A megkülönböztetés ellen szólal fel a VIVA Megállója

A toleranciával kapcsolatos kérdések kerülnek november 23-tól egy héten át a Megálló fókuszába. A VIVA műsorának forgatása során Iszak Eszti és Miskovits Marci egy vakvezető kutyákat képző kutyaiskolába is ellátogatott, valamint mikrofonvégre kapták Illés Fanni paralimpikont, akiről kiderült, hogy jó barátságot ápol Verrasztó Evelyn Európa-bajnok olimpikon úszónővel.

A cikk több mint 3 éves. Tartalma elavult információt tartalmazhat.
életmód
2015. november 23. Csontos Dóra

A toleranciával kapcsolatos kérdések kerülnek november 23-tól egy héten át a Megálló fókuszába. A VIVA műsorának forgatása során Iszak Eszti és Miskovits Marci egy vakvezető kutyákat képző kutyaiskolába is ellátogatott, valamint mikrofonvégre kapták Illés Fanni paralimpikont, akiről kiderült, hogy jó barátságot ápol Verrasztó Evelyn Európa-bajnok olimpikon úszónővel.


A tolerancia számos formában megnyilvánulhat, a fogyatékossággal élőkkel kapcsolatban is sokat lehet hallani a témáról. Sokat, de nem eleget. Iszak Eszti és Miskovits Marci a Megállóban hívják fel a figyelmet a rendkívül fontos témára. Marci korábban személyesen is tapasztalta, hogy a fogyatékossággal élő emberek nem mindig olyan elesettek, amilyennek a társadalom gondolja őket. „Van egy kerekesszékes barátom, Wheelchairguy, igazi társasági ember, mindig pozitív, partikra, divatbemutatókra jár, sportol, akárcsak bármelyikünk. A forgatás alatt is sok olyan vak fiatallal találkoztam, akik nyitottak és barátságosak voltak, áradt belőlük az optimizmus, és teljes életet élnek annak ellenére, hogy nem látnak. Van mit tanulni tőlük” – mondta Marci, aki vakvezető kutyákat képző kutyaiskolába és kerekesszékes kosárlabdázókhoz is ellátogatott.

Iszak Eszti szerint az emberek többsége nem tudja, illik-e segíteni a rászorulóknak, és ha igen, hogyan. „Ez egy ingoványos talaj. Szerintem sokan félnek bármit is tenni, mert nem tudják, hogyan szólítsanak meg például egy kerekesszékes embert. Úgy gondolom, érdemes mindig udvariasan felajánlani a segítségünket, legyen szó fogyatékossággal élőről, idős emberről vagy babakocsis anyukáról, ha pedig esetleg nincs igény rá, akkor az elutasítást is el kell fogadni” – magyarázta a csinos műsorvezető, akit egyszer nagyon meglepett egy látássérült fiatalember. „Egy vak fiúnak segítettem az utcán, a metrómegállótól kísértem el oda, ahova épp ment. Közben beszélgettünk, és kiderült, ismeri a hangomat a tévéből és a nevemet is tudja. Kicsit kételkedett, hogy valóban velem találkozott, így később betelefonált a VIVA-ba, ahol engem kapcsoltak” – mesélte Eszti, akire az Illés Fannival folytatott beszélgetés is nagy hatással volt. A paralimpikon úszó elmondta, édesanyja tanította meg arra, hogyan éljen maximálisan teljes életet.

Nincs semmi, amire ne lennék képes, mert nem azt nézem, mit nem tudok, hanem azt, mit hogyan oldhatok meg. Ezt a hozzáállást anyukámnak köszönhetem, aki nem csinálta meg helyettem a dolgokat, hanem megtanított mindenre” – kezdte a sportoló, aki régi vágyáról is mesélt. „Szeretek sminkelni és csinosan, nőiesen felöltözni. Egyelőre csak lapos cipőt tudok hordani, de remélem, hogy egy speciális műláb segítségével egyszer a magassarkút is kipróbálhatom” – árulta el Fanni, aki az uszodában barátkozott össze Verrasztó Evelynnel. Az Európa-bajnok úszó olimpikon úgy véli, az elején kicsit talán megijednek az emberek, ha fogyatékossággal élőkkel találkoznak, de ez hamar megváltozik. „Régóta edzünk mellettük, és csak pozitívan tudok róluk nyilatkozni. Hihetetlenül elszánt emberek, nagyon becsülöm bennük azt, hogy ők is mindennap kétszer jönnek, és ugyanolyan keményen dolgoznak, mint mi. Nem is szeretem, ha megkülönböztetik őket. A paralimpiának mégsincs olyan visszhangja, mint az olimpiának, de bízom abban, hogy ebben is fejlődik a média és az ország. Kell, hogy többet beszéljünk róluk” – jelentette ki Evelyn.

Tolerancia hét a Megállóban – november 23-tól minden hétköznap 7.00, 10.00 és 19.00 órakor a VIVA-n