Szülés során a többi nőstény segíti és védelmezi az utódját éppen világra hozó bonobót – állapították meg francia kutatók. A segítők igyekeztek távol tartani a hímeket és az embereket, és a szakemberek szerint próbálták támogatásukat kifejezni a szülő nősténynek, írja a New Scientist.
Vadon élő bonobóknál eddig mindössze egy alkalommal, 2014-ben írták le, hogyan zajlik le egy szülés. Most fogságban tartott példányoknál három alkalmat is megfigyeltek a francia és holland főemlősparkokban.
Más főemlősökkel, például a csimpánzokkal ellentétben a bonobó nőstények nem vonultak félre, hogy világra hozzák utódjukat. A többi nőstény érdeklődve körbeállta társát, vizsgálgatták a nemi szervét, és szagolgatták a magzatvizet. Arra is volt példa, hogy az egyikük alányúlt, mintha el akarná kapni az újszülöttet.
Az asszisztáló nőstények egy része korábban már maga is szült, és a viselkedésük alapján pontosan tudták, hogy mi történik – mondta a vizsgálatot vezető Elisa Demuru, a francia Tudományos Kutatások Nemzeti Központjának (CNRS) munkatársa.
A bejegyzés itt folytatódik.