Kényes téma – nem szexuális úton terjedő nőgyógyászati fertőzések

Napjainkban egyre több női fórumon olvashatjuk, hogy a nőgyógyászati és urológiai fertőzések gyakran éveken keresztül fájdalmas és kellemetlen panaszokat okoznak, amelyre számos nő kétségbeesetten keresi a megoldást.

A cikk több mint 3 éves. Tartalma elavult információt tartalmazhat.
2012. szeptember 19. Paulik András

Napjainkban egyre több női fórumon olvashatjuk, hogy a nőgyógyászati és urológiai fertőzések gyakran éveken keresztül fájdalmas és kellemetlen panaszokat okoznak, amelyre számos nő kétségbeesetten keresi a megoldást.


Prof. Dr. Takács Péter, a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet szülész-nőgyógyász urológus és inkontinencia specialistája munkája során gyakran találkozik olyan nőkkel, akik már évek óta szenvednek látszólag megmagyarázhatatlan krónikus nőgyógyászati, illetve húgyúti fertőzésektől. A szakembert a pontos diagnosztika, megelőzés, valamint a kezelés leghatékonyabb módjairól kérdeztük, cikksorozatunk első részében a nem szexuális úton terjedő nőgyógyászati fertőzéseket járjuk körbe.

– Összességében milyen típusú nőgyógyászati és urológiai fertőzéseket ismerünk?

– Ezek a fertőzések alapvetően két nagy csoportba sorolhatóak. Az elsőbe tartoznak a hüvelyt érintő fertőzések, más szóval vaginitisek. Ha a fertőzés a hüvelyről fentebb kerül, akkor sajnos magát a méhtestet és a méhüreget is gyulladásba hozhatja, ekkor beszélhetunk endometritisről, vagyis a méh nyálkahártyájának, valamint a méhizomzat gyulladásáról, amely tovább terjedhet a petevezetékekre és a petefészekre is. A legsúlyosabb gyulladás esetén kismedencei gyulladásról (PID – Pelvic Inflammatory Desease) beszélünk, melynek következtében a petevezetékek illetve a petefészkek olyan mértékben károsodhatnak, amely infertilitáshoz, azaz meddőséghez vezethet. Ezeknek a fertőzéseknek a döntő többsége a hüvelyből indul ki, egy része szexuális úton, míg egy másik része nem szexuális úton terjed. A leggyakoribb hüvelyi fertőzések hátterében gombás fertőzés található, amely a tipikus esetben a Candida törzs okoz, vannak azonban más típusú gombák is.

– Milyen tünetek utalnak gombás eredetű fertőzésre?

– Ezeknek a tipikus tünetei közé tartozik a fehér, darabos folyás, mely viszkető, vizeletürítéskor égető érzéssel társul. Fontos hangsúlyozni, hogy ez nem szexuális úton terjedő betegség, hiszen a gomba normál esetben is megtalálható a hüvelyben, csak nincs olyan mennyiségben jelen, hogy fertőzést okozzon. Gombás eredetű fertőzés esetén valamilyen okból kifolyólag a hüvely normális flórája felborul, ez okozza a tüneteket. A hüvelyflórát ugyanis főként a laktobacillusok tartják kordában, mivel képesek savas közeget teremteni a hüvelyben, melynek következtében más baktériumok, vagy gombák nem tudnak elszaporodni, ezáltal ezek a bacillusok biztosítják a megfelelő milliőt.

– Mi okozza a laktobacillusok pusztulását?

– Az egyik gyakori ok az antibiotikum szedése, különösen az ampicillin és penicillin származékok esetében lép fel 20-30%-ban gombás hüvelyi fertőzés. Emellett számos egyéb ok is vezethet fertőzéshez, ilyen például a menstruáció, vagy bármilyen idegen anyag, például hosszabb ideig fent felejtett tampon hüvelyben maradása is megváltoztatja a hüvely mikroklímáját. Sajnos egyre többen öblögetik a hüvelyüket, amely szintén felborítja a természetes baktériumflórát. Emellett ritkán fertőzött víz is elősegítheti a gombás fertőzés kialakulását, de fontos megjegyezni, hogy az igazi felelősök ilyenkor is a hüvelyben jelen levő gombák.  Érdekes módon a fertőzések egy része nyáron gyakrabban fordul elő, hiszen például ha valaki leég napozás közben, az csökkentheti az immunrendszer aktivitását, emiatt pedig a különböző patogének könnyebben elszaporodnak.

