Ronda vagy és hazudsz! – az érzelmi zaklatás jelei
Sok emberben él az tévhit, hogy egy kapcsolatban csak akkor áldozat valaki, ha fizikailag bántalmazzák. Pedig bántalmazni, fájdalmat okozni nem csak ütésekkel lehet: a verbális, mentális abúzus épp olyan sebeket okoz – csak éppen láthatatlanokat.
Sok emberben él az tévhit, hogy egy kapcsolatban csak akkor áldozat valaki, ha fizikailag bántalmazzák. Pedig bántalmazni, fájdalmat okozni nem csak ütésekkel lehet: a verbális, mentális abúzus épp olyan sebeket okoz – csak éppen láthatatlanokat.
A mentális, érzelmi bántalmazás tökéletesen megsemmisítheti az áldozat önértékelését, tönkreteheti személyiségét, megkérdőjelezheti mindazt, amit az illető önmagáról és a világról, biztonságról, kötődésről és szeretetről gondolt. Mindez az összes emberi kapcsolatát kikezdheti, depresszióhoz, szorognáshoz vezethet. A mentálisan bántalmazott áldozat egyszerre rabja bántalmazójának, valamint saját félelmeinek és reménytelenségének.
A mentális, érzelmi zaklatók áldozatai sokszor hosszú ideig észre sem veszik, mi is történik velük. Nézzük, melyek a legtipikusabb jelei az ilyen bántalmazásnak.
Izolálás
Az egyik leggyakoribb módszer, hogy a zaklató partner elszigeteli párját a világtól. Ez történhet úgy, hogy ráveszi: költözzenek el egy távoli helyre, vagy egyszerűen megtiltja, hogy az áldozat tartsa a kapcsolatot a barátaival, családtagjaival. Ezzel azt éri el, hogy az áldozat egyetlen kapcsolata a zaklató marad.
Sértegetés
Ha egy ember igazán szereti a másikat, sosem alázza meg és hívja őt értéktelennek, ostobának, vagy ennél sokkal rosszabb dolgoknak. Az érzelmi zaklatásnak a sértő, megalázó kifejezések használata az egyik legegyértelműbb jele.
Fenyegetések
Lehet, hogy a zaklató sosem üti meg áldozatát, de sokszor fenyegeti ezzel. Jellemző rájuk, hogy fenyegetik a családtagokat, barátokat, vagy a gyerekeket is. A fenyegetések nagyon komolyak, mert mindig ott a lehetősége annak, hogy a zaklató egy nap valóra váltja, amit mond.
Kiszámíthatatlanság
Egy abuzív partner mellett sosem lehet tudni, mikor mi fog történni. Vajon jó vagy rossz hangulatban jön haza? Vajon az a tény, hogy épp esik az eső, feldühíti-e annyira, hogy veszekedni kezdjen? Ha valaki folyamatosan attól retteg, nehogy valamivel felidegesítse partnerét, az egyértelmű jele annak, hogy áldozat.
Féltékenység
Itt nem a szokásos féltékenységről beszélünk: egy érzelmi zaklató már azért is hatalmas botrányt csinál, ha egy étteremben partnere ránéz a pincérre. Könnyen előfordulhat, hogy már az a tény, hogy az áldozat kilép a lakásból okot ad arra, hogy zaklató partnere hűtlenséggel vádolja meg.
Pénzügyek kontrollálása
Az egyik oka annak, hogy egy zaklató kapcsolatból nehéz kilépni, hogy a zaklató gyakran teljes mértékben irányítása alatt tartja a pénzügyeket: az áldozatnak nincs hozzáférése a bankszámlákhoz, pontosan kiszámolva kap költőpénzt bevásárlásra, s minden egyes forinttal el kell számolnia.
Forrás: Bustle (via)