Erre figyelj, ha garázsvásáron árulsz vagy vásárolsz

Nálunk is egyre népszerűbbek a garázsvásárok. Vásárlóként azonban ezen a terepen is tanácsos tudatosan választani, eladóként pedig érdemes odafigyelni néhány kereskedelmi szempontra is. A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság tanácsai.

A cikk több mint 3 éves. Tartalma elavult információt tartalmazhat.
garázsvásár
2016. november 06. Tudatos Vásárló

A garázsvásár a feleslegessé vált, túl sok helyet foglaló, megunt, költözés, pénzszűke miatt vagy például fenntarthatósági okokból eladni kívánt holmik kiárusítása a ház mellett – a garázsban, az udvaron, esetenként akár bent a házban, lakásban is. A garázsvásár tulajdonképpen egy előre megadott időpontban, eseti jelleggel működő bolhapiac.

Erre figyelj vásárlóként

A garázsvásár keretében jellemzően magánszemély és magánszemély között jön létre adásvétel, az is leginkább szóbeli megállapodás útján.

Jó tudni, hogy használt termék vásárlásakor is megilleti a vásárlót az úgynevezett szavatossági jog. Ez azt jelenti, hogy az eladó szavatolja, hogy

·         a terméknek nincs olyan hibája, ami a vevő számára nem ismert,

·         illetve ha a vásárlástól számított egy évig ilyen hiba lép fel (amellett, hogy az új tulajdonos azt rendeltetésének megfelelően használja) akkor azért felelősséget vállal.

Ennek keretében a vevő kérheti

·         a termék kicserélését (ez ilyen ügyleteken nem jellemző),

·         megjavíttatását,

·         vagy a javítás költségeinek kifizetését,

·         illetve ha a termék hibája másképp nem orvosolható, a vételár visszafizetését.

Tisztában kell azzal is lenni, hogy mivel a legtöbb esetben az ilyen jellegű adásvétel szóbeli megállapodás alapján történik, egy esetleges hiba fellépésekkor, vitás helyzetben a szóbeli megállapodás tartalmának bizonyítása komoly nehézségekbe ütközhet. Az ilyen szerződésből eredő egyedi jogviták eldöntésére kizárólag bírósági úton van lehetőség, tehát érdemes elővigyázatosnak lenni.

Ezek alapján a hatóság azt tanácsolja, hogy amennyiben bizonytalan vagy, esetleg úgy ítéled meg, hogy fennáll a kockázata annak, hogy a garázsvásáron megvásárolni kívánt termék nem megfelelő, vagy erről csak hosszabb használat során bizonyosodhatsz meg, írásos megállapodásban rögzítsétek az adásvétel tényét és az arra vonatkozó lényeges információkat (eladó személye, címe, egyéb elérhetőségei, termék ára, adásvétel időpontja).

Jó tudni, hogy az eladó nem köteles sem nyugtát, sem számlát kibocsátani a vevő részére, amennyiben a tevékenységet magánszemélyként, nem üzletszerűen végzi.  Ezért a vásárlás utólagos bizonyíthatósága érdekében komolyabb vételárú termék esetében is érdemes a fenti információk rögzítése.

Műszaki termék és játékok esetében bizonyosodj meg a helyszínen, hogy az biztonsággal üzemeltethető-e, szemmel látható hibák esetében (pl. nem földelt a zsinór, túl vékony a keresztmetszete, letört, hiányos, sorjás a termék) ne dönts annak megvásárlása mellett.

A folytatáshoz KATT IDE!