Az őszi szünet kezdetén nyílik meg a városligeti Nagyjátszótér

Több mint 13 ezer négyzetméteres parkrészben csaknem félszáz különleges játékelemmel nyílik meg október 26-án a városligeti Nagyjátszótér.

A cikk több mint 3 éves. Tartalma elavult információt tartalmazhat.
családi program
2019. október 09. MTI

Gyerekek játszanak a városligeti Nagyjátszótér átadás elõtti tesztjén

Fotó: MTI/Mónus Márton

Több mint 13 ezer négyzetméteres parkrészben csaknem félszáz különleges játékelemmel, köztük egy Szinyei Merse Pál Léghajó című festménye által inspirált, háromszintes mászókával nyílik meg az őszi szünet kezdetén, október 26-án a városligeti Nagyjátszótér.

A Liget Budapest projektnek köszönhetően elkészült Magyarország legkomplexebb és legkorszerűbb játszótere, melyet a megújított Millennium Házával (korábban Olof Palme Ház) egy napon vehetnek birtokba a látogatók – mondta el az MTI-nek a projekt miniszteri biztosa.

Baán László kiemelte: a városligeti gyermekbirodalomban minden korosztály számára külön csúszdarendszereket, fészek-, kör-, mérleg és függőhintákat, kötélpályákat, forgójátékokat, egyéni és páros rugós játékokat, trambulinokat, többféle homokozót és vizes játékokat is telepítettek.

A Nagyjátszótér megnyitása az első jelentős mérföldkő a család- és gyermekbarát Városliget kialakításához vezető úton, a Liget Budapest projektnek köszönhetően összesen hét új játszótér kap helyet a megújuló parkban – jegyezte meg.

Európa jelenleg legnagyobb léptékű kulturális tartalmú városfejlesztése és parkrehabilitációja kiváló ütemben halad. Az eddig elkészült intézmények és közösségi terek is bizonyítják, hogy a megújult Liget minden elemében többet és jobbat fog nyújtani látogatóinak, mint eddig – hangsúlyozta a miniszteri biztos.

Baán László elmondása szerint a Nagyjátszótér nemcsak méretével, de különleges felszereltségével is kitűnik a közparkokban található játszóterek közül.

A mintegy 50 játszóelemet úgy válogatták össze, hogy korosztályonként csoportosítva megfelelően fejlesszék a kulcskompetenciákat és a kognitív képességeket.

6 különféle csúszda, 10 féle hinta és körhinta, 4 féle forgójáték, 3 homokozó, 7 féle egyéni és páros rugós játék, 2 darab egyedi tervezésű, fél tucat elemből álló nagy köteles mászó komplexum, 10 földbe süllyesztett trambulin és hosszan kanyargó patak zsilipekkel és vizes játékokkal várja a gyermekeket.

A játékelemek egy része speciális, integrált kialakítású, így az

egészséges és fogyatékkal élő gyermekek együtt

tudnak rajtuk játszani. A rendhagyó játékok közül több arra is alkalmas, hogy a család közösen játsszon, a különleges hálós szerkezetek elbírják a szülők a súlyát is.

A Szinyei Merse Pál műve által inspirált, központi mászóka mellett további nagyméretű mászóelemek is helyet kaptak a parkban, például a nagyobbaknak két csúszdatornyot egyedileg kialakított, többszintes háromdimenziós mászóhálóval kötöttek össze.

Gyorgyevics Benedek, a beruházó Városliget Zrt. vezérigazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy a Liget Budapest projekt csaknem ezer építész, tájépítész, előkészítő mérnök és egyéb szakember összehangolt munkája eredményeként valósul meg.

Több mint 13 ezer négyzetméteres parkrészben csaknem félszáz különleges játékelemmel, köztük egy Szinyei Merse Pál Léghajó címû festménye által inspirált, háromszintes mászókával nyílik meg az õszi szünet kezdetén a városligeti Nagyjátszótér.

Fotó: MTI/Mónus Márton

“Az előkészítő fázisban több mint

140 civil szervezettel egyeztettünk

a tervekről, és a tőlük beérkezett több mint félezer javaslat, kérés 95 százalékát be tudtuk építeni a megvalósítás során. A Nagyjátszótér tervezési folyamatában gyerekpszichológusok, tájépítészek, pedagógusok és maguk a gyermekek vettek részt annak érdekében, hogy egy modern, integrált játszóbirodalom jöjjön létre” – emlékeztetett.

A Nagyjátszótér a Városliget dél-keleti részén, a Dózsa György út – Ajtósi Dürer sor kereszteződéséhez közeli területen kapott helyet, így könnyen és akadálymentesen megközelíthető. A gyerekek biztonsága érdekében a területet egy másfél méter magas, egyedi tervezésű kerítés védi, melyen öt bejáratot alakítottak ki.

A játszótér szerkezetét úgy tervezték, hogy a legkisebbek egy védett belső körben játszhatnak, miközben a szüleik kényelmes ülőalkalmatosságokon követhetik mozgásukat; a külső részek felé haladva pedig a nagyobb gyerekek számára találhatóak attrakciók. Más, ingyenesen használható játszóterekhez képest a városligeti Nagyjátszótéren animátorok fogják a biztonságos játékot és a családok eligazodását segíteni.

Az átadás elõtti teszten 2019. október 6-án

Fotó: MTI/Mónus Márton

Gyorgyevics Benedek szerint a tervezők nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy teret engedjenek a szabad játéknak, a játszótér kialakításával és eszközeivel inspirálják a gyerekek alkotóenergiáit, a kisebbek homokos játszórészében például előásható őskori leleteket imitáló fosszíliamásolatok ösztönöznek játékosan a tanulásra.

Az okosmegoldások sem hiányoznak majd a játszóparkból, például az okoscsúszda méri a sebességet.

A fejlesztésekkel gondoltak a kismamákra is, a baba-mama hintával akár már a pár hónapos csecsemők is kipróbálhatják a ringatózást, és a parkrészben nyugodt, szoptatásra alkalmas részeket különítettek el, ahol pelenkázni is lehet.

Az esélyegyenlőség, a társadalmi integráció jegyében

nagy hangsúlyt fektettek az akadálymentesítésre:

számos integrált játszóeszközt is telepítettek a parkrészbe, melyeket akadálymentesen lehet megközelíteni, hogy a különböző fogyatékkal élő gyermekek és speciális nevelési igényűek is együtt játszhassanak ép társaikkal.

A játszóeszközöket Európa legelismertebb, nagy tapasztalattal rendelkező cégei gyártják és szállítják, azok mindegyike biztonságos, és

megfelelnek a legszigorúbb hazai és Európai Uniós szabványoknak.

A nyitást megelőzően intenzív tesztüzemet tartanak, melynek során különböző óvodás-iskolás csoportok előzetesen kipróbálhatják a játékokat, és a visszajelzéseik alapján zajlanak a szükséges finomhangolások – számolt be Gyorgyevics Benedek.