Kellemetlen szagú hüvelyi folyás – mi állhat a háttérben?
A hüvelyi folyás időről időre sok nőnél igen zavaró problémákat okoz, mely rendszerint valamilyen fertőzésre hívja fel a figyelmet. A panasz gyakran kellemetlen szagokkal is jár, még tovább rontva a beteg közérzetét. Hogy mi minden okozhat bűzös hüvelyi folyást, azt dr. Hetényi Gábortól, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászától tudtuk meg.
Röviden a hüvelyi folyásról
A hüvelyben egészséges körülmények közt is van némi váladék, mely a menstruációs ciklus során folyamatosan változik (ovuláció táján pl. megnő a mennyisége és áttetszővé válik). A hüvelyben lévő mirigyek által termelt váladék szerepe a hüvely falának nedvesen tartása, a kórokozókkal szembeni védekezés, valamint a hüvely egészségének megőrzése. Probléma meglétére az adhat gyanút, ha a folyás mennyisége megnő, szaga és állaga is megváltozik, és mindezt viszketés, csípő égő érzés is kísérhet. Ilyen esetekben célszerű mihamarabb orvoshoz fordulni, ugyanis az elhanyagolt fertőzés súlyosabb gondokat is generálhat (pl. petefészek gyulladás, meddőség, terhesség során vetélés, koraszülés).
Mi okozhatja a kellemetlen szagokat?
A normál hüvely váladék szagtalan vagy enyhén savanykás szagú, így gyakran a kellemetlen szagok hívják fel a figyelmet a problémára. Ez általában valamilyen fertőzés, de akár daganat jelenlétére is utalhat- természetesen a nem megfelelő intim higiénia mellett.
A bakteriális fertőzések közül kellemetlen szagokat leginkább a trichonomas okozza, mely tulajdonképp egy igen gyakori, szexuális úton történő fertőzés (bár a közös törölközővel is átvihető). Férfiaknál legtöbbször tünetmentes, ám nőknél a bő, habos, zöldes folyás, és a rossz szagok hívják fel rá a figyelmet, melyet fájdalmas, csípő vizeletürítés kísérhet. Ezen kívül a panasz hátterében bakteriális gyulladás, chlamyia, gonorrhea vagy e-coli fertőzés is meghúzódhat, melyeket szintén kezelni szükséges.
Érdekesség, hogy bár a gombás fertőzéseknek is jellemző tünete a hüvelyi váladék megváltozása, ám ezt legtöbbször nem kísérik kellemetlen szagok, ám pluszként viszketés jelentkezhet.
Mi minden vezethet fertőzésekhez?
- nem megfelelő intim higiénia
- túlzott intim higiénia (pl. gyakori irrigálás)
- antibiotikumos kezelés (következtében elpusztulnak a védelmet nyújtó lactobacillusok)
- gyakori partnercsere
- hüvelyben lévő fogamzásgátló eszköz
- cukorbetegség
Hogyan lehet kezelni a kellemetlen szagú hüvelyi folyást?
Az első és legfontosabb lépés a fertőzés típusának megállapítása, melyhez lehet igazítani a megfelelő terápiát- mondja dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza. Bár vannak széles spektrumú készítmények, léteznek olyan mikroorganizmusok, melyre specifikusabb kezeléseket ajánl a szakember. Ezután fontos a hüvelyben lévő lactobacillusok visszaállítása, melyre ma már több fajta, vény nélküli készítmény áll a nők rendelkezésére. Természetesen a kezelés ideje alatt a szexuális érintkezés kerülendő, valamint szükség esetén a partner kezelését is elrendelheti az orvos, hogy el lehessen kerülni a visszafertőzést.