Nagy veszélyben a városi gyerekek
A teljes városi lakosságot egybevonó makrostatisztikai adatok nem tesznek különbséget nyomorgó, és dúsgazdag között, ezért a nélkülözés ténye gyakran eltűnik a sorok között - olvasható az UNICEF jelentésében.

Az urbanizáció hozományaként a világ városaiban több százmillió gyermek nem jut létfontosságú szolgáltatásokhoz, figyelmeztet az UNICEF Gyermekek helyzete a világban 2012: Gyermekek a városok világában c. jelentésében.
Az urbanizáció bővülése elkerülhetetlen. A jelentés szerint pár éven belül a gyermekek többsége városi, mintsem vidéki környezetben fog felnőni. Már napjainkban is a született gyermekek adják a városi lakosság növekedésének 60 százalékát.
„A ’szegénység’ szó hatására egy távoli faluban élő gyermekre gondolunk a legtöbbször”- mondta Anthony Lake, UNICEF vezérigazgató. „Manapság azonban a nyomornegyedben, kunyhótelepeken élő gyermekek már a világon a legsérülékenyebb és leghátrányosabb helyzetűek közé tartoznak. Számuk rohamosan nő, de ezek a gyerekek az alapvető ellátásoktól és a gyarapodás lehetőségétől megfosztva élnek.”
„A nyomornegyedekben élő gyermekek nem tudnak kiteljesedni, és a teljes társadalom számára elveszik az gazdasági előny, melyek a jól képzett, egészséges városi lakosság jelenlétével járnak.” – tette hozzá Lake.
Az iskolák, kórházak, játszóterek a városok előnyei, ugyanakkor világszerte ugyanezen helyszíneken jelennek meg a leglátványosabb egyenlőtlenségek a gyermekek egészségügyi ellátásában, oktatásában és lehetőségeiben.
Az infrastruktúra és a szolgáltatások sok régióban nem tartanak lépést a növekvő városi lakossággal, és így a gyermekek alapvető szükségleteinek kielégítésére is képtelenek. A nyomorban élő családok gyakran áron fölül kénytelenek fizetni az átlagon aluli minőségű szolgáltatásokért. Például a vízellátás ára a szegény környékeken, ahol a szolgáltató magánkézben van, akár ötvenszerese is lehet a gazdagabb környékek áraihoz képest, ahol a háztartások közvetlenül a központi vízvezetékre csatlakoznak.
A teljes városi lakosságot egybevonó makrostatisztikai adatok nem tesznek különbséget nyomorgó, és dúsgazdag között, ezért a nélkülözés ténye gyakran eltűnik a sorok között.
Ha ilyen adatokra támaszkodva osztják szét a forrásokat, és dolgoznak ki várospolitikát, akkor egyszerűen átsiklanak a legszegényebbek szükségletei fölött.
Gyermekbarát városok kialakítása
Az egyenlőség eszméjének középpontba állítása elengedhetetlen, a leghátrányosabb helyzetű gyermekeknek elsőbbséget kell élvezniük, bárhol is éljenek.