16 kórházi osztályt díjaztak a családbarát intézkedéseikért
A Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom és a magyarországi kórházakat tömörítő Magyar Kórházszövetség az év elején hirdetett pályázatot kórházi osztályok számára. A beadott pályázatok elbírálása és értékelése után 16 kórházi osztályt díjaztak. A példaértékű gyakorlatok között szerepelt telemedicinás megfigyelés, stresszkezelés, kommunikációs tréning, kutyaterápia és online segítségnyújtás is.
Április 25-én Egerben a XXX. kórházszövetségi kongresszuson adta át a díjakat a pályázat zsűrijének két elnöke, Mészáros Magdolna ápolási igazgató (Magyar Kórházszövetség) és Skrabski Fruzsina (elnök, Három Királyfi, Három Királylány Alapítvány). Az átadáskor felhívták a figyelmet arra, hogy a pályázatok értékelésnél a kórházi osztályt mint gyógyító szolgáltatót, és mint család- és emberbarát módon működő munkahelyet vizsgálták. Ez azt jelentette, hogy figyelembe vették azokat az intézkedéseket, amelyek a dolgozók jobb munkakörülményeit, és azokat, amelyek a betegek jobb közérzetét szolgálják – írja a Három Királyfi, Három Királylány Alapítvány közleményében.
Ezek közül most néhány, általuk figyelemre méltónak tartott gyakorlat felsorolása következik, melyeknek elterjesztése és átvétele szerintük mindannyiunk érdeke:
- A Békés Megyei Központi Kórház Felnőtt Hospice-palliatív Osztály kiemelt figyelmet fordít a munkavállalók testi-lelki egészségére: foglalkoznak stresszkezeléssel, válságkasszát működtetnek a bajba jutott kollégáknak, kívánságfüzetet vezetnek a beosztásról, közösen sütnek-főznek. A betegeik életének legnehezebb szakaszát, pillanatait próbálják meg elviselhetővé tenni: állapotuknak és igényüknek megfelelően részt vehetnek az osztály életében, kertészkedhetnek, segíthetik az osztály hétköznapjait.
Osztályvezető főorvos: Dr Pikó Béla
- A Bács-Kiskun Megyei Kórház Csecsemő- és Gyermekosztály kiégés elleni tréninget szervez a munkavállalóinak, betegeiknek kutyaterápiával, játékokkal és az ún. Gyógyító bocsok programmal alakítja ki a családbarát környezetet.
Osztályvezető főorvos: Dr Tálosi Gyula
- A Kenessey Albert Kórház Balassagyarmat Csecsemő- és Gyermekosztály családvédelmi szervekkel működik együtt és segíti a hátrányos helyzetű betegek helyzetét, ezentúl masszást és gyerekbarát játszósarkot biztosít a dolgozóknak és gyermekeinek. Ezentúl részállású fejlesztőpedagógust alkalmaznak.
Osztályvezető főorvos: Dr Bauer Viktor
- A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kórházak Jósa András Oktatókórház Gyermekrehabilitációs Osztály minden munkavállalójának garantálja, hogy nyáron három hét szabadságot vehessen ki egyben, továbbá élményterápiával és integrációs terápiával kiegészített táborokat szerveznek, ami a családoknak egy közös nyaralási élmény. Az ápolt gyermekeket saját jogaikról ábrák tájékoztatják.
Osztályvezető főorvos: Dr Kántor Katalin
- A Jahn Ferenc Dél-Pesti Kórház Szülészet- Nőgyógyászati Osztály Mosollyal a családért programján keresztül különböző életszakaszokhoz illeszkedő támogató prevenciós munkát végez, és támogatja a dohányzásról való leszokást is.
Osztályvezető főorvos: Dr Garamvölgyi Zoltán
- A Gróf Tisza István Kórház Berettyóújfalu Szülészet-Nőgyógyászati Osztály kiemelt figyelmet fordít az apa és a gyermek kapcsolat kialakítására. A betegeiknek pedig online segítségnyújtást biztosítanak. A betegek tájékoztatására weblapjukon a különböző beavatkozásokról jól érthető, részletes tájékoztatást adnak.
Osztályvezető főorvos: Dr Osváth Péter - A Szent János Kórház Gyermekosztálya beteg gyermekek részére lehetővé teszik a szülinap megünneplését. Baba-Les programjukkal egy kamera segítségével a családtagok otthonról is láthatják a koraszülött gyermeket.
Osztályvezető főorvos: Dr Madarasi Anna
- A Békés Megyei Központi Kórház Csecsemő- és Gyermekgyógyászati Osztály kiemelkedő segítő kapcsolathálóval rendelkezik, melynek eredményeként Aranyanyu- és Astellas-díjas orvosuk is van. A rugalmas műszakbeosztáson és szabadságoláson túl Viber csoportot hoztak létre a betegek és a munkatársak problémáinak gyors megoldása érdekében.
