Depressziót okozhat a változókor

Hangulati ingadozás, szorongás, lehangoltság – az 50 éves kor körül jelentkező menopauza a testi panaszokon kívül pszichés tüneteket is produkál. A gyermekvállalási képesség megszűnése magával hozza az önbizalom csökkenését és a nőiesség érzésének elhalványulását.

A cikk több mint 3 éves. Tartalma elavult információt tartalmazhat.
csökkenthető
2016. február 10. Csontos Dóra

Hangulati ingadozás, szorongás, lehangoltság – az 50 éves kor körül jelentkező menopauza a testi panaszokon kívül pszichés tüneteket is produkál. A gyermekvállalási képesség megszűnése magával hozza az önbizalom csökkenését és a nőiesség érzésének elhalványulását. Dr. Hevesi Kriszta szexuálpszichológus szerint a boldog és kiegyensúlyozott szexuális élet későbbi menopauzához vezethet, a partnerrel való beszélgetésnek köszönhetően pedig könnyebben kezelhetővé válhatnak a változással járó kellemetlenségek.


A változókor az élet természetes velejárója, a fogamzóképesség elvesztését mégis sokan a nőiességük csorbulásaként éli meg. A hormonok „tánca” a hölgyek többségénél az érzelmekre is befolyással van, akik ilyenkor hangulatingadozást, indokolatlanul erős szorongást, lehangoltságot és depressziót tapasztalnak. Dr. Hevesi Kriszta szexuálpszichológus szerint sokan szexuális életük szempontjából is vízválasztóként tekintenek a menopauzára.

„Fontos tudni, hogy a boldog és kiegyensúlyozott szexuális élet a nőknél későbbi menopauzát és enyhébb tüneteket eredményez. Emellett a nők önértékelésére is pozitív hatással van, ha az adni és kapni tudás örömével együtt folyamatosan megélhetik erotikus vonzerejüket. Az orvostudomány fejlődésének köszönhetően a szexuális életet kényelmetlenné tevő hüvelyszárazság ma már könnyen megszüntethető hyaluron tartalmú hüvelykúpokkal. A testi változások kezelése mellett azonban fontos, hogy a lelki tüneteket se hanyagoljuk el” – hívta fel a figyelmet a szakember.

A menopauzával együtt járó pszichés tünetek ellen sokat tehetünk, ha szemérmesség nélkül beszélhetünk partnerünkkel arról, hogy az életünk új szakaszába léptünk.„Mondjuk el a társuknak, hogy ez az időszak nem csak testi, hanem lelki változásokkal is jár. Egy jól működő, kiegyensúlyozott párkapcsolatban erről lehet, sőt kell is beszélni, és a partner tudja majd, hogyan segíthet. Jótékonyan hathat a lélekre a nőiesség dicsérete, a bókok, illetve ha a férfi a párja tudtára adja, hogy továbbra is csinosnak és kívánatosnak találja” – emelte ki dr. Hevesi Kriszta, aki szerint ehhez az is szükséges, hogy a hölgyek továbbra is formában tartsák magukat.

„Néhány új ruha, egy új frizura vagy szép manikűr sokat lendíthet az önbizalmon, emellett pedig a nőiességet erősítő mozgásformák, például a hastánc is hozzájárulhat a női öntudat erősebb megéléséhez. Ilyenkor kiváltképp igaz, hogy az életet nem csak leélni, de megélni is tudni kell: a gyerekek kirepülése után újfajta élményekre, örömökre juthat idő. Sokan nyelveket tanulnak, új hobbikat próbálnak ki, vagy éppen a gasztronómia örömeinek áldoznak többet” – mondta el a szexuálpszichológus, aki szerint a férfi azzal teheti a legtöbbet a kedveséért, ha támogatja a nőiességet erősítő tevékenységeit, esetleg ilyen jellegű ajándékokkal – ruhával, ékszerrel, kozmetikai szerekkel – lepi meg őt.