Mindenkinek volt már ekcémája?
Kis piros viszkető foltot mutattam a gyerekorvosnak kisfiam combján. Mi lehet ez? –kérdeztem. – Ekcéma. – hangzott a válasz. Kicsit kentem, majd két nap múlva eltűnt. Elcsodálkoztam, mert én azt gondoltam, hogy csak azt hívják ekcémának, ami sokkal súlyosabb.

Minden vörös, gyulladással és viszketéssel járó bőrbetegség tulajdonképpen ekcéma, csak fokozatai vannak. Kiváltó oka nem mindig derül ki, de örökölhető betegség és a környezeti hatások is hozzájárulhatnak a kialakulásához (szappan, por, mosószerek, allergének).
Sok fajtája létezik, íme néhány leggyakoribb:
Atopiás dermatitis
Csecsemőkorban:
A fejbőrön sárgás, zsíros lerakódás, koszmó keletkezik, mely alatt piros kiütések jelentkeznek. Ezek az arcra, esetleg a törzsre is átterjedhetnek. Általában a 8. hónapra, de legkésőbb 2-3 éves korig elmúlik. Fontos, hogy a bőr szárazságát kezeljük a megfelelő kenőccsel.
Kisgyermekkorban 3 és 10 éves kor között jelentkezhet.
A hajlatokban száraz, repedezett a bőr. Vakarás miatt nehezebben gyógyul, és a súlyosabb elváltozások évekig is fennmaradhatnak.
Kezelés
Legfontosabb a bőr szárazságának megszüntetése. A tünetmentes időszakokban is fontos a napi, következetes bőrápolás. Szappan és habfürdő használata tilos! Fürdetőkenőcs, vagy a természetes olajos szappanok jók erre a célra. Fürdés után hidratáló krémet is használjunk. A ruházat legyen jól szellőző, természetes anyagokból.
Figyeljünk a lakás páratartalmára is!
A nagyon súlyos esetben feltétlenül forduljunk orvoshoz, aki a megfelelő kenőcsöket, gyógyszereket fogja ajánlani.
Kontakt bőrgyulladás
A bőrrel közvetlenül érintkező anyagok hozzák létre a bőr gyulladását. Az erős irritánosk, mint a savak, lúg már néhány percen belül hatnak, míg a gyengéknek, mint a szappan, aceton, vagy akár a víz hosszabb időre, akár napokra van szüksége.
Allergiás kontakt bőrgyulladás is létezik, ezt akár az évek óta használt szerek is okozhatják. Gyógyszerek, növények, dezodorok, fémek is lehetnek a kiváltó okok.
Lehet enyhébb, de súlyos tünete is. Ha eltávolítják a kiváltó anyagot, hamar eltűnhet a bőrpír.
Kezelése:
Enyhébb esetben borogatással (napi több alkalommal), súlyos esetben orvos által felírt tablettákkal, krémekkel.
Diszhidrotikus ekcéma és nummularis ekcéma
Felnőtteken jelentkezik mindkét válfaj, többnyire a végtagokon. Előbbit tenyéren és talpon található apró hólyagok, utóbbit kerek, viszkető égővörös, száraz bőrelváltozások jellemzik.
Kezelés, megelőzés:
Fontos a stresszmentes életmód, mert a stressz is súlyosbíthatja a tüneteket. A bőr szárazságának megelőzése is fontos. Erre nagyon alkalmasok a következő olajok, vajak. Shea vaj, halolajak, ligetszépe olaj, és az E-vitamin is. Próbáljunk természetes mosószereket használni, az öblítőt pedig felejtsük el. Az ecet is megteszi.