Osztályvezető főorvos: Dr Kövesdi József
- Az Orosházi Kórház Szülészet-Nőgyógyászati Osztály a nyugodt körülmények biztosítása érdekében, a betegeket külön erre a célra szolgáló helyiségben tájékoztatja. Követendő példa a dolgozók reggeli munkakezdés előtti rövid tornája, de igénybe vehetik a masszás és fitnesz szolgáltatásokat is.
Osztályvezető főorvos: Dr Svarsing Lajos
- A Szent Pantaleon Kórház- Rendelőintézet Dunaújváros Fül-Orr-Gégészeti Osztály a szociális munkások közreműködésével, lehetővé teszi az otthon maradt kisállatok gondozását, és a gondozónők felügyeletet biztosítanak családi napközi keretein belül.
Osztályvezető főorvos: Dr Vaszkun László
- A Szent Pantaleon Kórház- Rendelőintézet Dunaújváros Szülészet- Nőgyógyászati Osztályról általánosan elmondható erről az osztályról a családbarát működés. Kiemelkedő a dolgozóknak szervezett kommunikációs tréning.
Osztályvezető főorvos (főigazgató): Dr. Mészáros Lajos
- A Bács-Kiskun Megyei Kórház Fiziológiás Osztály figyelemreméltó kapcsolati rendszerrel bír és a lakosság felé való nyitottsága kiemelendő. A dolgozóik egymást támogatják a mentorprogrammal és a helyettesítési rendszerrel. A betegeknek videós oktatóanyagokat vesznek fel.
Osztályvezető főorvos: Dr Boda Tamás
- A Szent Lázár Megyei Kórház Salgótarján Szülészeti Osztály pályázatból kiemelendő a családi szoba kialakítása, ahol a kismama és hozzátartozója, akár éjszaka is együtt maradhatnak. Az osztály a dolgozók gyermekei felé is nyitott, év közben számtalan dolgozói családi eseményt szerveznek.
Osztályvezető főorvos: Dr Pasztuhov Ágoston
- A Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet Gyermekszív Központ online is elérhető, saját készítésű mesekönyvével maximálisan biztosítja a beteg gyermek tájékoztatását. A szülőknek online Facebook csoportban nyújtanak segítséget.
Osztályvezető főorvos: Dr Ablonczy László
- A Magyar Imre Kórház Ajka Szülészet-Nőgyógyászati Osztály családközpontú szemléletmódja kiemelkedő, erre alapulnak hosszú távú terveik is. Náluk a munkahely és a család kiegészítik egymást.
Osztályvezető főorvos: Dr Gáspár Levente
- A Karolina Kórház Mosonmagyaróvár Újszülött- és Gyermek Osztály szinte egyedülálló kezdeményezése a telemedicinás megfigyelés rendszeres alkalmazása, ami a kapcsolattartás új formája a gyermekellátásban. Ezen túlmenően az internet nagyfokú felhasználásával segítik a betegtájékoztatást.
Osztályvezető főorvos: Dr Szíjjártó László
Díjazott kórházi osztályok:
- Békés Megyei Központi Kórház Felnőtt Hospice-palliatív Osztály
- Bács-Kiskun Megyei Kórház Csecsemő Osztály
- Kenessey Albert Kórház Balassagyarmat Csecsemő- és Gyermekosztály
- Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kórházak Jósa András Oktatókórház Gyermekrehabilitációs Osztály
- Jahn Ferenc Dél-Pesti Kórház Szülészet- Nőgyógyászati Osztály
- Gróf Tisza István Kórház Berettyóújfalu Szülészet-nőgyógyászati Osztály
- Szent János Kórház Gyermekosztály
- Békés Megyei Központi Kórház Csecsemőosztály
- Orosházi Kórház Szülészet-Nőgyógyászati Osztály
- Szent Pantaleon Kórház- Rendelőintézet Dunaújváros Fül-orr-gégészeti Osztály
- Szent Pantaleon Kórház- Rendelőintézet Dunaújváros Szülészet- Nőgyógyászati Osztály
- Bács-Kiskun Megyei Kórház Fiziológiás Osztály
- Szent Lázár Megyei Kórház Salgótarján Szülészeti Osztály
- Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet Gyermekszív Központ
- Magyar Imre Kórház Ajka Szülészet-Nőgyógyászati Osztály
- Karolina Kórház Mosonmagyaróvár Újszülött- és Gyermek Osztály
A zsűritagok:
- Novák Krisztina (EMMI, jogvédelmi biztos)
- Páva Hanna (Állami Egészségügyi Ellátó Központ, főigazgató helyettes)
- Professzor dr. Oláh Éva (Debreceni Egyetem Gyermekklinika, nyugalmazott igazgató)
- Mészáros Magdolna (Magyar Kórházszövetség, ápolási igazgató)
- Révész Bálint (K&H, HR osztályvezető)
- Szabó Zoltán (British Telecom, ügyvezető igazgató)
- Skrabski Fruzsina (Három Királyfi, Három Királylány Alapítvány, elnök)
- Ujvári Enikő (Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom, Balansz Program Vezető)