A krónikus sokízületi gyulladás nők esetében gyakoribb, mint férfiaknál

Sokunk életét megkeseríti az ízületi merevség, amelynek okozója több esetben a krónikus sokízületi gyulladás - hívta fel a figyelmet Arnold Dénes Arnold, a Fájdalomközpont aktív fájdalomspecialistája.

A cikk több mint 3 éves. Tartalma elavult információt tartalmazhat.
autoimmun betegség
2016. május 31. Csontos Dóra

Sokunk életét megkeseríti az ízületi merevség, amelynek okozója több esetben a krónikus sokízületi gyulladás – hívta fel a figyelmet Arnold Dénes Arnold, a Fájdalomközpont aktív fájdalomspecialistája.


A rheumatoid arthritis autoimmun betegség

A  krónikus sokízületi gyulladás, vagy latinul rheumatoid arthritis elsősorban az ízületeket támadja meg, de egyéb szerveket is érinthet. Autoimmun eredetű betegség, ami azt jelenti, hogy szervezetünk védekező rendszere, a saját sejtjeink, szöveteink ellen fordul. Szakemberek szerint az immunreakcióért felelős fehérvérsejtek az ízületek felszínére vándorolnak, ahol különböző, citokinnek nevezett fehérjék gyulladásba hozzák az ízületi felszínt. A rheumatoid arhritis kialakulásában veleszületett genetikai hajlam mellett, környezeti hatások is szerepet játszhatnak. (dohányzás, egyes vírusfertőzések).

Melyek a tünetei?

A krónikus sokízületi gyulladás nők esetében 5-6-szor gyakoribb, mint férfiaknál, leggyakrabban 20-30 éves kor között kezdődik. Hazánkban a felnőtt betegek száma 50-60 ezerre tehető. A betegség általában lassan, fokozatosan alakul ki. Kezdetben csak egy terület, általában a kéz, vagy a láb kisízületei érintettek, később aztán egyre több ízület, a térdek, a vállak, és a test egyéb részei válnak fájdalmassá.

Sokan számolnak be reggeli ízületi merevségről. Általános tünetként jelentkezik a fáradékonyság, a vérszegénység és a hőemelkedés is. Egy idő múlva reumás csomók jelenhetnek meg a végtagokon, a kézfejeken, illetve a könyökökön. Kezdetben a tünetek enyhébbek lehetnek, és időszakos fellángolásokkal zajlanak, ám idővel egyre gyakrabban jelentkeznek a panaszok.

A rheumatoid arthritis diagnózisa

A pontos diagnózishoz elengedhetetlen a fizikális vizsgálat. A szakorvos megállapítja a kórelőzményeket (a fájdalom kezdete, kialakulásának körülményei), felméri a fájdalom erősségét, és az ízületi merevség mértékét, megállapítja, hogy mely területek érintettek.

A cikk még nem ért véget. Olvass tovább!