Nagyszülők kontra friss szülők
Amikor két szerelmes fiatal szorosabbra fűzi egymással a szálakat, akkor a szülők fel szokták tenni a kérdést: esküvő mikor lesz? Miután véget ér a Nagynap, és lecsengett a mézeshetek szárnyaló bája is, akkor jön a következő kérdés a leendő nagyszülőktől: mikor jön már az unoka?
És amikor jön az unoka, akkor jönnek a nagyszülők is, hogy segítsenek az újszülött körül. A fiatalok igyekeznek a legjobb tudásuk szerint ellátni a picit, amit néha nem hagynak szó nélkül a nagyik, vagy épp az elbizonytalanodott anyuka vagy apuka kéri a segítséget, ami viszont ellentétet válthat ki a friss szülők között. Olyan házaspárral is találkoztam már, akik több mint húsz évig hordoztak magukban tüskét az anyóstól. A sérelem akkor érte őket, amikor a ma már leérettségizett gyermeket hazahozták a kórházból, és bizony ez a seb rányomta bélyegét a párkapcsolatra is. A sértett fél úgy érezte, hogy a párja az édesanyja mellé állt vele szemben, haragot és bizalomvesztést élt meg, a társ pedig folyamatosan két tűz között érezte magát, egy olyan választási helyzetben, melynek nincs jó megoldása. Úgy gondolta, ha a feleségének meg kell felelni, szembe kell mennie az édesanyjával.
ú
Ülj le vele és beszéld meg!
Mindenképpen jót tesz a nagyszülők és a friss szülők kapcsolatának, ha előre megbeszélik, hogy ki hogyan képzelte a babalátogatást, a baba körüli tennivalókban történő segítséget. Mindkét fél igényeit szem előtt tartva.
Nem az a baj, ha nézeteltérés alakul ki a szülők és nagyszülők között, hanem az, ha nem képesek megnyugtatóan kezelni azt.
Az alábbi területeken szokott ellentét előfordulni:
- Gyerekfürdetés
- Gyermek étkezési, tévézési, számítógépezési szokásai
- Friss házasok pénzkezelési, szabadidő eltöltési szokásai
- Látogatások, segítség a nagyszülői ház körül
- Elvált nagyszülők látogatása, közös ünnepeken részvétel
- A meny vagy a vő életvezetése, a nagyszülő gyermekéhez való hozzáállásának bírálata