Az 5 hónapos csecsemő
A legtöbb baba ebben a korban kezd el átfordulni, először hasról-hátra, aztán hátról-hasra.
A legtöbb baba ebben a korban kezd el átfordulni, először hasról-hátra, aztán hátról-hasra. Egyes babák csak ritkán mutatják meg új tudományukat, mások megörülve a frissen tanultaknak; egész nap csak forgolódnak körbe-körbe.
A hónap új mutatványai
A másik új mutatvány a kúszás, ami most még csak egészen kezdetleges formában jelenik meg. A baba először csak annyit tud, hogy könyökére támaszkodva nézelődik hason fekve, utána már a tenyerére támaszkodik, majd pedig elkezd először a saját tengelye körül körbe vagy hátrafelé kúszni. A “kommandós” stílusú kúszás csak ezután következik, néhány hét szorgalmas gyakorlás után.
Más téren is változások következnek be. A baba egyre jobban figyel, megpróbál utánozni minket. Utánozza a mimikánkat, a beszédünket, a mozdulatainkat.
Fizikai és értelmi fejlődés
A baba szemlátomást egyre csak nő. Ebben a hónapban meglepően sokat fog súlyban gyarapodni. Ha 4 hónapos korában a gyerek 6000 grammot nyomott, 5 hónapos korára elérheti a 6500 grammot is. Az 5. hónap után a súlygyarapodás már nem olyan látványos. Néha a születési súlytól függően ebben a korban a baba elérheti a 7 kg-ot is.
Ami a hosszát illeti, az 5 hónapos babák elérik a 66 centimétert.
Az ötödik hónapban a baba meg tud fogni egy kisebb tárgyat. Ekkor kezdi a csecsemő akaratlagosan is megérinteni a tárgyat, érte nyúl, majd a kezét összezárva tartja, vagy szájába tömködi. Az asztallapot ütögeti, fürdetéskor a vizet csapkodja.
Gyorsan elfordítja a fejét minden érdekes hang irányába. Szereti a zenét, feje felett lógó-mozgó játékokat. Ő is kibocsájt örömöt, boldogságot vagy haragot kimutató hangokat. A játék részeként megjelenik a hangkettőzés. A szopó-mozgás által előképzett mozdulatok miatt az ajakhangok részesülnek előnyben: -ba, -pa, -ma.
Öt hónapos korában a baba nagyon játékos főleg fürdetés közben. Le tudja foglalni magát a kedvenc játékaival.
Táplálás
Marad továbbra is a napi ötszöri étkezés, (főként anyatejjel) 4 óránként.
Az orvosok tanácsára jó, ha minél tovább szoptatsz. Ha nem győzöd, akkor is szoptasd legalább reggel és este a babád.
A meleg nyári napokon szomjoltásra, ha lehet, próbálj meg neki vizet adni a cukros, édes folyadékok helyett.
Baba alvása
A baba alvásigénye nappal 2-3-szor (változó hogy hány óra), éjszaka 9-10 óra. Biztosítsd számára ilyenkor a kellő csendet, és a megfelelő hőmérsékletet, hogy gyorsan el tudjon aludni. Amennyiben lehetséges a saját érdekedben ne szoktasd rá arra, hogy csak úgy alszik el, hogy a kezedben ringatod, vagy mellé fekszel, mert ez a későbbiekben számodra nehézséggel fog járni. Ha éjszaka felébred, ne rohanj rögtön az ágyához, várj pár percet, hátha egyedül is visszaalszik. Persze hosszan ne hagyd sírni, mindenképpen menj oda hozzá ilyenkor és nyugtasd meg.
Mit játssz gyermekeddel?
Engedd meg, hogy a baba minél többet mozogjon. A fej emelgetése egy nagyon fontos gyakorlat számára. Ha megtámasztod párnákkal, késlelteted a baba fejlődését és előidézhetsz akár gerincferdülést is.
Este, fürdetés előtt játssz egy félórát a gyerekkel. Ez nagyon fog neki tetszeni és jól megmozgatja végtagjait.
A gyerek sok mindent észrevesz és megtanul, még akkor is, amikor úgy tűnik, hogy nem figyel oda. Utánozva és nem elméletben tanulnak.
Naponta, türelmesen és idegeskedés nélkül gyakorlod vele a tanultakat.
Mondjunk gyakran mondókákat, mert ezek a kis ritmusok megismertetik a babával az anyanyelvének a hangzásvilágát. Ezzel mosolyt csalhatunk az arcára, elterelhetjük a figyelmét valami kellemetlen dologról.
Vizsgálatok, oltások
A gyermekorvos és védőnő folyamatosan tovább követi a fejlődését, ellenőrzi a korábban leírt méreteket.
– testsúly, testhossz, fejkörfogat, mellkörfogat mérés,
– teljes fizikális vizsgálat, különös tekintettel a fejlődési rendellenességek szűrésére,
– mozgásszervi vizsgálat, csípőficam szűrése (4 hónapos korig nézik),
– idegrendszer vizsgálata,
– a pszichomotoros és mentális fejlődés vizsgálata,
– érzékszervek működésének vizsgálata (látás, kancsalság, hallás).
– kisfiúknál a rejtettheréjűség vizsgálata
Forduljunk szakemberhez,
ha a csecsemő nem reagál az anyuka hangjára, erősebb zörejekre nem rezzen össze.
ha a baba nem fordul a hang irányába.
ha a csecsemő nem érzékeli a fényt, nem fordul a fény irányába.
ha nem követi a mozgó tárgyakat.
ha még mindig csak a kezét és lábát nézegeti.