Ezt ajánljuk karácsonyi menünek – receptek, tippek
Ha szeretitek a hagyományos karácsonyi fogásokat mégis vágytok valami újdonságra és azt sem szeretnétek, hogy megterhelje a gyomrotokat, akkor az idei menünk telitalálat lesz. A halat zsemlemorzsa helyett a japán kenyérmorzsába, pankoba forgattuk, ami kevesebb zsiradékot vesz fel a külseje mégis ropogós. A káposztaleveleket pedig szőlőlevélre cseréltük és azokat töltöttük meg.
Ha szeretitek a hagyományos karácsonyi fogásokat mégis vágytok valami újdonságra és azt sem szeretnétek, hogy megterhelje a gyomrotokat, akkor az idei menünk telitalálat lesz. A halat zsemlemorzsa helyett a japán kenyérmorzsába, pankoba forgattuk, ami kevesebb zsiradékot vesz fel a külseje mégis ropogós. A káposztaleveleket pedig szőlőlevélre cseréltük és azokat töltöttük meg.
Szentestére:
Fűszeres sütőtökkrémleves
Hozzávalók 4 főre:
1 kg sütőtök
1 nagy fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
2-3 cm gyömbérgyökér darab
5 dl tejszín
8 dl húsleves vagy zöldség alaplé
1 kis ág rozmaring
3-4 db zsályalevél
2 db madárszemű chili
2 db fahéjrúd
olívaolaj
5 dkg vaj
frissen őrölt bors
citromos só
A tököt félbe vágjuk, és a magházát eltávolítjuk. (Vagy az is elképzelhető, hogy eleve egy fél darab egy kilós tökhöz jutottunk hozzá.) A tököt egy tepsibe tesszük. A zsályaleveleket, a rozmaringleveleket, a chilit, a frissen reszelt gyömbért, a fahéjrudat, a sót és a borsot összekeverjük az olívaolajjal. A fűszeres olajjal megkenjük a tököt. Letakarjuk alufóliával és megsütjük. Ha megsült, leszedjük róla a fahéjrudat és a chilit.
A hagymát és a fokhagymát apróra vágjuk és olaj-vaj keverékén üvegesre pároljuk, hozzá kanalazzuk a fűszeres sült tök húsát és felöntjük alaplével. Ha felforrt, akkor botmixer-rel dolgozzuk össze, hogy ne legyen darabos. Majd öntsük hozzá a tejszínt és melegítsük még egy kicsit, ízlés szerint fűszerezzük sóval, borssal.
Ízlés szerint kínálhatjuk pirított magvakkal, kenyérkockával, tökmagolajjal, tejhabbal.
Tipp: ha nem kapunk friss fűszereket, akkor használjunk szárított fűszereket. Az alaplét bio leveskockából és vízből is elkészíthetjük. A madárszemű chili vagy másnéven peperoncino enyhén csípős, így azok számára is kedvező lehet, akik nem szeretik az erős ízeket.
Elkészítési idő: kb. 70 perc
Lazac parmezános pankobundában, brokkolis burgonyasalátával
Hozzávalók a lazachoz:
1,5 kg vadvízi lazac
liszt
2 db „M”-es méretű tojás
panko morzsa
5 dkg reszelt parmezán
5 dl napraforgó olaj
só, bors
Hozzávalók a salátához:
40 dkg brokkoli
60 dkg burgonya
5 dkg egész dió
kis csokor friss snidling
12 evőkanál szőlőmagolaj
4 evőkanál tokaji tárkonyos borecet
citromos só
frissen őrölt tarka bors
A lazac elkészítése:
Ha mirelit lazacot használunk, akkor megvárjuk, amíg a lazac felenged. Panírozás előtt ízlés szerint sózzuk, borsozzuk. A lazac darabokat vékonyan beleforgatjuk a lisztbe, majd a felvert tojásba mártjuk és végül a parmezánnal összekevert pankoba. Forró olajban aranybarnára sütjük mind a két oldalát és papírtörlővel bélelt tányéron lecsepegtetjük.
A saláta elkészítése:
A burgonyát alaposan megmossuk, a brokkolit rózsáira szedjük. A burgonyát héjában megfőzhetjük, mert utána könnyebb pucolni. A brokkoli pedig sós, lobogó vízben viszonylag gyorsan megpuhul. (Egyiknél sem az a cél, hogy pépes legyen.) A főtt burgonyának lehúzzuk a héját és karikára vágjuk. Egy salátástálba tesszük a főtt zöldségeket. Az olajat a borecettel és a fűszerekkel összekeverjük, és a zöldségeket leöntjük a keverékkel. A salátát megszórjuk dióval és apróra vágott snidlinggel, lazán összeforgatjuk.
A lazacot és a salátát együtt tálaljuk. A lazac frissen a sütés után a legfinomabb.
Elkészítési idő: 60-70 perc
Tipp: a panko morzsa nagyobb élelmiszerüzletekben és kulináris boltokban, webáruházakban kapható. Otthon is készíthetünk hasonlót. A kenyérről távolítsuk el a héját és alacsony hőfokon sütőben szárítsuk meg, majd reszeljük le vagy aprítógéppel dolgozzuk szilánkosra. Fontos, hogy nagyobb, durvább szerkezetű morzsát kapjunk, ne finomra daráltat. A szőlőmagolaj helyett használhatunk extra szűz olívaolajat, a tárkonyos borecet helyett pedig fehérborecetet, a citromos só helyett pedig tengeri sót vagy kősót.