Nagycsaládosok egyesülete: a gyermekek “sztrájkba” vonása nem szakmai érdekeket szolgál
A Nagycsaládosok Országos Egyesülete (NOE) szerint a gyerekek "sztrájkba" vonása, a február 29-ére meghirdetett "Nem leszek suliban" kezdeményezés nem szakmai érdekeket szolgál, és adott esetben a diákokban félelmet is kelthet.
A Nagycsaládosok Országos Egyesülete (NOE) szerint a gyerekek “sztrájkba” vonása, a február 29-ére meghirdetett “Nem leszek suliban” kezdeményezés nem szakmai érdekeket szolgál, és adott esetben a diákokban félelmet is kelthet.
A Nagycsaládosok Országos Szövetségének elnöksége (NOE) az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében így ír: “Az egyesület kiemelkedően fontosnak tartja a köznevelés megújítását, hiszik, hogy a jövő generációjának sikere a közoktatás minőségében rejlik.” Hozzátették: érdekképviseleti munkájuk célja az, hogy a gyermekek nyugodt körülmények között tanulhassanak, jól felkészült pedagógusok segítségével egy olyan közoktatási rendszerben, amely rugalmas, gyermekekre szabott és képes megfelelni a kor kihívásainak.
Mint írták, családoktól kaptak jelzést arról, hogy “némely iskolában a pedagógusok vagy a szülői munkaközösség tagjai” arra biztatják az általános iskolás és középiskolás diákokat, hogy február 29-én, hétfőn ne menjenek iskolába. A NOE elnöksége úgy véli, a gyermekek ilyen formában történő bevonása a közneveléssel kapcsolatos vitába megosztja mind a diákságot, mind a szülői közösséget. Kiemelték: a közoktatásban létrejött és már évtizedek óta meglévő problémák megoldására a diákoknak az őket képviselő szervezetek révén a véleménynyilvánításra több lehetőségük van.
Szerdán jelentették be a pedagógusok iránti szolidaritás kifejezésére meghirdetett “Nem leszek suliban” kezdeményezést. A Facebook-esemény szervezői arra kérik a szülőket, hogy február 29-én ne küldjék gyerekeiket iskolába. Az esemény oldalán úgy fogalmaztak, hogy ezt “első figyelmeztetésnek” szánják. Azt írták, “fogjunk össze, így a gyerekek felügyelete is megoldható aznapra és láthatóvá válik az is, hogy Mi, szülők szeretnénk-e a változást”.
Sipos Imre, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) köznevelésért felelős helyettes államtitkára az M1 aktuális csatorna péntek reggeli műsorában kijelentette: egy gyermeket sem érhet hátrányos megkülönböztetés az iskolákban. Minden gyereket arra kért, hogy február 29-én menjen iskolába, szüleiket pedig arra, hogy engedjék el őket. A helyettes államtitkár szerint a szülők helyi szinten maximálisan véleményt tudnak nyilvánítani.
Aáry Tamás Lajos, az oktatási jogok biztosa szerdai állásfoglalásában kiemelte: sem tanulót, sem szülőt nem érhet hátrány politikai meggyőződése, annak jogszerű kinyilvánítása vagy az attól való tartózkodás miatt. Ilyen jogsértő helyzetet idéz elő például bármiféle listázás, illetve az, ha a faliújságon vagy az iskolában szokásos módon nyilvánosságra hozzák, hogy ki vesz részt és ki nem vesz részt a megmozduláson.