„Nem különleges igények, csak emberi igények” – A Down-szindrómások Világnapjára
Ma van a Down-szindróma világnapja. Ebből az alkalomból a CoorDown olyan kampányt indított, amely arra hívja fel a figyelmet, hogy a „különleges igény” kifejezés milyen félrevezető és diszkriminatív tud lenni, miközben ezek az emberek pontosan arra vágynak, mint a nem downosok: figyelemre, megbecsülésre és szeretetre…
A „különleges /speciális igények” kifejezést régóta használjuk a fogyatékkal élő emberek kapcsán. Ám, ha kicsit jobban elgondolkodunk, a Down-szindrómásoknak éppen azok az igényeik, mint a nem downosoknak: tanulni, dolgozni, lehetőséget kapni arra, hogy beszéljenek magukról és minél több emberhez eljusson az üzenetük, valamint, hogy teljes értékű tagjai lehessenek a társadalomnak.
Az igaz, hogy mindehhez a Down-szindrómásoknak sok segítségre van szükségük, de ez nem jelenti azt, hogy nekik különleges igényeik lennének. A 12. Down-szindróma Világnap fő témája éppen ezért nem más, mint az, hogyan tudnának a downosok teljes mértékben, közvetlenül és tudatosan részt venni abban a társadalmi közegben, amelyben élnek.
A CoorDown nevű, Down-szindrómásokat tömörítő amerikai szervezet nemzetközi kapmánnyal szeretné segíteni tagjait e cél elérésében. A „Not Special Needs” (Nem különleges igények – a szerk.) című kampányfilmjük szereplői közül többen hivatásos színészek. A főszereplő az a 27 éves Lauren Potter, aki a Glee- Sztárok leszünk című sorozatban Becky Jacksont alakította hat évadon keresztül, egy másik kampányfilmes szereplő, John McGinley peidig Dr. Perry Coxot játszotta a Scrubs című sorozatban. A többi szereplő Sam Suchmann, Mattie Zufelt, Jared Kozak és Ranjani Reyes.
A Down-szindrómás embereknek – ahogy minden embernek – alapvető emberi szükségleteik, igényeik vannak: hogy gondoskodjanak róluk, szeressék őket, tanulhassanak és megvédjék őket. Hogy megoszthassák, amijük van, szerethessenek és élhessenek. Persze időnként szükségük van segítségre – néha elég komoly segítségre is, de ez nem azt jelenti, hogy az alapvető emberi igényeik különlegesek lennének.
A „különleges igények” kifejezés sok esetben negatív hatást keltenek, mivel:
- sok ember számára ez azt jelenti, hogy akinek különleges igényei vannak, azzal kivételezni kell, így ilyen esetben a kifejezés egyfajta kizárást is magával hozhat
- stigmatizálja azokat, akikkel kapcsolatban használjuk
- eufemizmusként kimondottan lekezelő és sértő sok fogyatékkal élő ember számára
- egy kutatás szerint az emberek negatívabban reagálnak egy olyan emberre, akivel kapcsolatban a „különleges igények” kifejezést használják
A kampány célja, hogy végre felismerjük: a fogyatékkal élők épp olyan értékes tagjai a társadalomnak, mint az egészséges emberek