A párkapcsolat belső világa – Pál Feri atya gondolatai
Kutatók megfigyelték, hogy az állatoknál a falkavezér stresszhormon-szintje addig alacsony, amíg nyeregben érzi magát – de ha fenyegetik a pozícióját, hirtelen megugrik, és tartósan magas marad. Így van ez az embereknél is, egy önmagában bizonytalan családfő, aki rosszul kötődik, azt is támadásnak fogja értékelni, ami nem is az.

Az előző előadás a párkapcsolatot tágabb rendszerbe helyezte. Most Pál Feri atya visszakanyarodott a párkapcsolat belső viszonyaihoz.
Egy tartós, megelégedett kapcsolat kialakításához szükségünk van a kötődés és oldódás feszültségének elviselésére. A kapcsolat elején a kötődésnek van fontos szerepe, később az autonómia vágya lesz egyre erősebb. A házasság középidejében teljesen normális jelenség a kötődés gyengülése, majd mikor a gyermekek kiröppennek, újra eljön az ideje a kötődés megerősödésének.
Az atya majomkísérletek példáján mutatta be, milyen fontos a korai gyermekkorban a zavartalan kötődés kialakítása. A kísérletek azt modellezték, milyen hatása van, ha egy gyermeket bölcsődébe adnak. A kismajmok hasonló élethelyzetbe kerülve sokkal idegesebbé, agresszívabbá váltak, és ami a legfontosabb, egész életükre maradandóan nehezebben tűrték a stresszt a kontrollcsoport tagjainál. Ma minden második ember nehezen kötődik, és a stresszre is túlzó választ ad. A bölcsődébe járás, vagy az anyától való bármilyen korai elszakadás előrevetíti a felnőttkori stresszproblémákat.
Kutatók megfigyelték, hogy az állatoknál a falkavezér stresszhormon-szintje addig alacsony, amíg nyeregben érzi magát – de ha fenyegetik a pozícióját, hirtelen megugrik, és tartósan magas marad. Így van ez az embereknél is, egy önmagában bizonytalan családfő, aki rosszul kötődik, azt is támadásnak fogja értékelni, amit nem is az.
Fontos a jó kapcsolatban a családi identitás, önazonosság megléte. A családtagok közösen reflektálnak élményekre, együtt tevékenykednek és a közös reflexió az egyéni identitás részévé válik.
A jó családi környezetben a tagok tapasztalati úton tudják, hogy számíthatnak egymásra. Az összetartozás tudata olyan erős, hogy nem is muszáj állandó kapcsolatban maradnunk a családtagunkkal, ez az érzés akkor is megvan.
Manapság az érzelmi összetartozás a házasságok alapja. Ezt segítheti a cselekvés szintjén az interakció gyakorisága, az érzelmi telítettség, az érzelmek minősége és az érzelmi kapcsolat szorossága. A szerelem múlásával a szeretet minősége a meghatározó. Ahogy a majmok endorfin-szintje tizenöt perc kurkászás után a duplájára nő, ugyanígy ha mi is törődünk egymással, ugyanezt a hormonszintet fogjuk létrehozni, és a tudatos törődés segíthet a kiüresedő kapcsolaton.