Népi praktikák megfázás esetére

A hűvös, nyirkos ősz a heveny hurutos betegségek klasszikus időszaka. Maga a betegség cseppfertőzéssel terjed: köhögéskor és tüsszentés esetében a levegőbe került kórokozók terjesztik a kórt. A Családháló a népi gyógymódok és praktikák között kutatott alternatívák után.

A cikk több mint 3 éves. Tartalma elavult információt tartalmazhat.
2011. november 20. bencze.aron

A hűvös, nyirkos ősz a heveny hurutos betegségek klasszikus időszaka. Maga a betegség cseppfertőzéssel terjed: köhögéskor és tüsszentés esetében a levegőbe került kórokozók terjesztik a kórt. A Családháló a népi gyógymódok és praktikák között kutatott alternatívák után.


Az influenza heveny fertőző vírusos betegség, mely közvetlenül, vagy a levegőben cseppek által közvetítve terjed, amikor pl. valaki köhög. Tünetei a következők: néhány napig tartó magas láz (39 fok felett) hidegrázással, ízületi fájdalom, izomfájdalmak, tüsszögés és köhögés. A teljes felépülés 14 napon belül várható.

 C-vitamin

Megfázások esetén akár napi 1000 mg C-vitamint is bejuttathat a szervezetébe. Ez a megemelt adag bevihető gyümölcsökkel (például kiwivel, citrommal), de savanyú káposztával, vagy pezsgőtablettával is. Vesekő esetén ellenjavallt a nagy dózisú C-vitamin, erre mindenképpen ügyeljen. Forró teába ne tegyen citromot, mert a C-vitamin magas hőfokon elbomlik. Várja meg, amíg valamelyest lehűlt a tea, és akkor csavarja bele a citrom levét.

Hársfa, és bodza kétféleképpen

Nátha esetén bodza, hársfavirág keverékéből készítsünk teát, melyet mézzel lehet édesíteni. Melegen igyuk meg, és mielőbb bújjunk ágyba. Jót tesz egy alapos izzasztás. Lehet alkalmazni csipkebogyó, borsmenta, citromfű teát is!

Az alapanyag ugyanaz, ám a felhasználási módja kissé megváltozik: hársfa- és bodzavirág lábfürdő
A fürdőhöz keverjük össze a két növényt, és a keverékből vegyünk egy csészényi mennyiséget. Ezt forrázzuk le lobogó, forró vízzel és hagyjuk állni 15 percig. Ezután öntsük mély mosdótálba, majd addig töltsünk hozzá meleg vizet, hogy a lábikránkig érjen. Tegyük a lábunkat a fürdővízbe és 15 percig tartsuk benne. Megszárítás után húzzunk rá meleg gyapjúzoknit.

Illóolajok

A közönséges nátha kezelésében már évszázadok óta ismert és hatásos szerek az illóolajok, ilyen a mentol és az eukaliptusz is. A mentol fő komponensei a mezei menta és a borsmenta olaja, az eukaliptusz olaját pedig a koala mackók által oly kedvelt növényből vonják ki. A mentol az orrdugulás ellen a leghatásosabb készítmény, a torok tüneteit is enyhíti, emellett helyi érzéstelenítőként is kiváló hatású. Az illóolajok, mint amilyen a mentol is, antimikróbás hatásúak, gátolják a baktériumok és vírusok fertőzését a légutakban.

Hagymák

Vöröshagyma alkalmazásával is nagyszerű eredményeket érhetünk meghűlés esetén, ha a hagyma illatát beszívjuk, vagy teaként felszolgáljuk magunknak. Inhalálás esetén jól érvényesül a hagyma baktériumölő hatása, valamint az illóolaja kiválóan tisztítja a tüdőt, és oldja a hörgők görcsét is.

Fokhagyma, mint ismeretes, meghatározó kelléke a népi gyógyászatnak. Megfázáskor is nagy hasznát vehetjük antibakteriális és vírusölő hatásának. Használatával könnyebben elmúlik az orrdugulás, és javul az étvágy. Ha megelőzésre használjuk, akkor legalább hetente egyszer együnk nyers fokhagymát pirított kenyérrel, vagy ha nem szeretnénk egész nap illatozni, reszeljünk le három-négy gerezd fokhagymát és keverjük el egy pohár natúr joghurtban.

Gőzölgő tyúkhúsleves

A húslevest már nyolcszáz évvel ezelőtt is nagy becsben tartották, a legendás orvos, Moses Maimonides is megemlékezett róla, mint a legjobb orvosságról, mellyel kitűnően csökkenthetők a megfázásos tünetek. A tyúkhúsleves a benne található hatóanyagok segítségével enyhíti az orrnyálkahártya duzzanatát, így az orrdugulást, és csökkenti a köhögési ingert. Emellett segít felszakítani a váladékot, pótolja az elvesztett folyadékot (láz), és a kaparó toroknak is enyhülést hoz.

A lakás fertőtlenítése

Kínában a lakóhelyiségeknek van egy közismert fertőtlenítési módja, melyet étkezési ecettel végezhetsz el. Tölts felforrósított lábosba ecetet, és 5-10 percig hagyd, hogy párologjon. Erre az időre csukd be az ajtókat, ablakokat. Ugyanezt a módszert alkalmazhatod párologtató segítségével: hagyd, hogy a készülékben felforrjon az ecet, és a pára betöltse a helyiséget. Minden szobához 50 ml étkezési ecetet használj, amit súlyos járványos időszakban 100 ml-re emelhetsz. Ismételd ezt a folyamatot egymást követő 5 napon keresztül.