„Ideje lenne az apák szerepét is kulcsfontosságúként kezelni”
Apa csak egy van? De mi van akkor, ha ez az apa nem vágyik az apa szerepre? És mi van azokkal a gyerekekkel, akik egy szerető apa nélkül nőttek fel? Tudnak jó szülők lenni? Megannyi kérdés, amit Dr. Hídvégi Márta, gyógypedagógus, pszichológus válaszolt meg nekünk.

Apa csak egy van? De mi van akkor, ha ez az apa nem vágyik az apa szerepre? És mi van azokkal a gyerekekkel, akik egy szerető apa nélkül nőttek fel? Tudnak jó szülők lenni? Megannyi kérdés, amit Dr. Hídvégi Márta, gyógypedagógus, pszichológus válaszolt meg nekünk.
Családháló: Hogyan tudja egy kisgyermek feldolgozni az édesapja hiányát, ami talán a válásnál a legnehezebb, ahol általában az apa kerül távol a gyerekektől?
Dr. Hidvégi Márta: Mindenképpen nehéz az egész családnak. Ez egy olyan feldolgozhatatlan trauma, hogy ezt elő kell készíteni, és minden attól függ, hogy milyen indulati, érzelmi világa van a házaspárnak. Ha nagy bennük az indulat egymás ellen, akkor óhatatlanul áttevődnek ezek az indulatok a gyerekkel kapcsolatos dolgokra is. Ilyenkor jön a primitívebb megoldás, amikor a szülők a gyerekkel üzengetnek egymásnak, és a gyereket bevonják az egymással történő harcba is. Békében kéne megbeszélniük a felnőtteknek a válást, és a szülőknek együtt kell elmondaniuk, hogy ők már nem szeretik egymást, de őt (a gyereküket) mindketten nagyon szeretik, és az ő érdekeit fogják nézni. Nem árt előre tisztázni, hogy a gyermek mikor és hogyan láthatja az apukáját, hova fognak elmenni és miket fognak együtt csinálni. A megbeszélésnél éppen ezért mindig az lenne a kívánatos, hogy az anya meg az apa is jelen legyen. Ne csak az első alkalomnál, hanem a későbbiekben is. A másik jelentős dolog pedig az, hogy a két felnőtt ne egymás ellen, hanem a gyermek érdekeiben beszéljen. Ezt persze nem egyszerű megvalósítani, amikor az indulatok elszabadulnak…
A látogatás megoldása nagyon komplex feladat, mert arra oda kell figyelni, hogy a gyermek ne sérüljön, és ne sírjon, ha az apja hol megy érte, hol nem. Nem az édesanya feladata továbbá, hogy a gyermeknek elmagyarázza, hogy az édesapja miért nem ment érte. Itt az apának kell leülnie a gyerekkel és elmondania neki, hogy miért nem ment érte, vagy miért nem tudja elvinni magával a megbeszélt időben.
CSH: Milyen károkat okoz egy kisfiú, illetve kislány életében az, ha apa nélkül nő fel?
Dr. Hidvégi Márta: Teljesen összetett a kérdés. Nem az számít, hogy a gyermek fiú vagy lány, hanem az milyen volt a kapcsolat kettejük között, amikor ez az elválás történt. A kisgyerek életében sokat számít a válás bejelentése: ha hirtelen kapja ezt az információt, az sokkoló tud lenni. Ha ezt a bejelentést előkészítik, és a lehető legszelídebben adják elő a szülők, az segíthet ezt a traumát csökkenteni.
Úgy vélem nagyon nagy az apahiány a mostani válásoknál. Nincs meg a mintája a férfiaknak ahhoz, hogy tudják mi a szerepük a családban. Gondoljunk bele, a gyereket egész életében szinte csak nők veszik körül. Az orvosnők, a védőnők, és az oktatók többsége is nő. Azt veszem észre, hogy a fiúk a mai generációban nagyon el vannak nőisedve. Nincsenek férfi mintáik. Nem tudják miként viselkedjenek a nőkkel, hogyan kezeljék a konfliktushelyzeteket, és még a mimikájuk valamint a gesztusaik is nőiesek. Mintára lenne szükségük, és ez az, ami hiányzik a fiúknak leginkább, ha apa nélkül nőnek fel.
A lányoknál pedig az a legrosszabb, amikor a kislányt az édesanyja elkezdi felnőtt barátnőként kezelni és elmondja neki azokat az érzelmeket, amiket az elvált férje iránt érez, és ez nagyon megzavarja a kislányok fiúkhoz való kapcsolatát.
CSH: Mennyire tud egy férfi jó apa lenni, ha apaminta nélkül nőtt fel?
Dr. Hidvégi Márta: Ez nagyon személyiség függő. Fontos, hogy ez a férfi megfelelő párt válasszon, és az is számít, hogy a nő milyen hatással van rá. A másik központi dolog, hogy a férfi édesanyja el tudja-e fogadni azt, hogy egy másik nő is belép ebbe az életbe. Az egyedülálló édesanyák szinte szimbiózisban élnek a fiúgyermekükkel, hiszen nincs másik férfi a kettősükben. Éppen ezért a felnövő és családot alapítani akaró fiúnak gátja lehet az édesanyja.
CSH: Hallottunk már anyósokról, akik akkor is gátat szabnak gyermekük boldogságának, ha a férfi elégedett a párjával és a kapcsolatukkal. Hogyan oldhatjuk ezt fel?
