Dunapest – Fesztivál a vízen
A Duna középpontba állításával művészeti és urbanisztikai fesztivál lesz június 16-19. között Budapesten: a dunai helyszíneken többségében ingyenes zenei, színházi, filmes, képzőművészeti, irodalmi, urbanisztikai, közösségi, családi és sportprogramokat szerveznek Dunapest címmel, Budapest Főváros Önkormányzatával összefogásban.
„A Duna a város szerves része, aminek fejlesztésén érdemes együtt gondolkodnunk. Budapest jellemzően infrastrukturális beruházásai az elkövetkezendő években a Duna köré szerveződnek, gondoljunk csak a Margitsziget megújítására, a rakpartok rendezésére, vagy a Dagály fejlesztésére. Ugyanakkor elengedhetetlen, hogy ezekbe az új és megújuló terekbe életet vigyünk, hogy valóban közösségi terek legyenek a Duna mentén. Ebben a szellemben hívtuk életre a Dunapestet” – mondta el Szalay-Bobrovniczky Alexandra, humán főpolgármester-helyettes.
A Duna kulturális, funkcionális és közösségi szerepének középpontba állításával művészeti és urbanisztikai fesztivál lesz június közepén, Budapesten: a dunai helyszíneken többségében ingyenes zenei, színházi, filmes, képzőművészeti, irodalmi, urbanisztikai, közösségi, családi és sportprogramokat szerveznek Budapest Főváros Önkormányzatával összefogásban.
Dunapest címmel kortárs művészeti és urbanisztikai fesztivál mutatkozik be június 16-19. között Budapesten. A régiós kitekintéssel bíró rendezvénysorozat programjainak többsége ingyenes, és mindegyik kapcsolódik valamilyen formában a Dunához, akár a témát, akár a helyszínt tekintve. A négynapos esemény kilenc úszó és vízparti helyszínén összesen hatvan művészeti és urbanisztikai programot szervez a Kultúrkombinát Kft. Budapest Főváros Önkormányzatával és a BVA-val összefogásban. A rendezők szándéka, hogy fontos kortárs alkotókat mutassanak be és új együttműködéseket indítsanak el, miközben a Dunára és a városlakók folyóval való kapcsolatára irányítják a figyelmet: a koncertek, színházi előadások, képzőművészeti bemutatók, irodalmi felolvasások, filmvetítések mellett az amatőr hajóépítő workshoptól kezdve, a város és víz kapcsolatát feszegető szakmai beszélgetésen át a Dunát és a kapcsolódó városrészeket felfedező tematikus városi sétákig terjed a fesztivál urbanisztikai vetülete.
A szervezők és a főváros célja, hogy közvetlenebb módon hívják fel a figyelmet közös értékeinkre, és arra buzdítanak, hogy gondolkozzunk közösen Budapestről, fedezzük fel, használjuk és értékeljük azt az örök természeti és városarculati adottságot, amelyet a Duna közvetít.
„Szeretnénk, hogy a Duna életünk szervesebb részévé váljon. A Duna nemcsak Budát és Pestet köti össze, hanem Európát is, szimbolikusan megteremtve a folyamatos kulturális párbeszédet az egyes országok között. Célunk, hogy megmozgassuk a Budapesten és közelében élőket, kicsiket és nagyokat, mindenkit, aki fel akarja fedezni a Duna adta lehetőségeket. Új utakat, művészi válaszokat, inspirációt keresünk a város és folyó folyton megújuló kapcsolatára, kapcsolódási lehetőségeire” – nyilatkozta Kulcsár Andrea, az esemény főszervezője.
Könnyűzene, filmek, színház, vizes installáció
A filmvetítések, felolvasások és utcaszínházi előadások mellett különlegesnek és nagyon látványosnak ígérkezik a német Julius Popp szöveget formáló vízesés installációja, amelynek megnyitója egyben a fesztivál első eseménye is – a Ludwig Múzeum a művészet és a tudomány határait kutató világhírű alkotó nagyszabású, helyspecifikus installációjával csatlakozik a programsorozathoz. A londoni olimpián és a New York-i MoMA kiállításán is bemutatott Bit.Fall című munka egy látványos vízfüggöny: a lehulló vízcseppek folyamatosan változó, „folyékony” szavakat formálnak, amiket egy számítógépes algoritmus választ ki magyar honlapok leggyakrabban előforduló tartalma alapján. Az installáció a fesztivált követő időszakban is látható lesz a Ludwig Múzeum előtti téren.
A könnyűzenei előadók közül fellép többek között az osztrák Dorian Concept Trio, a Mius és Jónás Vera is. A Hangvető szervezésében pedig fesztivál lesz a fesztiválban: nemzetközi Budapest A Cappella Fesztivál a Várkert Bazárban. A hangszer nélküli csoportos éneklésnek színes hagyományai vannak szerte a világban, és a Hangvető célja, hogy a legszebb, elsősorban többszólamú énekes hagyományokat megismertesse a magyar közönséggel és különleges kulturális eseményként a külföldi turistákkal is. A Várkert Öntőház Udvarát három napig zengik be a finn, grúz, svéd, zimbabwei, bolgár és magyar dallamok.
A szervezők a családokra is gondoltak: többségében a Kopaszi-gáton, a BVA Öbölben készülnek sok gyerekprogrammal, például művészeti és kézműves foglalkozásokkal, ügyességi játékokkal és Rutkai Bori Bandájával.
További információ:
www.dunapest.hu