Segítség, az ISIS beszervezte a gyerekemet!

Christianne soha nem gyanakodott. A fia, Damian kamaszkorában súlyos depresszív és öngyilkossági gondolatokkal küzdött, ezért az anya örült, amikor a gyerek érdeklődni kezdett az iszlám iránt. Legalább van egy dolog, ami leköti – gondolta. Aztán egy napon Damian Egyiptomba utazott, és többé nem tért haza…

A cikk több mint 3 éves. Tartalma elavult információt tartalmazhat.
beszervezés
2015. október 19. Gyarmati Orsolya

Christianne soha nem gyanakodott. A fia, Damian kamaszkorában súlyos depresszív és öngyilkossági gondolatokkal küzdött, ezért az anya örült, amikor a gyerek érdeklődni kezdett az iszlám iránt. Legalább van egy dolog, ami leköti – gondolta. Aztán egy napon Damian Egyiptomba utazott, és többé nem tért haza…


Valójában Egyiptom fedősztorinak bizonyult: Damian távozása után Christianne-t felkereste a kanadai hírszerző ügynökség, és közölte vele, hogy a fiút két éve beszervezte az ISIS. Azóta kiképezték és elutazásakor valószínűleg csatlakozott egy szélsőséges csoporthoz Szíriában.

Nem sokkal később Christianne-t arról tájékoztatták, hogy 22 éves fia meghalt, miközben az Iszlám Állam katonájaként harcolt. Az anya összetört és egyúttal rettenetes harag gyúlt a szívében: az elmúlt két évben a fiat kiválasztották és nap mint nap olyan dolgokkal tömték a fejét – miközben otthon lakott! – ami végül egy radikális dzsihadista katonát csinált belőle.

Miközben próbálta feldolgozni veszteségét, Christianne úgy döntött, kapcsolatba lép más, hasonló helyzetbe került szülőkkel, hogy legalább ők megkaphassák azt a segítséget, amit Damian anyja nem.Ebbőla gondolatból született a Hayat Canada, amelynek célja, hogy családalapú beavatkozási lehetőségeket kínál olyan anyáknak ,apáknak és más hozzátartozóknak, akik szenvednek attól, hogy valamelyik családtagjukat beszervezték és átmosták az agyát az erőszak és a szélsőségesség elfogadásának és gyakorlásának érdekében.

Boudreau kezdetben csak Kanadában működtette a szervezetet, de egyre több elkeseredett szülő hívta őt segítséget kérve az USA-ból is. A lényeg az volt, hogy a családok idejében be tudjanak avatkozni, hogy megszabadíthassák szeretteiket a szélsőséges csoportok befolyásától, mielőtt túl késő lenne.

Ilyen beavatkozó programok régóta működnek Európában is. Most azonban, tekintve, hogy az Iszlám Állam egyre hatékonyabban toboroz, a probléma megoldása még sürgetőbbé válik. Egészen idáig az amerikai hatóságok kizárólag az agresszív módszerekkel igyekeztek harcolni az iszlám radikalista csoportok ellen. Ez azonban szélsőségesen nehéz döntés elé állította azokat a szülőket, akiknek a gyerekeit a terroristacsoport beszervezte: ha hallgatnak és nem tesznek semmit, a gyerek talán örökre elhagyja az otthonát az adott szélsőséges irány nyomására, és soha nem tér vissza. a viszont beszélnek, azaz: értesítik a hatóságokat, az könnyen ahhoz vezet, hogy a gyereket bebörtönzik. “Jobb, ha börtönbe kerülnek, de legalább nem halnak meg”, mondja sok szülő. Ám Boudreau és sokan mások is úgy vélik, nem kell, hogy csupán e két alternativa közül válasszanak az elkeseredett hozzátartozók. Itt az ideje, hogy a családok is közbelépjenek!

A Hayat Canada működési elvét Daniel Koehler, egy berlini, a radikalizálódás folyamatait tanulmányozó intézet vezetője dolgozta ki, aki nemzetközi hálózatot szervezett olyan anyáknak, akik szélsőséges csoportoknak “köszönhetően” vesztették el fiaikat és lányaikat.

“Nagyon sok család hív fel azzal, hogy “kérem, tegyen valamit, intézze el, hogy itt, Amerikában zárják börtönben a fiamat / lányomat, máskülönben megölik Szíriában!”, meséli Koehler a Christian Science Monitornak. A legtöbben ugyanis egyáltalán nem bíznak a hatóságokban és azok módszereiben. Koehler abban is segít, hogy a családok és a törvény gyakorlói között jobb kommunikáció és bizalom alakuljon ki.

Mind Koehler, mind Boudreau bizakodóak atekintetben, hogy intervenciós programjuk egyre több családon segít majd.

Forrás: The Christian Science Monitor (via)