Grillezésre fel!
Elkezdődött a grillszezon, végre összehívhatjátok a közeli és távoli rokonokat, barátokat és a szomszédokat egy jópofa szabadtéri sütögetésre. Az Amerikából eredő közösségi gasztronómiai program hangulata laza. Az alapanyagok választéka szinte korlátlan, hústól a gyümölcsig szinte minden a rácsra kerülhet.
Elkezdődött a grillszezon, végre összehívhatjátok a közeli és távoli rokonokat, barátokat és a szomszédokat egy jópofa szabadtéri sütögetésre. Az Amerikából eredő közösségi gasztronómiai program hangulata laza. Az alapanyagok választéka szinte korlátlan, hústól a gyümölcsig szinte minden a rácsra kerülhet.
Technikai alapok
A grillsütők választéka bőséges, nem csak a kertben, hanem nagyobb teraszon is hódolhattok ennek a szenvedélynek, arra azonban mindig figyeljetek, hogy biztonságos legyen az eszközötök. Tüzelő anyagként legjobb, ha fanszenet vállaszatok, a gyújtóanyagoknál pedig kerüljétek a vegyszereket, hiszen fontos a biztonság és az is, hogy az ételnek jó íze legyen és például ne benzines. Használat előtt a grillrácsot mindig alaposan tisztítsátok meg.
A grillezés lényege a parázs felett való sütés, a nyílt láng veszélyes és elégeti az ételt. A sütő mellé mindig készítsetek egy kanna vizet, hogyha hirtelen tüzet kellene oltani, akkor legyen mivel, valamint ezzel a végén elolthatjátok a parazsat. A parázs és a rács közötti távolsággal szabályozhatjátok a hőfokot.
A sütéshez szükség lesz fém csipeszre, hosszú nyelű villára, vastag fogókesztyűre, ezeket és az evőeszközöket, tányérokat, poharakat érdemes már az elején előkészíteni. A grillrácsot ne olajozzátok be, inkább használjatok helyette grilltálcát vagy alufóliát. A nyársakhoz nagyon praktikus eszköz a bambuszpálcika, amit sütés előtt érdemes beáztatni.
A grill és a barbecue
A két fogalom nem azonos. A grillezés magas hőfokon történő gyors sütést jelent, míg a barbecue ennek az eljárásnak az ellentéte. Itt kisebb hőfokon, lassan készülnek el az ételek. Kolbászt, hamburgerhúst, csevapot, micset, halat grillezzétek, míg a nagyobb húsokhoz, oldalashoz, steak-hez alkalmazzátok a bbq-t.
Az alapanyagok
A főételtől a desszertig minden készülhet a grillen. Az előre csomagolt, grillezéshez ajánlott húsokat és kolbászokat kerüljétek. Grillezés előtt egy nappal vegyetek friss húst a hentesnél és fél nappal sütés előtt pácoljátok be házi páccal. A fagyasztott húsok sem túl jók erre a célra. A halaknak, zöldségeknek nem kell sokáig állniuk a páclében. A húsokat csak grillezés után sózzátok, nem túl száraz, de nem túl zsíros a legmegfelelőbb választás.
A szárnyasok, a sertéshús, a mangalica, a marhahús, a hal és a tengeri herkentyű egyaránt felhasználhatóak. A húsokat érdemes azonos vastagságúra vágni, hogy egyszerre készüljenek el. Figyeljetek arra, hogy a rendesen átsüssétek a husikat, kizárólag a marha szelet közepe lehet véres, de a többi hús nem. A nagykönyv szerint csak egyszer szabad a húsokat megforgatni. A halak sütés közben könnyen szétesnek, így célszerű grilltálcára tenni, nyársra húzni vagy alufóliába csomagolni.
A nagyobb zöldségeket egészben is megsüthetitek például a gombát, a lilahagymát, a padlizsánt vagy a kápia paprikát, a többit pedig érdemes felkockázni és nyársra húzni, de alufóliába is csomagolhatjátok. A burgonyát és a kukoricát pedig elő is főzhetitek, ezután kenjétek be fűszervajjal, csomagoljátok be alufóliába és süssétek meg. A zöldségeket kenjétek be olívaolajjal vagy szőlőmagolajjal, fűszerezzétek, de fűszervajjal is megkenhetitek.
A gyümölcsöket vágjátok kockára és húzzátok nyársra, pár perc alatt elkészül. Alma, körte, eper, barack, mangó, ananász, szilva és a citrusok is játszanak. Sütés után ízlés szerint fahéjjal, szegfűszeggel, mézzel ízesíthetitek a gyümölcsöket, kínáljátok hideg görögjoghurt, mascarpone krém vagy vanília fagyi mellé.
Grillpácok
Mustáros-fűszeres pác
1 dl olívaolaj vagy szőlőmagolaj
3 evőkanál mustármagos mustár
1 teáskanál egész bors
1-2 teáskanál egész kömény
1 teáskanál borókabogyó
1 db babérlevél
Joghurtos-zöldséges pác
2 dl natúr joghurt
2 gerezd fokhagyma
1 evőkanál olívaolaj vagy szőlőmagolaj
fél citrom leve
ízlés szerint zöldfűszerek
BBQ szósz
1 db vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
10 dkg sűrített paradicsom
5 evőkanál balzsamecet
2 evőkanál nádcukor
2 evőkanál Worcestershire-szósz
2 evőkanál mustár
őrölt bors
A köret
A sült zöldségeken túl salátákat is kínálhattok a grillezett húsok mellé. A majonézes öntetek gyorsan romlanak, így ezeket kerüljétek. Helyette előtérbe kerülnek a mediterrán saláták, zöldsaláták, paradicsomsaláták és a gabonasaláták.
Grapefruitos madárbegy saláta
http://www.csaladhalo.hu/cikk/partedli/grapefruitos-madarbegy-salata
Tökmagolajos rukkola saláta
http://www.csaladhalo.hu/cikk/partedli/tokmagolajos-rukkola-salata
Görög saláta
http://www.csaladhalo.hu/cikk/partedli/gorog-salata
Grillezés gyerekekkel
A gyerekeket ne hagyjátok egyedül a sütő közelében, kérjétek meg rá őket, hogy távolabb játszanak. Sütés után oltsátok el a parazsat, hogy a sütő minél gyorsabban kihűljön. A sütőt állítsátok fel stabilan, ne hogy a gyerekekre boruljon. A gyerekeknek és a felnőtteknek se adjatok égett húst, a kicsiknek a félig átsütött marhahúst se kínáljátok. Vegyetek színes, mintás papírtányérokat és poharakat, ez is fokozza a jókedvet.
Italok
A grill ételek mellé egyértelműen jól illik a hideg sör, a fröccs, a koktélok és a habzóbor. A gyerekeknek és az alkoholt nem fogyasztóknak pedig készítsetek gyömbérsört és limonádét.
Gyömbérsör
http://www.csaladhalo.hu/cikk/partedli/sorozhetnek-gyerekek
Narancsos-gyömbéres limonádé
http://www.csaladhalo.hu/cikk/partedli/narancsos-gyomberes-limonade-citromfuvel
Vidám sütögetést kívánunk!