Készíts otthon természetes dezodort!

Ha egy híres embernek izzadságfoltos a ruhája, cikkek születnek róla a pletykalapokban. Miért van ez? Izzadni ennyire kínos lenne? Mikor dezodort választunk, általában olyat keresünk, amely nem csak szagtalanít, hanem gátolja is az izzadást. De tudtad, hogy ezek a szerek éppen nem segítik a tested természetes működését? A cosmio.hu cikke segít a tisztánlátásban - és nem utolsósorban ad egy remek házilag elkészíthető természetes dezodor-receptet!

A cikk több mint 3 éves. Tartalma elavult információt tartalmazhat.
DIY
2017. július 04. cosmio.hu

A dezodorálás szó eredeti jelentése szagtalanítás, a drogériák polcain a dezodorok között ma mégis szinte kivétel nélkül csak “izzadásgátlókat” találunk. A mai kor elvárása, hogy ne izzadjunk, mindig frissek és illatosak legyünk. Az elsővel sajnos az a baj, hogy egy létfontosságú funkcióban gátoljuk a testünket, az izzadás ugyanis a méregtelenítő rendszerünk fontos része. Ezért teljesen mindegy, hogy mesterséges vagy természetes módon gátoljuk – lásd teljesen természetes izzadásgátlók, amelyek ugyanúgy aluminiumsókat tartalmaznak, mint szintetikus társaik – az eredmény az lesz, hogy a méreganyagok nem tudnak a bőrön keresztül távozni.

Mit tehetünk hát, ha fontos élettani funkciók gátlása nélkül szeretnénk üdék és illatosak maradni? Vissza kell térni a dezodor eredeti funkciójához, a szagtalanításhoz. Ez egy értelmes módon lehetséges: olyan készítményt kell kiötölni, amely az izzadság lebomlását és ezzel együtt a kellemetlen szagok kialakulását gátolja.

Sajnos ez azonban nem olyan egyszerű, mert mindenki máshogy és mást izzad ki magából. Életmódunk, táplálkozásunk, a ránk ható környezeti hatások, egészségi állapotunk és hormonháztartásunk névjegye van az izzadságcseppjeinkben. Ezért a kereskedelemben kapható, működőképes “natúr” dezodorok nagyrészt szintetikus antibakteriális anyagokat tartalmaznak, még ha a gyártó a címkén ennek ellenkezőjét hangoztatja is (tessék elolvasni az INCI listát…).

Kellemes, működőképes és bosszúságot sem okozó natúr deót készíteni igazi kihívás, mert lehet, hogy nekünk működik, másnak nem. Lehet, hogy épp másnak is működik, de pár hónap múlva már nem fog. Sok olyan recept található az interneten, amely tekintélyes mennyiségű szódabikarbónát tartalmaz – a ruhánk fogja bánni és valószínűleg irritálni fogja a bőrünket. A legtöbb sheavajas vagy kakaóvajas alapra épül – számomra igen kellemetlen a sok zsír a hónaljtájékon. Egyszóval sokáig nem mertem előhozakodni saját deo recepttel, mert ennek is biztos megvannak a maga hibái, de amíg nem lesz tökéletesebb, addig ezt használom, mert nem zsíros, nem ragad, nálam működik télen-nyáron, még intenzív sportolás közben is, és a ruháimból is kijön az az enyhe folt, amit hagy.


Hozzávalók:

32 g kókuszolaj
10 g ceralan (módosított méhviasz)
2,5 g cink-oxid (mikroszemcsés, gyógyszerkönyvi minőségű)
5 g szódabikarbóna (lehet mozsárban porítani)
17,5 g étkezési keményítő (pl. kukoricakeményítő)
antibakteriális hatású illóolajok tetszés szerint: teafa, manuka, zsálya, ciprus, citrom, rózsamuskátli, rozmaring, pálmarózsa, stb.

 

Elkészítés:

A kókuszolajban teljesen felolvasztjuk a ceralant, közben összekeverjük a porokat, az esetlegesen előforduló golyócskákat összetörjük. A langyos olajos keverékbe csomómentesen belekeverjük a porokat, majd az illókat. Addig kevergetjük egy spatulával, amíg be nem sűrűsödik, de még önthető állagú. Deo stick tokba vagy tubustégelybe (50/70-es méret) töltjük. Ha deo stick tokot választunk, akkor vegyük le a talpát, fejjel lefelé tartsuk a tokot, egy csepp illóolajat oszlassunk szét alul a formázóbetétjében, és ezután töltsük bele a masszát.  Óvatos ütögetéssel tömörítsük a masszát, majd tegyük vissza a tokra az alját, pattintsuk vissza és fejjel lefelé hagyjuk megszilárdulni a deot (akár hűtőbe is tehetjük erre az időre).

Fontos kiegészítések:

– A kókuszolaj fontos része a receptnek, mert az izzadság lebontásáért felelős baktériumok ellen hat, ezért nem szabad kicserélni. Ha valaki pénztárcakímélő okból vagy az illata miatt nem szimpatizál a szűz kókuszolajjal, akkor ebben az esetben vállalható a finomított változat, mert itt nem a bőr táplálása az elsődleges cél.

Frissen borotvált hónaljra lehetőleg ne használjuk. (Este borotváltra reggel már lehet.) A cink-oxid a bőrön ártalmatlan, a véráramba közvetlenül bejutva azonban már nem!

– A recept hibája, hogy a kókuszolaj olvadása a nagy nyári melegben krémszerűvé teszi a deót, nem lesz már stiftesen használható. Ha tubustégelybe töltöttük, akkor ez nem okoz problémát, mert picit az ujjunkra véve a bőrbe masszírozhatjuk a deót. Ha inkább stiftként szeretnénk használni, akkor óvjuk meg a 24-26 fok fölötti hőmérséklettől.

Mindig frissen mosott bőrre alkalmazzuk. A felvitt deót masszírozzuk is be kissé a bőrbe, és pár perc múlva öltözzünk fel.


A cosmio.hu oldalon még több natúrkozmetikum receptet találunk, és megrendelhetjük a hozzájuk szükséges összetevőket is!