Mérgező szülők: ilyen terheket cipel, akit gyerekként rosszul szerettek
Bár a legtöbb embernek nehézséget okoz, hogy bűntudat nélkül fogalmazzon meg kritikát a szüleivel kapcsolatban, a gyermekkor sokak számára korántsem az a puha, meleg, idilli fészek, mint a mesekönyvek lapjain. A mérgező családi légkör legnegatívabb hatása gyakran mégsem a megszégyenítés, az elhanyagolás, a bántalmazás szörnyű perceinek emléke. A hosszú távú következmények sokszor láthatatlanok, de alapvetően határozzák meg, hogyan létezünk a világban.
Minden szülő hibázik időnként, éppen ezért Donald Winnicott nyomán Bruno Bettelheim is arra hívja fel a figyelmet könyvében, hogy a tökéletességnél jóval reálisabb célkitűzés, ha valaki elég jó szülő szeretne lenni. Ugyanakkor előfordulhat, hogy eseti tévesztéseknél jóval súlyosabb, mintázatszerűen megjelenő problémákról van szó, például ezekről:
- Érzelmileg teljesen elérhetetlenek a felnőttek: nem tudnak biztonságot, szeretetet, odafigyelést biztosítani a gyermek számára, mert például megállás nélkül dolgoznak, a saját gondjaikkal vannak elfoglalva, függőségük miatt módosult tudatállapotban vannak.
- Nem a gyermeket szeretik, hanem a róla dédelgetett képüket: ha a gyermek eltér attól a képtől, amilyennek a szülei megálmodták, kritizálni kezdik, nevetségessé teszik, megszégyenítik.
- A gyermeket saját énjük kiterjesztésének tekintik: kontrollálni igyekeznek a viselkedését, a megjelenését, a reakcióit, minden önálló törekvését csírájában megsemmisíteni igyekeznek.
- Nem szeretik a gyermeket: Előfordulhat, hogy a szülők maguk sem ismerik fel a szeretet hiányát, vagy a szégyen miatt nem mernek segítségért fordulni. A tabusítástól és démonizálástól azonban senkinek sem lesz jobb, a társadalom ítélkezése éppen a lehetséges támogatástól zár el szülőt, gyermeket egyaránt.
Egy ilyen gyermekkor legrosszabb hatásai sokszor rejtve maradnak az érintettek előtt. Azonban a gyógyulás folyamata fonák módon akkor tud megkezdődni, ha képesek vagyunk azonosítani a sérüléseinket.
Peg Streep évtizedek óta foglalkozik mérgező anyák lányaikhoz fűződő kapcsolatával. Nemrég publikált írásában azt gyűjtötte össze, hogy milyen tudást hozhatunk magunkkal egy ilyen gyermekkorból. A lurkóként szerzett negatív tapasztalatainkat aztán láthatatlan puttonyként visszük tovább a későbbi kötődéseinkbe, ha egyáltalán sikerül kialakítanunk őket. A listát átstruktúrálva, némileg kiegészítve alább olvashatod.
A cikk itt folytatódik.