– Hogyan lehet kezelni a gombás eredetű megbetegedéseket?

– A gombás hüvelyi fertőzések szerencsére egyszerűen gyógyíthatóak, általában valamilyen antifungális szerrel szájon át, vagy lokálisan is kezelhetőek és egy-két alkalmat követően a panaszok általában orvosolhatóak. Tipikus esetben nincs szükség a partner kezelésére, hiszen a közhiedelemmel ellentétben nem szexuális eredetű ez a fertőzés, bár előfordulhat a férfi a szexuális partnereknél is néhány kellemetlen tünet, mint például viszkető, piros, hámló nemi szerv. Ilyenkor természetesen a partnert is szükséges kezelni, de tipikus esetben nem adjuk át a partnernek a fertőzést.

– Mi az oka annak, hogy a férfiak kevésbé vannak kitéve a gombás eredetű fertőzéseknek?

– Ennek oka, hogy a férfiak pénisze elszarusodott laphámmal borított, ezért sokkal rezisztensebbek, vagyis ellenállóbbak a fertőzésekkel szemben, míg a hüvely nyálkahártyája nincs elszarusodva, ezért jóval sérülékenyebb. A hüvelyben emellett nedves, meleg környezet található, amely kedvez a baktériumok elszaporodásának. A férfiak pénisze ezzel szemben gyakorlatilag olyan hőmérsékletű, mint a bőr többi része, emellett könnyebben is tisztítható, míg a hüvely öblögetése kifejezetten káros hatású lehet. Szerencsére a hüvelyi gombás fertőzések többnyire nem vezetnek súlyos következményekhez, például nem okoznak kismedence-gyulladást, de nagyon kellemetlen tünetekkel járnak, ezért érdemes orvosolni őket.

– Mire utal az, ha valaki krónikusan szenved gombás eredetű fertőzésektől?

– Ilyen esetben mindenképpen felmerül, hogy a tünetek hátterében egy olyan alapbetegség szerepel, amely közvetve felelős a gombás fertőzés kialakulásáért.  Az egyik leggyakoribb ok a cukorbetegség de ilyen lehet például az AIDS is amikor a legyengült immunrendszer miatta alakulhat ki gombás fertőzés.  Visszatérő fertőzések esetében mindenképpen érdemes utánajárni a pontos okoknak, hiszen az alapprobléma kezelésével nemcsak a kellemetlen tünetektől szabadulhat meg a páciens, hanem maga az alapbetegség is felismerésre kerülhet.

– Létezik-e más, nem szexuális úton terjedő nőgyógyászati fertőzés?

– A hüvelyi fertőzések egyik leggyakoribb oka a már említett gombás fertőzés mellett a bakteriális vaginózis, amely egy olyan hüvelyi elváltozás, ahol a laktobacillusok szintén elhalnak, és a helyükben más bacillus szaporodik el. Ennek a tipikus tünetei közé tartozik, hogy szürkés, világos folyás lép fel, ami kellemetlen, erős halszagot áraszt. Ez a fertőzés a gombás fertőzésekhez hasonlóan szintén nem szexuális úton terjed, hanem a laktobacillusok kihalása okozza, viszont gombák helyett itt baktériumok okozzák a problémát, amelyet antibiotikummal érdemes orvosolni célzottan, vagy a hüvelybe helyezve. Ezek a fertőzések rendkívül kellemetlen tünetekkel járnak, viszont szerencsére szintén nem veszélyeztetik a fertilitást, azaz a termékenység nem károsodik.