Teherbeesési nehézségeket is okozhat a progeszteronhiány

A hormonzavarok tünetek széles skáláját okozhatja, melyre csakis szerencsés esetben derül fény, ugyanis a problémák háttere legtöbbször rejtve marad mind az orvos, mind a beteg előtt.

A cikk több mint 3 éves. Tartalma elavult információt tartalmazhat.
terhesség
2014. február 20. Paulik András

A hormonzavarok tünetek széles skáláját okozhatja, melyre csakis szerencsés esetben derül fény, ugyanis a problémák háttere legtöbbször rejtve marad mind az orvos, mind a beteg előtt.


Dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont endokrinológus főorvosa elárulja, milyen gondok esetén érdemes progeszteron hiányra gyanakodni.

Progeszteron – a terhesség hormonja

A progeszteron az egyik legfontosabb női hormon, melynek a megfelelő menstruációban, valamint a várandósság létrejöttében és megtartásában van nagy szerepe. Hiányában a tüszőrepedés és a beágyazódás nem valósul meg, így a meddőség egyik fő okozójaként tartják számon. A peteérés előtt szintje minimális, azonban ovulációt követően mennyisége – jó esetben- hirtelen megugrik, és ha létrejött a terhesség, akkor nem is esik vissza.

Sajnos manapság egyre gyakoribb a progeszteronhiány, aminek következtében a teherbeesési nehézségeken kívül számos más tüneteket is okoz.

·         menstruáció előtti barnázás
·         fejfájás, migrén
·         stressz
·         csökkent libidó
·         ödéma
·         PMS
·         szédülés
·         mellfeszülés

A progeszteronhiány okai, kezelése

A progeszteronhiányt egyszerű vérvétellel könnyen igazolni lehet, melyet a ciklus 21. napján érdemes megejteni (szabálytalan ciklus esetén a peteérés utáni 7.napon). Amennyiben bebizonyosodik a hormon zavara, egyszerű gyógyszeres kezeléssel sikeresen kezelhető a probléma.

„A progeszteronhiány háttérben több ok is meghúzódhat: egyéb hormonális zavar, mint pl. PCOS, pajzsmirigy alulműködés, inzulin rezisztencia, a prolaktin szint megemelkedése, mikroprolaktinoma, mellékvese működési zavar, illetve a szervezet D-vitamin ellátottságának hiánya.”- mondja dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont endokrinológus főorvosa.

„Amennyiben  háttérben meghúzódó okokat felderítjük, akkor a helyes diéta, gyógyteák, D-vitamin pótlás, valamint barátcserje tartalmú készítmények sokszor segíthetnek, de előtte persze ezt a hormonspecialistával szükséges egyeztetni.”