Hogyan növelhető a férfiak termékenysége?

Előfordul, hogy hosszas próbálkozás ellenére is késik a gyermekáldás. Mielőtt mesterséges termékenységnövelőkhöz, vitaminkészítményekhez, költséges módszerekhez folyamodunk, fordítsunk több figyelmet párunkra, s próbáljuk előbb őt "termékennyé etetni"!

A cikk több mint 3 éves. Tartalma elavult információt tartalmazhat.
2011. október 25. czefernek.lena

Előfordul, hogy hosszas próbálkozás ellenére is késik a gyermekáldás. Mielőtt mesterséges termékenységnövelőkhöz, vitaminkészítményekhez, költséges módszerekhez folyamodunk, fordítsunk több figyelmet párunkra, s próbáljuk előbb őt “termékennyé etetni”!


Az ősi gyógymódok nátha ellen is beválnak, miért ne alkalmazhatnánk őket ilyen esetben is? Segíthet a ginseng, illetve a perui maca gyökere (bár ez utóbbi csak táplálék-kiegészítőként), de kipróbálhatjuk a cickafark- és palástfű teát, a fehér fagyöngy friss levét is. Persze a férfiak kevésbé hívei a gyógyfüves „kuruzslásnak”, befogadhatóbb lehet számukra, ha az étkezésre koncentrálunk: egyes ételek kifejezetten az ivarsejtek egészségét óvják, és védenek azok genetikai károsodásával szemben is.

Ilyenek a salátafélék, a gyömbér, fokhagyma, brokkoli, káposzta, ananász, petrezselyem, zöldpaprika. A szóját célszerű elhagyni egy időre: fitoösztrogént tartalmaz, ami rontja a spermaképet. Egyes vitaminok és ásványi anyagok, mint az A- és B-vitamin, a magnézium, a cink és a szelén hiánya negatívan befolyásolja a sperma minőségét. Ha a modern táplálkozástudomány ajánlásának megfelelően étkezünk, éppen elég jut ezekből az átlagos felnőtt férfi szervezetébe, de nem árt, ha természetes forrásokból merítve kiegészítjük étrendjüket.

Érdemes közösen három hónapos felkészülési időszakot tartani a gyermeknemzés tervezett időpontja előtt. Lehetőleg vigyünk be ilyenkor a szervezetbe sok C-vitamint, mert az egészséges hímivarsejtek termelődéséhez elengedhetetlen. Étrendünkben legyen túlsúlyban a brokkoli, zöld levelek, citrusfélék, eper! A spermiumok mozgékonyságát részben a bennük levő kalcium koncentrációja határozza meg, így fontos a tej, joghurt, mandula, bab, borsó, zöld levelek fogyasztása, a felszívódáshoz pedig a D- vitamin, amit a túró, tojás, máj és lazac tartalmaz.

A folsav a hímivarsejtek egészségéhez is hozzájárul, így gabonafélék, zöldségek, narancslé, máj, karfiol, zöldbab, dió és mogyoró fogyasztása javasolt. A cink az ivarsejtek mozgékonyságáért és a tesztoszteron-szint biztosításáért felelős, de ha nincs pénzünk mindennap osztrigát fogyasztani, akkor a bab, a szárnyas húsok, a máj és a teljes kiőrlésű gabonafélék is tökéletesen megteszik.

Az E-vitamin jelentősen csökkentheti a spermiumok károsodását, megszüntetheti az infertilitást. Hiánya állatkísérletek szerint meddőséghez is vezethet. Növényi olajokat, búzacsírát és egyéb gabonacsírákat, májat és tojást fogyasszunk ennek megelőzése érdekében! A szelén fontos nyomelem, forrásai a tengeri állatok húsa, illetve a vese, a máj és a teljes kiőrlésű gabona. A hímivarsejtek normális működéséhez szükséges aminosavszerű anyag az L- karnitin. A szervezet is előállítja, de a húsokban, tejtermékekben is előfordul. DHA (Dokazahexánsav) is szükséges a spermiumok számára, mivel eleve sok DHA-t tartalmaznak. Ha kevés van belőle, csökken a spermiumszint is. Ez az anyag az olajos halakban (lazac, makréla, hering) található meg.

Mindemellett fontos, hogy kerüljük a stresszes helyzeteket, mozogjunk sokat, mert elképzelhető, hogy a feszültség, a helytelen életmód, esetleg a párkapcsolat hiányosságai miatt késlekedik a gyermekáldás. A kávé, alkohol és cigaretta elhagyása a jövendőbeli apukákra nézve is kötelező. A gyermeknemzés időszakában átmenetileg tanácsos csökkenteni az ejakulációk gyakoriságát, és erre az időszakra mindenképpen hagyjuk el a forró fürdőket valamint a dorbézolást! Az sem árt, ha nem szedünk szteroidhormonokat és vérnyomáscsökkentőket sem.

Mivel a férfimeddőséget okozhatja magas láz, illetve gyulladásos betegségek és alváshiány is, ezért amennyire csak lehet, kíméljük szervezetünket, mivel a kimerített testből ritkán születhet új élet. Ha a természetes módszerek nem vezetnének eredményre, végeztessünk el egy-két fontosabb vizsgálatot, hogy megtudjuk, mi okozza a meddőséget!