Lánygyermekek Világnapja: itt az ideje az egyenlő bánásmódnak

Minden hetedik másodpercben férjhez adnak egy 15 év alatti lányt egy náluk sokszor jóval idősebb férfihoz, s a jelenség különösen aggasztó méreteket öltött Afganisztánban, Jemenben, Indiában és Szomáliában - írta keddi jelentésében a Save the Children nemzetközi gyermekvédő szervezet.

A cikk több mint 3 éves. Tartalma elavult információt tartalmazhat.
életmód
2016. október 11. Csontos Dóra

Minden hetedik másodpercben férjhez adnak egy 15 év alatti lányt egy náluk sokszor jóval idősebb férfihoz, s a jelenség különösen aggasztó méreteket öltött Afganisztánban, Jemenben, Indiában és Szomáliában – írta keddi jelentésében a Save the Children nemzetközi gyermekvédő szervezet.


A fiatalon kötött házasságok nemcsak az oktatáshoz való joguktól és egyéb lehetőségektől fosztják meg a lányokat, hanem a halál vagy a korai gyerekszülés során szerzett maradandó sérülések kockázatát is növelik – írták.

„A gyermekfejjel kötött házasság a hátrányok olyan ördögi körébe kényszeríti a lányokat, ami miatt elveszítik alapvető jogaikat a tanuláshoz, fejlődéshez és a gyereklét megéléséhez” – mutatott rá Helle Thorning-Schmidt, a Save the Children egyik vezetője. „Ezek a lányok sokkal gyakrabban válnak visszaélések és családon belüli erőszak áldozataivá, illetve sokszor ki vannak téve a HIV-hez hasonló, nemi úton terjedő betegségeknek.”

A szervezet jelentésében ismertet egy indexet is, amely az alapján sorolja be az országokat, hogy ott mekkora esélye van egy lánynak a gyermekházasságra, iskolái elvégzésére, fiatalkori terhességre, gyermekágyi halálra, és hány női törvényhozó van jelen a politikai életben. A sor alján Niger, Csád, a Közép-afrikai Köztársaság, Mali és Szomália kullog.

Az ENSZ gyermekjogi szervezete (UNICEF) szerint a jelenlegi 700 millióról 950 millióra nőhet a gyermekházasságok száma 2030-ig.

A Save the Children jelentésének közzététele egybeesik a Leánygyermekek Világnapjával, amelyet az ENSZ hirdetett meg először 2011-ben, hogy felhívja a figyelmet a leánygyermekek sorsára és az előttük tornyosuló kihívásokra.