Ha be kell venni a gyógyszert
Évente sok ezer gyerek kerül a sürgősségi osztályra vagy kórházba gyógyszerrel kapcsolatos tünetek, vagy rosszul adagolt, esetleg véletlenül bevett gyógyszerek miatt. Az ilyen esetek nagy része megelőzhető lenne egy kicsivel több odafigyeléssel. Az alábbi tippek segíthetnek!
Általános biztonsági tanácsok
hirdetés
hirdetés
- Tartsd a gyógyszereket a gyerekektől elzárva, elérhetetlen helyen! A gyógyszeres tárolódoboz zárja legyen gyerekbiztos!
- A megfázás elleni szirupokban általában többféle hatóanyag van. Figyelj rá, hogy ne adj külön lázcsillapítót a gyereknek, ha korábban olyan megfázás elleni szirupot vett be, amiben volt lázcsillapító hatóanyag!
- Mindig olvasd el a gyógyszer tájékoztatóját és a lejárati dátumot. A lejárt gyógyszerek veszíthetnek hatékonyságukból és ártalmasak is lehetnek!
- A kisgyerekek nagyon izgalmasnak találják, ha a felnőttek gyógyszert vesznek be. Sokszor azért mondják, hogy fáj a fejük vagy a hasuk, mert szeretnének többet megtudni a gyógyszerek titkos világáról, vagy egyszerűen csak magukra akarják irányítani a figyelmet. Figyeljünk oda a gyerekre, ha ilyesmit gyanítunk, és először inkább meséljünk neki a gyógyszerekről, vagy adjuk meg neki a figyelmet, amit kér.
Biztonságos adagolás
- Mindig pontosan annyi gyógyszert adjunk, amennyit a tájékoztató előír a gyerek súlya / életkora alapján!
- Használjunk mérőfecskendőt, mert az pontosabb, mint a mérőkanál!
- A gyógyszert mindig az előírt időpontban adjuk be. Ha elfelejtjük beadni az aktuális adagot, pótoljuk, amint lehetséges, és csúsztassuk el annyival a következő esedékes gyógyszerbeadást, amennyivel később adtuk be az előzőt.
- A tünetkezelő gyógyszer közül csak akkor adjunk a gyereknek, ha valóban szüksége van rá (pl. hosszan elhúzódó köhögés, stb.). Két éves kor alatt semmiképp ne adjunk ilyen szert a gyereknek.
- Legyünk különösen óvatosak a recept nélkül kapható készítmények esetében! Kérjük ki a gyerekorvos vagy a gyógyszerész véleményét!
- A lázcsillapító gyógyszereket csak 38,8 fok felett adjunk (és akkor sem feltétlenül). Ne felejtsük el, hogy a láz azt jelzi, hogy a szervezet immunrendszere reagált a kórokozókra és így próbálja legyőzni azokat!
Hogyan segítsünk bevenni a gyógyszert?
- Vannak gyógyszerek, amik nem túl finomak. Ilyenkor érdemes egy nyalókát adni a gyereknek, mert ez kissé eltompítja az ízérzékelését, és utána könnyebben fogja lenyelni a rossz ízű gyógyszert. Utána pedig gyorsan ihat valamit, ami semlegesíti a keserű ízt.
- Ha a gyógyszert tényleg muszáj bevenni, legyünk határozottak, segítsünk a gyereknek, és magyarázzuk el, miért fontos, hogy lenyelje.
- Ha a gyereknek az iskolában / óvodában is szednie kell a gyógyszert, ne felejtsük el ezt közölni a tanárral / óvónővel, hogy felügyelet mellett, segítséggel vegye be a szirupot vagy tablettát.