Átadták az első hazai gyermekreumatológiai biológiai terápiás centrumot

A Semmelweis Egyetem Tűzoltó utcai Gyermekklinika az első gyermekgyógyászati intézmény, ahol gyermekreumatológiai betegségek kezelésére biológiai terápiás centrum működik.

A cikk több mint 3 éves. Tartalma elavult információt tartalmazhat.
egészség és lélek
2013. október 11. bencze.aron

A Semmelweis Egyetem Tűzoltó utcai Gyermekklinika az első gyermekgyógyászati intézmény, ahol gyermekreumatológiai betegségek kezelésére biológiai terápiás centrum működik. A biológiai terápiás központ kialakítása a reumatológiai osztály felújításával kezdődött, majd idén ősszel a gyermekreumatológiai ambulancia felújításával fejeződött be. Az ünnepélyes átadást az ízületi gyulladásos betegségek nemzetközi világnapja, október 12-e elé időzítették.


„Az OEP 2012-ben indította a biológiai kezelések tételes finanszírozását a kijelölt felnőtt reumatológia osztályokon, a jogszabályok harmonizációját követően 2013-tól immár a gyermekek is azonos feltételekkel, gyermekgyógyászati intézményekben is hozzáférhetnek a kezelésekhez” – hívta fel a figyelmet az ünnepélyes átadáson Dr. Constantin Tamás, a Gyermekreumatológia osztály vezetője. A szakorvos hozzátette, hogy a Semmelweis Terv a magyar csecsemő- és gyermek-egészségügyi ellátás fejlesztéséről szóló fejezete kiemelt prioritásként határozza meg, hogy a csecsemő- és gyermekegészségügyet önálló alrendszerként kell kezelni. Ezt a gyermekek értékközpontú megközelítése és praktikus szempontok (infrastruktúra kialakítása, speciális eszközök és műszerek használata, humánpolitikai megfontolások – szakképzések, jártasságok) is indokolja, de ezt követelik meg a hazai egészségügyi hagyományok is.

A gyermekkori reumás ízületi gyulladások a közvélekedés szerint ritka kórképek, ezzel az általánosan elterjedt tévhittel szemben azonban a leggyakoribb krónikus gyermekkori betegségek közé tartoznak. Míg korábban az érintett gyermekek jelentős része a hosszan tartó ízületi gyulladás következtében mozgásában súlyosan korlátozott életmódra, nem egy esetben kerekesszékbe kényszerült, ma már a betegség legsúlyosabb formájában szenvedők részére is elérhető a legmodernebb biológiai terápiás kezelés.

„A megindult biológiai terápiás kezelések kezdeti eredményei kifejezetten biztatóak, orvosszakmai különlegességnek számít az is, hogy Magyarországon a Tűzoltó utcai klinikán alkalmaztak először biológiai terápiát fél évesnél fiatalabb csecsemő esetében” – számol be az első tapasztalatokról Dr. Constantin Tamás. A most átadott biológiai terápiás centrum létrejöttét a gyermekreumatológiai betegségben szenvedő gyermekek gyógyítását segítő Rosszcsont Alapítvány támogatta. Az országos gyermekgyógyászati reumatológiai ellátás kiépítése folyamatban van, ennek egyik első és szimbolikus lépése a dedikált gyermekreumatológiai program indítása a Tűzoltó utcai Gyermekgyógyászati Klinikán.