Akkor is van kiút, amikor a meddőség szörnye mindent beárnyékol

2024. július 13. Családháló

A WHO 2022-es becslései szerint a felnőtt népesség közel 17,5 százaléka, azaz minden hatodik ember küzd terméketlenséggel. Világszerte 48,5 millió pár, a fejlődő országokban pedig körülbelül 186 millió nő szenved a terméketlenségtől. De mit is jelent ez valójában? Mi van a statisztikai adatok mögött? Hol van az infertilitásban az ember egyéni tragédiája, megtapasztalása? Csupán azok tudják és érezhetik, mit jelent “várva várni” akik maguk is részesei a meddőség elleni küzdelemnek. Éppen ezért nagyon izgalmas és hiánypótló az a könyv, amely nemrég jelent meg a Harmat Kiadó gondozásában: Muzslai- Bízik Hanna olyan őszintén és kendőzetlenül ír saját küzdelmeiről, infertilitásban eltöltött tíz évéről, ami komoly kapaszkodó lehet sorstársainak, de azoknak is, akiknek él a környezetében, aki megtapasztalta a meddőség pusztító jelenlétét.

Mi is a meddőség? A szó jelentésével valamennyien tisztában vagyunk, de azt már kevesebben tudjuk és érezzük, hogy az infertilitás milyen hatalmas pusztítő szörnnyé, valódi traumává tudja kinőni magát egy ember, egy pár életében. Muzslai-Bízik Hanna tíz éve tapasztalta meg először a jelenlétét, és küzd ellene azóta is teljes erejéből. Az évek során számos esetben került a padlóra és érzett reménytelenséget, de sosem adta fel a küzdelmet, hogy vér szerinti gyermeke legyen. Könyvében most végigkalauzol minket ezen az úton, s bepillantást enged lelke legmélyebb rezdüléseibe, legyen szó a magány és kétségbeesés legmélyebb bugyrairól, vagy a meddőség kapcsolataiban okozott pusztításáról.

A Várva Várlak nem könnyű olvasmány. Pontról pontra haladva, részletesen mutatja be azt a módszeres és szédítő rombolást, amelyet a gyermekvállalással kapcsolatos nehézségek tudnak okozni egy ember lelkében. A könyvet olvasva mi is megtapasztalhatjuk, hogyan tud egyre mélyebbre és mélyebbre süllyedni az ember a végtelennek tűnő örvény szorításában. Aztán amikor már azt érezzük, hogy nem tudjuk elhordozni ezt a tengernyi fájdalmat és szenvedést, hirtelen kapunk egy erős kapaszkodót, amely ki tud minket segíteni a szenvedés mocsarából, ahogyan a könyv írója is megtapasztalta, hogy fel lehet (és fel is kell!) állni minden vesztes csata után.

Mert a meddőség sajos nem csupán a gyermekvállalásra van negatív hatással – ezt talán csak azok érthetik meg, akik maguk is keresztülmentek rajta. A nehézségek szépen alattomosan beférkőznek az érintettek hétköznapjaiba, rombolva ezzel önértékelésüket és családi kötelékeiket. Kikezdik az istenkapcsolatot, és soha nem tapasztalt próba elé állítják a párkapcsolatot is. Ebből az ördögi körből pedig nagyon nehéz kimozdulni.

A könyv kettős célja éppen ennek a nehézségnek a bemutatása és a sorstársak megerősítése abban, hogy senki nincs egyedül. A szerző ezzel együtt nagyon finoman terelgeti olvasóját az egyes reménytelennek tűnő élethelyzetekből való szabadulás felé: saját példáin keresztül mutatja be a kiutat, és érzékeny kérdésfeltevésseivel próbálja meg elérni, hogy a könyv olvasója hozzá hasonlóan szembenézzen és megküzdjön traumájával.

Mert a meddőség sajnos egy traumatikus élmény az ember életében, és nagyon sokszor bizony elkerülhetetlen, hogy külső segítséget vegyünk igénybe a megküzdéshez. A könyv olvasása közben az a benyomásom támadt hogy a szerző által felvázolt útvonalak nem csupán a meddőségben érintett traumák hordozóinak jelenthetnek kiutat, de azok számára is nyújthat hathatós segítséget, akik másfajta lelki traumákkal élik az életüket.

Az ember élete ugyanis számtalan módon kerülhet mellékvágányra, és a fájdalmas történések bizony el tudnak minket távolítani önmagunktól, szeretteinktől és legvégső soron Istentől.

Felemelő megtapasztalni azt, hogy ilyen mély sebzettség után is fel lehet állni és folytatni a megkezdett utat – új célok és pozitív jövőkép irányába.

A Várva várlak bátran ajánlható mindazoknak, akik régóta szenvednek a meddőség árnyától, és nem találtak mindezidáig értő sorstársakra vagy hatékony segítőre lelki útjuk során. Lényeges olvasmány a családtagoknak, rokonoknak és barátoknak, akiknek szerettei infertilitással küzdenek, mert kívülállóként sokszor nem tudunk hathatós segítséget nyújtani, csak további sebeket okozunk jószándékú javaslatainkkal. 

Azoknak is fontos lenne elolvasni ezt a könyvet, akik aktívan közreműködnek a meddőségi kezelésekben, hogy lássák, milyen mély és komplikált folyamatok zajlanak a lelkekben a szemmel is észrevehető biológiai történések mellett – ami talán elősegíthetné a hatákonyabb kezelést is.

És végezetül ajánlható mindazoknak, akik még nem mertek szembenézni valamilyen mélyen eltemetett traumájukkal, hiszen a könyv végső üzenete az, hogy ez élet önmagáért gyönyörű, és a legsötétebb időszakokból is fel lehet állni, ha aktívan keressük a kiutat önmagunkban.

Raj-Czefernek Léna

Kiemelt kép forrása: Pixabay

Muzslai-Bízik Hanna:

Várva várlak – Egy gyermekre vágyó nő igaz története

Harmat kiadó 2024.