Milyen lisztet használhat egy gluténérzékeny? 5 egészséges alternatíva

Szerencsére nagyon széles a választék!

A cikk több mint 3 éves. Tartalma elavult információt tartalmazhat.
érzékenység
2017. április 26. Femcafé

Mandulaliszt

Mindenki kedvenc ropogtatnivalójából, a mandulából készült liszt remek tápanyagforrás, hiszen fehérjében, egészséges zsírokban és szénhidrátban is gazdag. Egy gluténérzékeny sem fogja sajnálni, hogy erre cserélte a búzalisztet. Szénhidrát-és cukortartalma kifejezetten alacsony, vas-, magnézium-, valamint vitamintartalma (E és K is van benne) viszont magas, így beilleszthető a diétás étrendbe. Főleg édes süteményekhez használják, de kiválóan alkalmas panírozásra is.

Rizsliszt

A rizsliszttel, ami fehér-és barna rizsből is készülhet, csak jól járhatunk! Tartalmaz foszfort, vasat, magnéziumot és egy kevés nátriumot is, utóbbinak köszönhetően pozitívan hat a magas vérnyomásra, a túlsúlyra. Serkenti a bélműködést, glikémiás indexe ugyanakkor alacsony, a vércukor-háztartás szempontjából tehát kifejezetten hasznos. A tudatosvasarlo.hu szerint porhanyós, omlós tésztákhoz használják a legtöbbször, de galuska, palacsinta, krémleves is készülhet belőle. Kitűnő édes tésztákhoz, szószokhoz.

Amaránt liszt

Az ősi inka és azték kultúrában az amaránt a kukorica mellett az egyik fő táplálékforrás volt, Peruban és Mexikóban máig termesztik. A hagyományos gabonafélékkel összehasonlítva szénhidráttartalma alacsonyabb, fehérje-, zsír- és rosttartalma azonban jóval magasabb. Könnyen hasznosuló fehérjeforrás, kalciumban gazdag, de olyan vitaminok is megtalálhatóak benne, mint a B1-, B2-, C-és E-vitamin. Ásványi anyagai közül kálium-, kalcium-, foszfor-, magnézium-, cink- és vastartalma érdemel külön említést. Megelőzheti a csontritkulást, vegetáriánusoknak is ajánlják, magas tápértéke miatt. Kiválóan lehet vele panírozni és más lisztekkel keverve kelt tészták, kekszek, linzerek sütéséhez is használhatjuk.

A cikk ITT folytatódik