Varázslat a kapualjon túl – Mesemúzeum nyílt a Tabánban

“Vándorutad az Üveghegyen túlra vezet, a sűrű sötét erdőn keresztül a “felekirályságig”. Útközben hét mesebeli próbát kell kiállnod. Szükséged lesz az ügyességedre, a bátorságodra, a furfangosságodra, és a gyorsaságodra. Indulj hát! Sok szerencsét!” Ez a szöveg olvasható azon a feladatlapon, amelyet az október elején megnyílt Mesemúzeum megálmodói állítottak össze a gyereklátogatóknak. Mi is benéztünk, és hagytuk, hogy elvarázsoljon bennünket a mesék világa.

A cikk több mint 3 éves. Tartalma elavult információt tartalmazhat.
2012. október 07. Gyarmati Orsolya

“Vándorutad az Üveghegyen túlra vezet, a sűrű sötét erdőn keresztül a “felekirályságig”. Útközben hét mesebeli próbát kell kiállnod. Szükséged lesz az ügyességedre, a bátorságodra, a furfangosságodra, és a gyorsaságodra. Indulj hát! Sok szerencsét!” Ez a szöveg olvasható azon a feladatlapon, amelyet az október elején megnyílt Mesemúzeum megálmodói állítottak össze a gyereklátogatóknak. Mi is benéztünk, és hagytuk, hogy elvarázsoljon bennünket a mesék világa.


Az októberi szomorkás napsütésből a Tabán egyik utcájában ódon kapun át lépünk át egy másik dimenzióba. Az előtérben kis asztaloknál, kis székeken ülünk mi, felnőttek, és egy kicsit újra gyereknek érezzük magunkat, vagy legalábbis szeretnénk azok lenni, hogy mi is kipróbálhassuk, milyen megtalálni a varázsital utolsó összetevőjét, legyőzni a villogó szemű sárkányt, felfedezni a kivezető utat a varázserdőből és jutalomként a trónról szemlélődni.

Volt egyszer egy gondolat…

Az ötletet Kányádi Sándor adta néhány évvel ezelőtt, s a Petőfi Irodalmi Múzeum az Emberi Erőforrások Minisztériuma Alfa-pályázatának segítségével indította útjára a Döbrentei utca 15. szám alatt helyet kapó kezdeményést. Ha belépünk, a kapualjban a kút mellett mindjárt egy növésben lévő – de előbb-utóbb nyilván égig érővé hatalmasodó – fával találkozunk. Szokatlan? Egy Mesemúzeumban semmiképpen. A külső teremben falra szerelt tékákban néhány neves magyar, az élők sorából már eltávozott meseíróról tudhatunk meg érdekességeket. Megnézhetjük Lázár Ervin töltőtollát, Janikovszky Éva szemüvegtokját, vagy belehallgathatunk Nemes Nagy Ágnes Bors nénijébe.

Kiállítás mesének álcázva

A mesekuckóban egy nagy, hívogató ülőpárna várja, ki az a kisgyerek, aki egy fél órára beköltözne a fényárban úszó szögletbe, hogy kedvére válogasson a népmesék sokaságából. Egy másik sarokban számítógép bújik meg, amelyen a gyerekek elkészíthetik saját kisfilmjüket, s le is tölthetik emlékként. A multimédia egyébként meglehetősen visszafogottan van jelen, éppen annyit kapunk belőle, amennyi még kiegészíti, és nem nyomja el a célt, a lényeget, azaz a népmesék logikájába, felépítésébe, szimbólumrendszerébe és tanításába történő bevezetést. A falon szépen elrendezett gyerekrajzok, egy-két keret azonban még üres, arra vár, hogy valaki beletegye saját alkotását.

Helmich Katalin, a múzeum egyik vezetője elmondta: nagyon odafigyeltek arra, hogy ne bizonyos mesék mentén épüljön fel a kiállítás és a programok, hanem a magyar népmesékre általában jellemző, a mindegyiknél tettenérhető szimbolikus képek, fogalmak, feladatok jelenjenek meg vezérlőelvként. Az Egyszer volt, hol nem volt-tól a Boldogan éltek, amíg meg nem haltak-ig a gyerekek három termen keresztül tulajdonképpen egy kiállítást járnak végig (van is címe: “A magyar tündérmese világa”), anélkül, hogy észrevennék: itt most tanulni fognak. Nem információk száraz tömegét kapják, hanem maguk élik át az egyes próbatételeken, akadályokon keresztül mindazt, ami tulajdonképpen minden egyes gyermekben benne rejlik, csupán tudatosítani kell és nem szabad hagyni, hogy elveszítsék ezt a mágikus tudást.

Mesehős vagy? Van róla papírod?

A Mesemúzeum másik fontos feladatának azt tartja, hogy a klasszikus és kortárs gyermekirodalom segítségével már egészen hároméves kortól előkészítse és megalapozza az olvasás tanulását, szeretetét. A múzeum programjában éppen ezért számtalan foglalkozás közül válogathatnak a látogatók. A műhelyfoglalkozások között találhatunk dráma- és színjátszó csoportot, illusztrációs foglalkozást. A csoportok közösen rakhatják ki az óriás társasjátékot, mesehős-igazolványt kaphatnak, ha kiállják a hét próbát, belekóstolhatnak, milyen lehet egy uralkodónak igazságos döntéseket hozni, de ha kedvük van, felfedezhetik az épület különböző pontjain található kincseket, amelyek újabb történeteket rejtenek, sőt, a születésnapjukat is tarthatják itt.

A múzeum az egyéni látogatókat csütörtökön és szombaton 10 és 18 óra között, vasárnap 10 és 13 óra között várja, a csoportokat pedig előzetes bejelentkezés alapján kedden, szerdán és pénteken 9 és 14 óra között.

Aki nem hiszi, járjon utána!