Szmogriadó vs ovik: becsukják az ablakot?
A héten az időjárási tényezők szerencsétlen összjátékának, na meg a gyárak, autók, fűtőberendezések melléktermékeinek köszönhetően a fővárosban is beérett egy szmogriadó, de legalábbis a tájékoztatási fokozat.
Ekkor már mindenkit óva intenek attól, hogy szabadtéri programot csináljon, sőt. Már egy kis séta sem tesz jót az egészségünknek, és a gyerekek, idősek és terhesek még inkább veszélyeztetettebbek a rossz levegőminőség miatt.
Viszont – mint tudjuk – a szociális és pedagógiai intézményekben (egyszerűség kedvéért bölcsi, ovi, iskola) az az általános gyakorlat, hogy minimum egyszer kiviszik a gyerekeket a levegőre.
Megkérdeztük hát a Főpolgármesteri Hivatalt, hogy mi a bevett gyakorlat erre a helyzetre: értesítik-e az intézmények vezetőit a kialakult helyzetről, esetleg tiltó utasítást küldenek, vagy pedig hagyják, hogy a vezetők saját hatáskörben ítéljék meg, hogy kiviszik-e a gyerekeket a levegőre.
A válasz szerint a budapesti szmogriadó bármely fokozatának elrendeléséről, vagy megszüntetéséről a Fővárosi Önkormányzat honlapján tájékoztatják az olvasókat, valamint az MTI-nek küldenek sajtóközleményt a helyzetről és a teendőkről. (Természetesen a közvéleményen kívül a közszolgáltató, közútkezelő, közlekedési társaságokat és további hatóságokat is tájékoztatják.) Minderre külön jogszabályok vonatkoznak.