Őszi ételek a család asztalán – RECEPTEKKEL
Az őszi alapanyagok változatosak, színesek és egészségesek. Ajánlatunk egy szezonális menüsor, ami a kicsiknek és a nagyoknak egyaránt a fogára való. Az ételek könnyen elkészíthetőek, a főzni szerető gyerekek is megpróbálkozhatnak vele.
Az őszi alapanyagok változatosak, színesek és egészségesek. Ajánlatunk egy szezonális menüsor, ami a kicsiknek és a nagyoknak egyaránt a fogára való. Az ételek könnyen elkészíthetőek, a főzni szerető gyerekek is megpróbálkozhatnak vele.
Mazsolás-körteleves
Hozzávalók 4 főre:
80 dkg édes körte
2 evőkanál méz
4 dl tejszín
2 dl tej
5 dkg mazsola
1 rúd vanília kikapart magja
2 evőkanál rum
2 teáskanál mézeskalács fűszerkeverék
víz
A körtéket megmossuk, szárazra töröljük, meghámozzuk. Félbe vágjuk a gyümölcsöket, eltávolítjuk a magházakat, majd felkockázzuk a körtéket. Mézes alapon enyhén karamellizáljuk a körtét, meglocsoljuk rummal és fűszerezzük. Várunk egy kicsit, amíg az alkohol elpárolog, majd felöntjük, annyi vízzel amennyi ellepi. A tejet és a tejszínt összekeverjük és ízesítjük vaníliával.
Amikor a körte megpuhult, hozzáadjuk a mazsolát, felöntjük a tejes tejszínnel, összekeverjük és felforraljuk. A leves hidegen és melegen egyaránt finom. Kínálhatjuk tejszínhabbal, habgaluskával vagy pirított dióval.
Brokkolis-tonhalas tészta
Hozzávalók 4 főre:
40 dkg száraz olasztészta: masnitészta, fusili vagy penne
60 dkg brokkoli
40 dkg – nettó súly – tonhalkonzerv
1 nagy fej vöröshagyma
3 gerezd duci fokhagyma
2 teáskanál szárított kakukkfű
só, frissen őrölt bors
opcionálisan: citrom vagy citromos só
0,5 dl olívaolaj
8-10 dkg reszelhető sajt
A brokkolit megmossuk, szárát levágjuk, rózsákra szedjük. A tésztát bő, sós, lobogó vízben elkezdjük főzni és hozzáadjuk a brokkolit is. Miután a tészta és a brokkoli megpuhult, leszűrjük. A vöröshagymát és a fokhagymát apróra megpucoljuk, apróra vágjuk. Mély serpenyőben olajat melegítünk, üvegesre pároljuk rajta a hagymákat.
A tonhalat lecsöpögtetjük és enyhén megpirítjuk a hagymás alapon. Rászedjük a brokkolis tésztát, összekeverjük a hallal. Kakukkfűvel, sóval, borssal fűszerezzük. Ízlés szerint citrommal vagy citromos sóval is ízesíthetjük. Reszelt sajttal kínáljuk.
Almás palacsinta
Hozzávalók 6 db-hoz:
1 bögre liszt
1 dl napraforgó olaj vagy olvasztott vaj
3 db alma
1-2 evőkanál méz
2 teáskanál fahéj
1 mokkáskanál só
olaj a sütéshez
Tálaláshoz:
juharszirup, pirított mandula, méz, lekvár vagy fahéjas cukor
A felhasznált bögre űrtartalma 2,5 dl
Az almákat megmossuk, meghámozzuk, lereszeljük. A reszelt almát összekeverjük a mézzel. A lisztet összekeverjük a fahéjjal. A tojásokat felverjük, hozzáadjuk a sót, az olajat és összedolgozzuk a liszttel. Lazítjuk szódával és csomómentesre keverjük. A legvégén adjuk hozzá a mézes almát. A sűrű palacsintatésztát forró olajban megsütjük.
Merőkanál segítségével formázhatunk a tésztából korong alakú palacsintákat, de palacsintaforma segítségével akár szívecske alakú is lehet az édesség. Fontos, hogy a palacsinták mind a két oldala átsüljön, ezért sütés közben egyszer meg kell fordítani.
Sütés közben folyamatosan pótolni kell az olajat. A kész palacsintákat papírtörlővel bélelt tányérra tesszük, hogy lecsöpögjön róla a felesleges zsiradék. Melegen kínáljuk. Ízlés szerint csorgathatunk rá mézet, juharszirupot, megkenhetjük lekvárral vagy megszórhatjuk fahéjas illetve vaníliás porcukorral.
(Fotók: Huszár Boglárka)