Ne dobd ki! Terhesen is tarthatunk macskát?

Minimális szabályok betartásával képes egészségben felnőni a csecsemő még egy koszos macska mellett is. Így.

A cikk több mint 3 éves. Tartalma elavult információt tartalmazhat.
2012. február 09. czefernek.lena

Van pár dolog, amit érdemes átgondolni a gyerekvállalás előtt. Például a háziállat és az újszülött viszonyát.


Megelőzhetjük, hogy a háziállat veszélyt jelentsen

Magyarországon kb. 2 millió kutya él családban, ebből több százezer Budapesten. A kutyások és nem kutyások közötti első számú ellentét forrása a kutyapiszok, különösképpen a fel nem szedett, a járda vagy a homokozó közepén éktelenkedő változatai, melyek nemcsak, hogy gusztustalan látványt nyújtanak, hanem számos betegség melegágyai is.

Minden kutyatulajdonosnak illene és kötelessége lenne összeszednie a kutyája után hagyott piszkot, még ha ez nem is egy felemelő tevékenység, de ilyenkor gondoljunk bele, hogy az csak a legkevesebb, hogy rontják a városképet, de emberek, gyerekek egészségével is játszanak. Bár az önkormányzatoknak van rendeletük a kutyaürülék felszedéséről és fel nem szedése esetén a büntetéséről, de a fővárosban járva azt kell látnunk, hogy az ilyen rendeleteknek nincsen nagy visszatartó ereje. Megjegyzem, Pécsett már tíz évvel ezelőtt is rendszeresen razziáztak a közterület-felügyelők, akiknek fel kellett mutatni, hogy van nálunk zacskó, és akinél nem volt, megbüntették. Azon a környéken mindenki hamar megtanulta, hogy mit kell tennie egy felelős kutyatartónak.

És mi közöm nekem ehhez?

És hogy konkretizáljuk, mi bajunk is lehet nekünk, embereknek a kutya- és macskapiszoktól, jöjjön egy kis összefoglaló. Nem lesz egy lányregény, de még mielőtt pánikba esnénk, mindenképpen az elején hangsúlyozom, hogy a legtöbb ürülékkel terjedő betegséget meg lehet előzni rendszeres, három havonta beadott féreghajtóval, így nem kell mostantól ferde szemmel nézni eddig imádott kedvencünkre. Persze nem biztos, hogy mindenki olyan gondos és felelősségteljes, mint mi, de reméljük, egyre többen lesznek.

A fertőzött kutya- és a macskaürülék veszélyeinek különösen a kisgyerekek vannak kitéve,
hiszen az első években mindent a szájukba vesznek, és nem lehet folyton minden mozdulatuk után kezet mosatni velük. Nem beszélve a játszóterekről, homokozókról, amelyek hiába vannak bekerítve, a macskák simán bemennek oda elvégezni a dolgukat.

Az emberbe viszont nemcsak az ürülék útján (kakiba lépés, homokozó), hanem a fertőzött kutya simogatásával, vagy nyálán keresztül is bekerülhetnek a peték, melyek a bélrendszert átfúrva bárhova elvándorolhatnak. Sokszor a fertőzött állatok teljesen tünetmentesek, így nem feltétlenül észleljük, ha kedvencünk is állattartó lett.