Mosható pelenkák nem csak bioanyukáknak
Környezetemben több anyukát is ismerek, aki mosható pelenkát használ. Mindig felnéztem rájuk, hogy vállalják ezt a plusz munkát, de ahogy elkezdtünk beszélgetni kiderült, nemcsak hősies környezetvédelemről van szó.
Környezetemben több anyukát is ismerek, aki mosható pelenkát használ. Mindig felnéztem rájuk, hogy vállalják ezt a plusz munkát, de ahogy elkezdtünk beszélni, nemcsak hősies környezetvédelemről van szó.
Egy gyermek, míg szobatiszta nem lesz több ezer kilógramm csak igen lassan (400-500 év alatt) lebomló, veszélyes hulladéknak számító pelenka szemetet termel. Átlagosan 6-10 ezer pelenkát használnak el egy gyerekre. A hulladékon kívül az előállítás is igen megterhelő a környezetre.
Textilmami projekt
A szegedi TETT Jövőnkért Egyesület Textilmami, avagy kisgyermekkel, gyermekünk jövőjéért projektje keretében a modern mosható pelenkák népszerűsítését tűzték ki célnak. Tevékenységük keretében ismertető előadásokat, bemutatókat tartanak, rendszeres foglalkozásaik vannak, és számtalan rendezvényen kitelepülnek, hogy minél több embert érjenek el. Ráadásul programjaik ingyenesek, mivel a Norvég Civil Támogatási Alap (vagy NCTA) által támogatott pályázat keretein belül valósítják meg.
Nem akkora meló
Mint Janó Éva, az egyesület alelnöke elmondta, legtöbbször nem is a nyitottság hiányzik, hanem az információ. Még ma is sokan hiszik, hogy a textilpelenka sok extra munkával jár, holott ezek mosógépben moshatóak. Mosás után a pelenka pont olyan tiszta, mint bármilyen ruhanemű, 40 fokon a gyermek többi ruhájával együtt mosható, havonta egyszer 60 fokon áztatással teljesen újnak néz ki. Vasalni többségüket tilos, így ez sem ró plusz feladatot a szülőkre. Ha az ember vigyáz rá és megfelelően kezeli, akkor nem sokat veszít az értékéből és tovább lehet adni.
Több nemzedéknek
A költségek a beszerzésnél egyszerre magasnak tűnnek, de a teljes pelenkás korra tekintve már olcsóbban jön ki (legalább harmad áron) a család, még akkor is, ha a mosógép amortizációját és a mosás költségeit is belevesszük. Ráadásul ezek akár 3 gyereket is ki tudnak szolgálni.
Egészséges
Kinézetre is gyönyörűek és akkor még az egészségügyi előnyökről nem is ejtettünk szót. A textilpelenkák jobban lélegeznek, nem tartalmaznak káros anyagokat, mivel mosásuknál is környezetbarát szereket ajánlott alkalmazni. A textilbelsők leggyakrabban 100% pamutból vagy bambuszból készülnek, esetleg kenderből – ezek mind természetbarát anyagok. A pelenka külseje, a vízzáró rész pedig készülhet úgynevezett PUL-ból, ami egy légáteresztős anyag, vagy gyapjúból, amelyet lanolinba kell áztatni egy éjszakára használat előtt ahhoz, hogy vízzáró legyen. Természetesen a gyapjú a legtermészetesebb, a PUL leginkább műanyag összetételű, de mennyiségileg a későbbiekben minimális hulladékot eredményez.
Ezek a babák hamarabb leszoknak a pelenkáról, ami szintén egy fontos szempont lehet.
Bérlés és vásárlás
Szegeden és környékén élőknek nagy lehetőség, hogy az egyesülettől bérelhetnek textilpelenkát, így, mielőtt belevágnának, kipróbálhatják, hogy melyik felel meg nekik a leginkább.
A magyar vállalkozók támogatása miatt is külön öröm, hogy a pelenkák egy jó részét, már itthon készítik anyukák. Akiktől közvetlenül is lehet vásárolni:
https://www.facebook.com/detKKo-312483362263670/
https://www.facebook.com/puppee.hu/?fref=ts
https://www.facebook.com/groups/1580238915566613/?fref=ts
http://amorebetet.blogspot.hu/
Elismerés
Az egyesület 2015. november 18-án tartott Magyar Fenntarthatósági Csúcson civil kategóriában az Ozon Zöld-díj első helyezését nyerte el. Gratulálunk és további sok sikert kívánunk nekik!