Százhúszmillió forintot szán olvasásnépszerűsítésre a kormány
Saját nyelvükön kívánják megszólítani a fiatalokat azok az olvasásnépszerűsítő programok és pályázatok, melyekre a kormány összesen 120 millió forintot szán.
Saját nyelvükön kívánják megszólítani a fiatalokat azok az olvasásnépszerűsítő programok és pályázatok, melyekre a kormány összesen 120 millió forintot szán – közölte csütörtökön Budapesten az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára.
A programcsomag Mozi a fejedben című projektjének indulása kapcsán megtartott sajtótájékoztatón Halász János emlékeztetett arra, hogy az olvasás és a művelődés hozzájárul a gazdasági növekedés előmozdításához is, az olvasás pedig akkor lesz népszerű a fiatalok körében, ha élménnyé válik számukra.
A kormány ezért döntött egy összehangolt figyelemfelkeltő programsorozat elindítása mellett, melyben állami és nem állami intézmények és szervezetek is részt vesznek.
Halász János elmondása szerint a programsorozat már futó és jövőben induló elemei között vannak, amelyek a klasszikusokat hozzák közel a mai diákokhoz, más kezdeményezések a kortárs irodalmat népszerűsítik, a hátrányos helyzetű fiatalokhoz szólnak, vagy éppen a tehetséggondozás a céljuk.
Hornyák Tibor, a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója a szervezet által összehangolt, Mozi a fejedben című kampányról számolt be.
A megszólítani kívánt, már az internettel felnőtt, 8-16 éves korosztályt a program arra ösztönzi, hogy két kötelező olvasmány, az Egri csillagok és A Pál utcai fiúk történetét az általuk használt eszközök – közösségi oldalak, blogok, fájlmegosztók – használatával dolgozzák fel. A résztvevők például Dobó István nevében 160 karakterben buzdíthatják csatára az egri várvédőket, vagy Skype-on vallhatnak szerelmet Vicuskának – árulta el.
Gombos Péter, az Magyar Olvasástársaság (HunRA) elnöke a szervezet három programját mutatta be: az Olvasó-társ projekt hátrányos helyzetű gyerekekhez juttat el olyan önkénteseket – immár középiskolásokat is -, akik rendszeresen mesélnek, felolvasnak nekik, a Betűfaló pedig kortárs szövegekkel ismerteti meg a diákokat, és módszertani segítséget nyújt a tanároknak. A pedagógusoknak szolgál majd gyakorlati tanácsokkal az egy hónap múlva megjelenő, Kié az olvasás? című tanulmánykötet is.
E. Csorba Csilla, a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) főigazgatója emlékeztetett nemrég nagy sikerrel zárult könyvcsere- és jótékonysági könyvgyűjtő akciójukra, egyben hangsúlyozta: a PIM-ben és filiáléiban rendszeresek az olvasást népszerűsítő programok, versenyek, olvasótáborok.
Az Y-generáció című olvasókör keretében középiskolásokkal beszélgetnek kortárs költők, írók, míg a Miért olvassunk? című pályázat keretében a múzeum háromperces reklámfilmeket vár irodalmi majálisára fiataloktól. A PIM-ben április 1-jén új kiállítás is nyílik Az olvasó nők veszélyesek címmel.
Marekné Pintér Aranka, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) elnöke közölte: a programcsomag keretében a Klik 40 pedagógus felkészítésében, továbbképzésében és több mint száz olvasásnépszerűsítő programban vesz részt, de plakátkészítő versenyt is hirdet a diákok körében.