Dr. Hidvégi Márta: Természetesen nem kérhetjük, hogy a gyermek hátat fordítson az édesanyjának, emiatt egy közeli barátnak, egy családtagnak kellene felvilágosítania arról, hogy milyen károkat okoz azzal, ha tönkreteszi ezt a kapcsolatot. Lehet szakemberhez is fordulni, aki segít megoldani a kialakult konfliktus.
CSH: Egy anya lehet egyszerre apa is?
Dr. Hidvégi Márta: Nem. Egészen biztosan nem, mert így fals képet kap a gyerek a világról. Hallottam példákat, ahol az anya azt mondta, hogy a szíve majd’ magszakadt, amikor büntetnie kellett, de úgy volt vele, hogy a gyermekének tudnia kell, hogy egy férfi már megbüntette volna a viselkedéséért. Ez így nem megy. Ösztönösen azt a szerepet kell csinálnunk, ami a személyiségünkhöz tartozik. Nem lehet any és apa is egyszerre valaki. Sőt, az meg még rosszabb, ha az édesanya emlegeti is, hogy: „sajnos nincs apád, és látszik is rajtad, hogy neveletlen vagy”. Ezek mind olyan mondatok, amik rombolnak. Nem életszerű ez a viselkedés.
Sokszor látom Facebookon, hogy az anyai szeretet mennyire hangsúlyos, hogy az anyát mennyire meg kell becsülni… Hol van az apa a képben? A média, a közhangulat is azt hangsúlyozza, hogy csak az anya a fontos. Az apa ugyanolyan meghatározó. Más szerepe van a gyereknevelésben, de az is jelentőségteljes. És érzelmileg is szükség van az apák jelenlétére. Ideje lenne az apák szerepét is kulcsfontosságúként kezelni.
Dr. Hidvégi Márta szerint ideje lenne az apák szerepét is hangsúlyozni
Fotó: facebook
CSH: Én bizakodó vagyok. Egyre többen fedezik fel, hogy az apák szerepe mennyire kardinális, és már kutatásokkal is alátámasztják, hogy mennyire pozitív a hatásuk a gyermeknevelésben. Sőt, egyre több édesapa megy GYES-re. Jónak tartja ezt?
Dr. Hidvégi Márta: Igen, ezek nagyon fontos dolgok. Jó, hogy az apák szerepe is előtérbe kerül. Az is jó, hogy az apukák GYES-re mennek, de nem igazán ez a fontos, hanem az, hogy, amikor hazamegy a másik, akkor egy igazi, kerek családot alkossanak.
CSH: Ha feladatokat kéne mondania, miket „osztana ki” egy édesapa számára?
Dr. Hidvégi Márta: Érezze magáénak a gyereket, és érezzen érte olyan felelősséget, amit ő nem kapott meg kiskorában. Érezze és adja is át azt az apai szeretet és mintát, amire a gyermeke a későbbi élete során támaszkodhat. Élményeket adjon neki, érzelmeket adjon és figyeljen rá.
CSH: A férfiak párválasztásáról beszéltünk. Mi a helyzet a nőkkel?
Dr. Hidvégi Márta: A nők esetében ez összetett és veszélyes is. Sokat számít egy kislány életében, hogy az egyedülálló anyja, hogyan készíti fel őt a párválasztásra. Az anyáknak nem az a szerepük, hogy apahelyettesek legyenek, hanem az, hogy gyengéden vezessék rá a gyerekeiket arra, hogy egy párkapcsolatban mi a fontos. Mindazt félretéve, hogy neki hogyan alakult a szerelmi élete, a házassága. Ezt persze nem elég mondani, éreztetni is kell.
Azok a nők, akik apa nélkül nőttek fel, két szélsőséges módon tudnak párt választani: az egyik esetben a nő nem a párját keresi a férfiben, hanem az apukáját, míg másik véglet az, amikor a hölgy attól fél, hogy úgy jár, ahogy az anyja. Mindkettő veszélyes és érdemes szakemberhez fordulni, ha ezt tapasztaljuk.
CSH: Az én családomban minden rossz, amiről most beszéltünk megtörtént. A szüleim folyamatosan rajtunk keresztül üzengettek egymásnak, és normális párkapcsolati felvilágosításnak nyoma sem volt. És ahogy ezt másoktól is hallottam, náluk sem ez a jellemző.
Dr. Hidvégi Márta: Ezért szoktam viccesen azt mondani, hogy nem meglepő, hogy egyre több pszichológusra van szükség. Sajnos! A párkapcsolatokban köszönnek vissza ezek a törések. Tapasztalataim azt mutatják, hogy olyan problémáik vannak a pároknak, amiknek a megoldására ösztönösen kéne jönnie a válasznak.
CSH: Magyarán a szüleink a hibásak a rossz párkapcsolatainkért?
Dr. Hidvégi Márta: Az se jó, ha hibáztatjuk őket, de végül is emiatt van. Ők nem tehetnek arról, hogy ösztönből hogyan nevelnek. Amikor azonban már látszik, hogy a gyerek lelki gondokkal küzd, mindenképpen érdemes lenne változtatni. El lehet menni nevelési tanácsadóhoz, de más szakemberhez is megkérdezni azt, hogy egyedülálló szülőként miben kéne változtatni, ha úgy tapasztaljuk, hogy a jelenlegi módszerünk nem válik be.
CSH: Beszéltünk róla, de van olyan életkor, életszakasz, amikor kiemelten fontos az apa szerepe?
Dr. Hidvégi Márta: 0-100 éves korig. De nem apafigurára, hanem apai szeretetre és figyelemre van szüksége a fiúknak, lányoknak egyaránt.