Elmúlik a terhesség alatt kialakult cukorbetegség?

Várandósság során több probléma is felléphet, mely mind a baba, mind az anya egészségét veszélyeztetheti. Ilyen a terhességi cukorbetegség is, mely a várandósság során diagnosztizált diabéteszt jelenti. Felmerülhet a kérdés, hogy vajon az állapot a szülést követően elmúlik, vagy már végig fogja kísérni a kismama életét? A kérdést dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa válaszolja meg.

A cikk több mint 3 éves. Tartalma elavult információt tartalmazhat.
cukorbetegség
2018. február 24. Cukorbetegközpont

A várandósság megnöveli a cukorbetegség esélyét

A terhesség egy sor olyan változást indukál a szervezet működésében, mely megnöveli a cukorbetegség kialakulásának esélyét, ugyanis ekkor módosul azon hormonok szintje, melyek befolyást gyakorolnak a glükóz értékekre és az inzulin érzékenységre Mindez azt eredményezi, hogy a szervezet megpróbál egyre több inzulint termelni, hogy egy adott élettani tartományban (4.0 és 5.6mmol/l) tartsa a vércukorszintet. Ha a hasnyálmirigy a fokozott munkában „elfárad” úgy megjelenik a terhességi cukorbetegség. Ez főleg azokra jellemző, akik már a teherbeesés előtt is bizonyos fokú inzulinrezisztenciával, prediabétesszel küzdöttek, mivel a várandósság alatt fokozódik az inzulinrezisztencia.

A kismamát és a babát is veszélyeztetheti

A terhességi – gesztációs- diabéteszt igen komolyan kell venni, mivel mind a magzat, mind a kismama egészségét veszélyeztetheti. Ekkor gyakrabban lépnek fel komplikációk, megnő a HELLP szindróma veszélye, a baba túl nagy súllyal jöhet a világra, valamint fokozódik a vetélés, fejlődési rendellenességek és a koraszülés rizikója is. Éppen ezért a kismamákat kötelező jelleggel szűrik cukorbetegségre, minimum egyszer a terhesség 24-28. hete között, de fokozott rizikó esetén már koraterhességben is indokolt a szűrés elvégzése. Amennyiben kiderül, hogy az anyánál kialakult a terhességi diabétesz, úgy diabetológus és dietetikus felkeresése szükséges a helyes táplálkozás megtanulásához, valamint a szükséges terápia megválasztásához. A terhesség alatt gyakoribb, akár hetenkénti, vagy kéthetente történő diabetológiai kontroll is szükséges lehet.

A szüléssel vajon megszűnik a cukorbetegség?

Felmerülhet a kérdés, miszerint a szülés után rendeződik-e a cukorháztartás, vagy az illető élete végéig cukorbeteg marad?

„ Az esetek többségében a gesztációs diabétesz a szülés után megszűnik, ám ezek után megnő az esélye annak, hogy bármikor kialakulhat kórosan magas vércukorszinttel járó állapot, így rendszeres vércukor ellenőrzés és egészséges életmód követése javasolt! Ennek oka, hogy megfigyelések szerint a szülést követő 5-10 évben a gesztációs diabéteszben szenvedők 20-50 százalékánál kialakul a 2-es típusú cukorbetegség. Érdemes mindezek mellett tudni, hogy ha már a várandósság elején derül fény az emelkedett vércukor értékekre, az sok esetben azt jelzi, hogy már a teherbeesés előtt is fennállt a probléma bizonyos mértékben. Ilyenkor nagy eséllyel megmarad a cukorbetegség, vagy kóros glukóz tolerancia állapota, prediabetes a terhességet követően is, melyet kezelni kell, természetesen diabetológussal egyeztetve”- mondja dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa.