Mit ehet a szoptató anya?

Ha eddig nem sok figyelmet szenteltünk az egészséges táplálkozásnak, a szoptatás megkezdése éppen megfelelő alkalom a változtatásra, a teljes értékű étrend bevezetésére.

A cikk több mint 3 éves. Tartalma elavult információt tartalmazhat.
2012. november 11. bencze.aron

Ha eddig nem sok figyelmet szenteltünk az egészséges táplálkozásnak, a szoptatás megkezdése éppen megfelelő alkalom a változtatásra, a teljes értékű étrend bevezetésére.


Természetesen senki sem kötelezhető arra, hogy grammra kiszámítsa az ideális tápanyagbevitelt, és csak bioételeket fogyasszon. Az viszont minden kismamától elvárható, hogy kialakítsa a körülményeihez képest lehető legegészségesebb étkezési szokásokat: fogyasszon változatosan elkészített gabona- és zöldségételeket, állati alapanyagokból a jó minőségűt (kevésbé zsírosat) válassza, egyen rendszeresen friss, nyers gyümölcsöt, zöldséget, és az ételek elkészítésénél a kíméletes eljárásokat részesítse előnyben. Ebben az esetben kicsi az esély arra, hogy étrend-kiegészítőket kell szednie várandósság és szoptatás alatt.

Kezdetben volt a madártej

Nálunk hagyományosan a madártej az a desszertféleség, amiről sokan úgy tartják, növeli a tejmennyiséget. Ezért szinte minden gyermekágyas kismama megkapja a maga adagját a rokonságtól. Valójában nem tanácsos literszámra fogyasztani, hiszen jelentős mennyiségű cukrot és tejet tartalmaz, tejmennyiséget növelő hatását pedig semmi sem bizonyítja. A vajúdás és szülés fáradalmaitól megéhező nőnek egészségesebb falatokra van szüksége.
Étrendje legyen változatos, rostdús. Biztosítani kell, hogy bármikor ételhez juthasson, amikor megéhezik. Sajnos a legtöbb kórházban egyik feltétel sem teljesül hiánytalanul, ezért jobb, ha eleve megbeszéljük családtagjainkkal, hogy már ebben az időszakban is gondoskodjanak rólunk. Arra is számítani kell, hogy az első hetekben nehezen tudunk időt szakítani főzésre, evésre. Ekkor is elkél a családtagok segítsége, de úgy is megoldhatjuk a problémát, hogy a szülés előtti hetekben lefagyasztunk néhány adag ételt.

Finom falatok a kórházban

  • natúr joghurt gyümölccsel, aprított, reszelt zöldségfélékkel
  • teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér
  • halételek, szardíniakrém, párolt csirkehús
  • friss zöld saláták, később hozzáadható olívaolajas, citromos öntettel, pirított barnakenyér-kockákkal
  • aszalt gyümölcsök
  • hántolt napraforgó- és tökmag

Még enni sincs időm!

Az első otthon töltött hetek, hónapok során gyakran elhangzik ez a mondat, pedig fontos volna, hogy napjában többször értékes táplálékhoz jussunk. Alapelv, hogy a szoptatás normális, természetes folyamat, ezért nem teremthet olyan helyzetet, amikor nem jut idő táplálkozásra, fürdésre és hasonlókra. Nagyon jó útmutató a szervezet tápanyag- és folyadékigényére az éhség és a szomjúság. Nem kell kettő helyett enni, és nem kell többet inni, mint amennyit tényleg megkívánunk. Bizonyos bonyolult hormonális folyamatok miatt a túl kevés és a túl sok folyadék fogyasztása egyaránt csökkentheti a tejtermelést. Jobb a szervezet jelzéseire hallgatni. Ez természetesen nem vonatkozik azokra a kismamákra, akik különleges állapotuk (cukorbetegség, felszívódási zavar, anyagcsere-betegség, anorexia, illetve bulímia) miatt dietetikus vagy más szakorvos segítségére szorulnak napi étrendjük és étkezési szokásaik kialakításában. Jó megoldás, ha minden szoptatás előtt magunk mellé készítünk egy tálcát, rajta egy-két pohár gyümölcslével, teával, ásványvízzel, kis szendvicsekkel, egészséges falatokkal. Miközben a baba szopik, édesanyja se maradjon éhes!