HPV: férfiakra is veszélyes!

Az utóbbi években egyre több szó esik a nőket veszélyeztető humán papillomavírusról (HPV), a hetedik osztályos lányok számára már a védőoltás is ingyenes. Arról azonban keveset beszélnek, hogy a betegség mennyire veszélyezteti a férfiakat, esetükben milyen tünetei lehetnek, és hogyan kezelhető.

A cikk több mint 3 éves. Tartalma elavult információt tartalmazhat.
egészség és lélek
2016. március 03. Csontos Dóra

Az utóbbi években egyre több szó esik a nőket veszélyeztető humán papillomavírusról (HPV), a hetedik osztályos lányok számára már a védőoltás is ingyenes. Arról azonban keveset beszélnek, hogy a betegség mennyire veszélyezteti a férfiakat, esetükben milyen tünetei lehetnek, és hogyan kezelhető.


A lapunk által megkérdezett bőrgyógyász arról beszélt, havonta több beteget is kezel HPV miatt kialakult szemölccsel; aki pedig hosszú ideig nem fordul orvoshoz, annál rosszindulatú daganat is kialakulhat.

Mivel a HPV leginkább nemi úton terjed, a fertőző betegségnél komoly problémát jelent, hogy azok a férfiak, akiknél tünetmentesen zajlik az infekció, tudtukon kívül továbbadhatják női partnereiknek. A vírus a fertőzés után általában hamar kimutatható, de a kórokozó ritkán több évig is lappanghat. A férfiak szűrését leginkább bőr- és nemi gyógyászok, urológusok végzik, akik általában szemölcsökre utaló tüneteket keresnek.

Ha hosszú ideig kezeletlen, elfajulhat a betegség

Kohán József bőrgyógyász-kozmetológus a Magyar Nemzetnek kifejtette: a HPV számtalan vírustörzset foglal magába, amelyek a férfiaknál leginkább jóindulatú fertőzést okoznak, ám hosszú fennállás után elfajuló bőrtumorokat is eredményezhetnek. Legismertebb megjelenési formái a bőrön a közönséges szemölcsök, de ezek a kórokozók hozzák létre a fibromákat és a lapos futószemölcsöket is. Mint mondta, mindkét nemnél előforduló tünet lehet a kiemelkedő, néha kiázott, nedvező szemölcs. „Azoknál a férfiaknál, akiknél egy évtizedig is fennáll a HPV-fertőzés, nagyobb a valószínűsége az elrákosodásnak. Ám az esetek többségében mind a férfiaknál, mind a nőknél kezelés nélkül is elmúlnak a tünetek, az immunrendszer legyőzi a vírust” – mondta a bőrgyógyász.

Általában két év alatt sikerül legyőzni a betegséget

A betegek 90 százalékánál általában két év alatt sikerül legyőzni a szervezetnek a HPV-t, és a fertőzöttek 5-10 százalékánál jönnek létre a nemi szervek és azok környékén lévő szemölcsök. Kohán József arra is kitért, hogy a HPV okozta szemölcs a férfiaknál is gyakori, magánpraxisában szinte minden hónapban találkozik vele, jelenleg is kezel több esetet. Állami rendelésen azonban szerinte ez a szám még magasabb lehet.

A kezeléssel kapcsolatban elmondta: ha a szemölcs nem múlik el magától, a leggyorsabb eltávolítás elektrokauterrel, esetleg lézerrel lehetséges, ilyenkor a fertőzött bőrt leégetik a vírussal együtt. „Drasztikus, de általában a leghatékonyabb eljárás. Nem úgy, mint a fagyasztás, ami nem károsítja a vírust, csak egy fagyási sérülést okoz a bőrön, amiben még jobban szaporodnak a vírusok. Vannak citosztatikus kenőcsök, oldatok, sőt bátrabb orvosok ilyen tartalmú injekciót fecskendeznek a szemölcsökbe. Sokan a népi gyógyászat, a házipatika szereit is használják, ám ebben sok orvos nem hisz” – tudatta a bőrgyógyász.

A rosszindulatú HPV-nek nincsenek tünetei

Vonnák Eszter szülész-nőgyógyász lapunknak korábban arról beszélt, hogy a HPV azért is jelent komoly veszélyt, mert a nőknél csak a jóindulatú HPV-nek vannak tünetei, szemölcsös elváltozás képében jelenik meg, amit vagy a beteg vagy a párja idővel észlel, ezzel szemben a rosszindulatú HPV-nek nincsenek tünetei. Éppen ezért fontos a rákszűrés, hogy időben diagnosztizálják a problémát.

A cikk még nem ért véget. Olvass tovább!