Pikkelysömör a plusz kilóktól?

A metabolikus szindróma, vagyis az elhízás, a magas vérnyomás, a koleszterinszint, és a cukorbetegség együttese hajlamosíthat a pikkelysömörre. Dr. Vincze Ildikó, az Oxygen Medical bőrgyógyásza a betegségről és a kezelési lehetőségekről beszélt.  

A cikk több mint 3 éves. Tartalma elavult információt tartalmazhat.
betegség
2015. július 06. Paulik András

A metabolikus szindróma, vagyis az elhízás, a magas vérnyomás, a koleszterinszint, és a cukorbetegség együttese hajlamosíthat a pikkelysömörre. Dr. Vincze Ildikó, az Oxygen Medical bőrgyógyásza a betegségről és a kezelési lehetőségekről beszélt.


Az elhízás növeli a rizikót

Izlandi kutatók nemrégiben azt publikálták, hogy vannak bizonyos metabolikus összetevők, amelyek összefüggésbe hozhatók a pikkelysömörrel. A Landspitali University Hospital munkatársai 6.549 személyt vizsgáltak meg, akiknek átlagéletkora 39 év volt, átlagos testtömeg-indexük pedig 28. A testtömeg-index (BMI) a testsúlyból és a magasságból kiszámolt hányados, amely ugyan nem pontosítja a testzsír százalékot, de mindenképpen megmutatja az adott személy státuszát a soványság-elhízás skálán. A 28-es BMI-vel rendelkezők túlsúlyosnak mondhatók.

Az eredmények azt mutatták, hogy a pikkelysömörös betegek 40 százaléka mutatta a metabolikus szindróma (elhízás, magas vérnyomás, cukorbetegség, magas vérzsír) tüneteit, míg a kontrollcsoportnak csak 23 százaléka. Az érintettek hatvan százalékának volt alma típusú (hasi) elhízása, míg 44 százaléknál magas triglicerid-szintet mértek. A triglicerid a növényi olajak és az állati zsiradékok fő összetevője, és ha a vérzsírban mérhető magas triglicerid szint, az hajlamossá tehet az érelmeszesedésre és esetleg a szívinfarktusra is.

A szakértők szerint elmondható, hogy a pikkelysömörös betegeknél kétszer gyakoribb a metabolikus szindróma, kortól, nemtől, rassztól függetlenül. Ezt a tényezőt tehát mindenképpen érdemes figyelembe venni a bőrbetegségnek a kezelésénél is, illetve felhívni az érintettek figyelmét az életmód-változtatás jelentőségére.

Típusok, tünetek, kezelési lehetőségek

– A psoriasisnak több típusát különböztetjük meg. A plakk típusnál csak bizonyos testrészeken jelentkeznek a tünetek, a guttált formánál testszerte, az inverz típusnál a hajlatokban vörös, hámló területek láthatók. A pustulosus formában elsősorban a tenyereken és a talpakon nedvező hólyagok jelentkeznek. Az erythrodermiás psoriasis a legsúlyosabb, amikor az egész test vörössé, gyulladttá válik- ismerteti dr. Vincze Ildikó, az Oxygen Medical bőrgyógyásza.
– Leggyakrabban a plakk típusú psoriasist diagnosztizáljuk, amikor elsősorban a könyökök, térdek területén jelennek meg vörös alapon viaszfehér, hámló, elszarusodó foltok. Vannak azonban olyan esetek is, amelyek nem járnak ilyen feltűnő bőrtünetekkel. Előfordul, hogy a pikkelysömör csak a hajas fejbőrön vagy csak a körmökön jelentkezik, de sajnos sok esetben kifejezett ízületi panaszokat is okoz.

Maga a betegség a szarutermelő sejtek túlburjánzásával, fokozott működésével, ezáltal a bőr fokozott elszarusodásával jár, és egyelőre nem gyógyítható. A kezelések elsősorban a tünetek csökkentését szolgálják, és tünetmentes időszakokat eredményeznek. A kortikoszteroid, szalicilsav, dithranol vagy D-vitamin tartalmú kenőcsök mind alkalmazhatók a terápiában, de kiterjedt esetben jó hatású lehet az UV fototerápia, és új módszerként helyi UVB tartalmú lézeres eljárás is. Súlyosabb esetekben, illetve amennyiben a pikkelysömör a beteg életminőségét jelentősen rontja, szóba jön belsőleges terápia is, mely akár éveken át tartó teljes tünetmentességet is eredményezhet.

Fontos tudni, hogy bár az esetek többségében a napsütés javít az állapoton, egyes esetekben a párás meleg éppen felerősíti a tüneteket.