Családtag lett a Kalasnyikov Ukrajnában
Családapák, fiatal lányok, nők kalasnyikovval - különös viszonyt ápolnak az ukránok fegyverekkel: a közel három éve tartó háború óta egyre inkább csak papíron léteznek a fegyvertartási szabályok. Az ukránok legnagyobb örömére. Andrej Lomakin fotós különös sorozatot készített a fegyverüket féltve szerető emberekről.
Az ukrán fegyvertartási szabályokat persze sosem vették nagyon komolyan. A Szovjetunió felbomlása után hosszú ideig ugyanis Ukrajna volt az egyetlen ország Európában, ahol nem szabályozták a fegyvertartást. Ugyan rengeteg törvényjavaslat született, de egyet sem fogadott el a parlament. Ehelyett inkább a belügyminisztériumra bízták a szabályozást, ennek értelmében az országban csakis vadászati és sportolási célból tartható tűzfegyver, kézifegyvereket pedig csak a biztonsági őrök és bizonyos állami tisztviselők tarthattak.
Elméletben. Ugyanis a gyakorlat azt mutatta, hogy ezek a szabályok inkább csak papíron léteznek, különösen a 2014-ben kezdődő kelet-ukrajnai konfliktus óta. A 2014-es kijevi forradalom, majd a Krím elcsatolása után sokszor önkéntes alakulatokat szerveztek az ukránok, akik általában nem törődtek különösebben a hatályos fegyvertartási szabályokkal. Sőt: gyakorlatilag ömleni kezdtek a fegyverek a konfliktusövezetbe.
Ám egy idő után fordult a kocka, most már a fegyverek visszaáramlottak a civil lakossághoz, így napjainkra rengeteg embernek van otthon valamilyen kézifegyvere Ukrajnában. A hivatalos adatok szerint a 44 milliós országban 2014 és 2016 között 560 ezerről 888 ezerre nőtt azoknak a száma, akik bejelentetten tartottak fegyvert. A valós számok azonban messze magasabbak, így az ukrán fegyvertartók egyesületének elnöke ötmilliós számot emlegetett a múlt évben. Vagyis csecsemőtől az aggastyánig nagyjából minden kilencedik embernek van lőfegyvere.
Andrej Lomakin ukrán fotóst – aki egyébként a valamikori Szovjetunióban 12 éves fiúként, az iskolai tananyag részeként, csukott szemmel is össze tudott szerelni egy AK47-est – éppen ez ihlette meg, miután maga is rácsodálkozott arra, mennyire általános lett Ukrajnában az, hogy a civilek fegyvert tartanak otthon. Ezért 2014-től fényképeket kezdett készíteni arról, ahogy az ukránok pózolnak az otthonaikban kedvenc mordályaikkal. Mivel azt tapasztalta, hogy a tulajdonosokat a fegyverek mintha különleges erővel ruháznák fel, a fotósorozatának az Amulett nevet adta.
Amulett, amely óv és mágikus erőt ad. A cím egyben jelzi: itt a fegyver már több mint önvédelmi eszköz (bár elsősorban ebből a célból szerez be kézifegyvert a polgári lakosság). Státusszimbólum, az otthonok tartozéka, vagy még inkább, családtag lett.