A 8 hónapos csecsemő
A babák ebben a korban már nagyon kíváncsiak. Minden érdekli őket, és mindent fel akarnak fedezni. Veszélyérzetük még nincs, ezért nagyon kell rájuk vigyázni.
A babák ebben a korban már nagyon kíváncsiak. Minden érdekli őket, és mindent fel akarnak fedezni. Veszélyérzetük még nincs, ezért nagyon kell rájuk vigyázni.
Mozgásfejlődés
A 8. hónaptól a legtöbb baba már biztonságosan ül. Vannak, akik már négykézlábra állnak és a mászással próbálkoznak, de a kúszó mozgás is kedvelt még ebben a korban. Minden helyváltoztató mozgás erősíti a baba kar és hát izmait.
A baba finommozgása is ügyesedik, két kis ujjával apró tárgyakat próbál megfogni. Utánzással megtanul tapsolni, integetni.
A nagyobb babák általában később kezdenek mászni, járni, de az sem számít kirívónak, ha 7-8 hónapig egyáltalán nem csinál semmit a baba, még csak nem is forog, aztán pedig egyszer csak behozza a lemaradást, akár 1-2 hét alatt is. Vannak “lassan, de biztosan” típusú csecsemők is, akik lépésről lépésre haladnak, gyakran látszólag semmi nem történik velük, nem fejlődnek, aztán egyik napról a másikra előrukkolnak a következő nagymozgással, mégpedig rögtön biztonságos és kifinomult formában.
Érzékszervek és fogak fejlődése
A 8 hónapos baba szemével követi a mozgó tárgyakat, térlátása is finomul.
Hallása is élesedik, halk, suttogó hangokra is rögtön felfigyel, távoli hangokat is észlel.
Az első fogak általában 6-8 hónapos korban bújnak ki. Ezek általában az alsó első fogacskák. Vannak azonban babák, akinek csak 1 éves koruk körül bújnak ki első fogai, de ez sem jelent problémát, hisz a fogcsírák már hónapokkal előtte ott dolgoztak az ínyben.
Érzelmi-értelmi fejlődés
Ha nevét hallja a baba, reagál rá, odafordul. Mutogatással és hangadással tudatja, mit szeretne, vagy mi az, amit nem akar.
Minden kezébe kerülő dolgot a szájába vesz, így ismerkedik vele.
A 8 hónapos baba kéttagú szavakat ismételget: ba-ba, a-la, a-ba…
Kedvenc játék ebben a korban a „kukucs” játék. A játék által megtanulja, hogy a dolgok akkor is ott vannak, ha ő épp nem látja azokat.
Testi fejlődés
- Már hosszú ideig meg tud ülni támaszték nélkül, és már felül egyedül is
- Nagyon szeret játszani, tapsolni, szereti az énekeket, mondókákat
- Már utánozza az ember száj és arcmimikáját
- Hüvelyk és mutatóujja közé tud venni kisebb tárgyakat
- Négykézláb megy előre és hátra
- A bútorokba megkapaszkodva már van aki feláll,
- Kiabál, hogy magára vonja a figyelmet
- Már emlékszik a múltbéli eseményekre
Evés, alvás
Gyümölcsök, pépes ételeket már egyre szívesebben fogadja el a baba. Napi 2 alkalommal kap gyümölcsöt, vagy főzeléket, de az anyatejes babák sokszor még a fő étkezések után is igénylik a szopizást. Tehéntejet csak 1 éves kor után adjunk a babának.
Ha szomjas pohárból kínáljuk vízzel.
Alvásigénye egy ekkora örökmozgónak is változékony. Egy 8 hónapos baba alvásigénye 12-14 óra egy nap. A lefektetések ideje legyen fix, amihez igazodni tud a baba. Általában napközben még kétszer alszanak. Ezeket az alvásokat kapcsoljuk össze valamivel, amihez ő is tud igazodni. Például a tízórai után, és ebéd után. Van, aki inkább ebéd előtt és még délután igényel egy rövid alvást. Mindenképp igazodjunk a baba igényeihez.
A havi gyermekorvosi vizsgálat során az orvos ellenőrzi:
– a súlygyarapodást, a testhosszt, a fej és a mellkas körfogatát
– ellenőrzi a fizikai fejlődést, különös figyelmet fordítva az esetleges rendellenességek kiszűrésére
– a mozgásszervek és az idegrendszer állapotát, valamit az érzékszervek működését (látás és hallás)
– a baba értelmi fejlettségét
– kisfiúk esetében kizárja a rejtett heréjűség gyanúját.
Ebben a hónapban nincs kötelező védőoltás.
Forduljunk szakemberhez, ha:
Ha 8 hónaposan még nem fordul a hasára.
Ha egyre kevesebb hangot ad, hangokat nem utánoz.
Ha nem gőgicsél.
Ha nem érdeklődik a hangokat adó játékok után.
Ha nem nyúl a játéka felé.
Ha nem forog, nem kúszik.