Milyen az ideális babaágy?

A bölcsők ideje - sajnos, vagy nem, mindenki döntse el maga - lejárt. Azonban a gyermek életének első néhány hónapja a fekhelye körül forog, így nem mindegy, hogy milyen kiságyat választunk a gyerekszobába.

A cikk több mint 3 éves. Tartalma elavult információt tartalmazhat.
2012. május 04. szabo.daniel

A bölcsők ideje – sajnos, vagy nem, mindenki döntse el maga – lejárt. Azonban a gyermek életének első néhány hónapja a fekhelye körül forog, így nem mindegy, hogy milyen kiságyat választunk a gyerekszobába.


Amikor azon gondolkodnak a leendő szülők, hogy milyen bababútorokat vásároljanak, a kicsi fekhelyének szinte minden esetben prioritása van. Ám a választék általában hatalmas, az informácó pedig kevés.

A babaágynak elsősorban a biztonságot és a kényelmet kell szolgálnia, hiszen a kicsi életének első szakaszát alapvetően meghatározza az alvás közbeni komfortérzet.
Először is mérd meg, melyik méretű ágy fér be, vagy melyik ideális a szobába, mert több méretben kaphatók a kiságyak. Leggyakoribb a 120x60cm (ez körülbelül két és fél éves korig jó), és 70x140cm (ez a rácsokat levéve akár 6-7 éves korig is elég nagy lehet). Ne tömör legyen az ágydeszka, hanem lyukacsos vagy ágyrácsos, így  a matrac megfelelően tud majd szellőzni. A kiságy lehetőség szerint fából vagy természetes anyagból készüljön, és olyan festékkel, anyagokkal kezeljék csak, amelyek a gyerek egészségére nem károsak.

A matrac felé minimális elvárás, hogy a gyerek gerincét rendesen tartsa. Persze az sem árt, ha átengedi a levegőt, így a gyerek akkor is lélegzethez juthat, ha arccal lefelé fordul alvás közben. Az is pozitív egy matracnál, ha a végtermékek – pisi, kaki, netán hányás – nem tesznek benne helyrehozhatatlan kárt. Válasszunk könnyen tisztítható darabot, így a nem várt lakók – mint a poratka, vagy penész – nem tudnak megtelepedni benne.

Az ágy kiválasztásakor figyeljünk arra, hogy a matrac magasságát lehet-e állítani. Az emelt matrac segíteni fog abban, hogy könnyebben kiemelhesd a babát az ágyból, amikor pedig elkezd mozogni a kicsi, lejjebb eresztheted a matracot, így nem kell félned attól, hogy kiesik a pici. Fontos, hogy töltse ki az ágyat, hogy a keletkező résbe ne tudjon beszorulni a kicsi lába. Mindenképpen ellenőrizd le, hogy egymástól maximum 6 cm-es (vannak még szigorúbb szabályok, ahol 45mm-t adnak meg) legyen a rácstávolság, nehogy a baba feje beszoruljon a rácsok  közé. Az uniós jelöléssel ellátott ágyak általában megfelelnek ennek a kitételnek.

A praktikus szempontokat figyelembe véve választhatsz kombi kiságyat, melyben fiókok, esetleg ágyneműtartó  is van. Ezzel egyrészt helyet, másrészt pénzt spórolhatsz, ugyanis későbbre halaszthatod egy külön bútor vásárlását. Azonban ebben az esetben is ügyelj a biztonságra, hogy a kicsi ne tudja becsípni az ujjait sehova.

Léteznek kerekekkel felszerlt kiságyak, melyek a mobilitást tartják szem előtt. Ez abban az esetben szerencsés, ha sokat kell mozgatni, esetleg egyik szobából a másikba átvinni az ágyat. Arra azonban  figyelni kell, hogy a kerekeket megfelelően le tudd rögzíteni, hiszen egy aktívabb baba, vagy segítőkész testvér könnyen mozgásba hozhatja a pici fekhelyét.

Vannak olyan, úgynevezett all-in-one kiságyak melyeket később át lehet alakítani, akár egy paddá, akár – áthidaló megoldásként  – már nagyobb gyerekeknek való kisággyá. A legtöbb ilyen kiságyhoz szükséges egy kiegészítő készlet az átalakításhoz, tehát előbb tájékozódjunk, hogy mennyire költséges egy ilyen készlet, mielőtt bármilyen döntést meghozunk.

A leereszthető oldalráccsal kínált fekhelyek praktikusak lehetnek – az egyik oldalt leeresztve akár saját ágyunkhoz is igazíthatjuk -, de itt fokozottan ügyeljünk arra, hogy ne legyenek olyan rések, ahova a kicsi be tudja dugni az ujjait.