Hatvanezer bölcsődei férőhely lesz Magyarországon
Mintegy 100 milliárd forintból hatvanezerre nő a bölcsődei férőhelyek száma 2018-ig Magyarországon – közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) család- és ifjúságügyért felelős államtitkára pénteken Budapesten.
Mintegy 100 milliárd forintból hatvanezerre nő a bölcsődei férőhelyek száma 2018-ig Magyarországon – közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) család- és ifjúságügyért felelős államtitkára pénteken Budapesten.
Novák Katalin a X. kerületi Fecskefészek Bölcsődében tartott sajtótájékoztatón elmondta, az elmúlt években körülbelül 30 milliárd forintból hétezer új férőhelyet hoztak létre, valamint további ötezret újítottak fel, és így csaknem ezer új munkahelyet hoztak létre. Emellett 20-30 százalékkal emelkedett a bölcsődék finanszírozására fordított összeg is – fűzte hozzá.
Az államtitkár beszélt a pedagógus-életpályamodell kiterjesztéséről a felsőfokú végzettségű kisgyermeknevelőkre, ami csaknem 900 dolgozót érint, az ő fizetésük 30-40 százalékkal emelkedett. Hozzátette, hogy akiknek még nincs felsőfokú végzettségük, azoknak szeretnének segíteni ennek megszerzésében, hogy minél többen beléphessenek az életpálya rendszerébe.
Novák Katalin felidézte, bővül a gyerekek napközbeni elhelyezésének lehetősége, 2017-től már négyféle ellátástípus közül választhatnak a szülők: az eddig megszokott mellett lesz mini, családi és munkahelyi bölcsőde is.
Az államtitkár említette a gyed extra bővülését is, aminek köszönhetően január elseje óta már a gyerek hat hónapos kora után visszatérhet a szülő a munkába, miközben továbbra is jogosult lesz a gyedre. Kiemelte, folyamatosan nő és jelenleg is csúcson van a nők foglalkoztatottsága, így az igény is nő a bölcsődei férőhelyekre.
Novák Katalin a nagycsaládosok gázártámogatásával kapcsolatban kérdésre válaszolva elmondta, megvizsgálják annak lehetőségét, hogy a vonatkozó rendelet módosításával a támogatást – az emelt családi pótlékhoz hasonlóan – csak a jogosultsági feltételek fennállása idejéig folyósítsák. A jelenlegi szabályozás szerint ugyanis ha a nagycsaládosok elfelejtik bejelenteni jogosultságuk megszüntetését, akkor azt később a jegybanki alapkamat kétszeresével együtt kell visszafizetniük.