiskolai és egyetemi hallgatók mobilitását ösztönző programot indít az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi).

A cikk több mint 3 éves. Tartalma elavult információt tartalmazhat.
iskola
2015. október 05. Csontos Dóra

A magyar főiskolai és egyetemi hallgatók mobilitását ösztönző programot indít az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi).


A novemberben megjelenő, 9,2 milliárd forint összegű Campus Mundi elnevezésű pályázat keretében 6700 hallgatónak biztosítanak 2021-ig ösztöndíjat ahhoz, hogy egy ideig külföldi felsőoktatási intézményekben is tanulmányokat folytassanak. Palkovics László közölte, a cél az, hogy 2025-re a magyar diákok között tízről húsz százalékra nőjön azok aránya, akik külföldi részképzésen vesznek részt.

Emlékeztetett arra, hogy a kormány decemberben elfogadott stratégiájának fontos eleme a magyar felsőoktatás még nagyobb mértékű bekapcsolása a nemzetközi vérkeringésbe. Jelezte, ennek csak az egyik iránya a magyar hallgatók külföldi részképzésének ösztönzése, a másik cél az, hogy külföldi hallgatókat Magyarországra vonzzanak.

Most 25 ezer külföldi diák tanul Magyarországon, de szeretnék, ha ez a szám 2020-ig 40 ezerre emelkedne – mondta, hozzátéve: egy felsőoktatási rendszer minőségét az mutatja, hogyan tudnak külföldi hallgatókat az intézményeikbe vonzani. Példaként említette, hogy a magyarországi orvosképzésben ma már 9 ezer külföldi hallgató tanul költségtérítéses formában. Köpeczi-Bócz Tamás, európai uniós fejlesztéspolitikáért felelős államtitkár azt mondta, hogy a korábbi Campus Hungary ösztöndíjprogram folytatásaként hirdetik meg a Campus Mundi pályázatot, amely a tervezhetőség és a kiszámíthatóság példája lehet.

Jelezte: a pályázatot nem kell majd egy-két évente hosszabbítani, az 2021-ig szól. Ugyanakkor hozzátette, hogy a hallgatóknak folyamatosan be kell majd számolniuk az elért munkájukról és eredményeikről, és ennek a feltételnek az alapján folyósítják számukra az ösztöndíjat.

Az államtitkár arra hívta fel a figyelmet, hogy a 2016 februárjában induló ötéves ösztöndíjprogram nemcsak a jelenlegi hallgatókat, hanem már a mostani középiskolásokat is érinti. A program szakmai tervezéséből kiderül majd az is, melyek azok a szakmák, munkakörök, szakterületek, amelyek irányába érdemes továbbtanulni, amelyek jó megélhetést biztosítanak az elkövetkező időszakban – tette hozzá.

Közölte, a 9,2 milliárd forintos összeg 75 százaléka fordítható a vidéki (konvergenciarégiós) felsőoktatási intézményekben tanulókra, 25 százalékára pedig a budapesti és a Pest megyei hallgatók pályázhatnak.

Köpeczi-Bócz Tamás közölte, a programnak van egy a magyar felsőoktatás vonzóképességének javítását célzó eleme is. Ebben a magyar egyetemek és főiskolák arra kapnak majd lehetőséget, hogy nemzetközi kiállításokon vegyenek részt, ahol népszerűsíthetik a magas minőségű magyar felsőoktatást, és így több külföldi hallgatót vonzhatnak Magyarországra.